• Start
  • Wiadomości
  • IV Żeglarska Parada Świętojańska wyjątkowo z Brzeźna. Wśród jednostek gdański "Zaruski"

IV Żeglarska Parada Świętojańska wyjątkowo z Brzeźna. Wśród jednostek gdański "Zaruski"

Żeglarska Parada Świętojańska, organizowana w ramach gdyńskich obchodów Dni Morza, wystartowała w tym roku z Gdańska. Żaglowce formowały szyk na wysokości mola w Brzeźnie, a nasz fotoreporter Grzegorzowi Mehring, próbował uchwycić ich piękno, balansując na motorówce. Zobacz, jaki efekt przyniosły te zmagania.  
( 20.06.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
IV Parada Żaglowców. Dar Młodzieży  to trzymasztowy polski żaglowiec szkolny typu B-95. Należy do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Jest następca „Lwowa” i „Daru Pomorza”
IV Parada Żaglowców. "Dar Młodzieży" to trzymasztowy polski żaglowiec szkolny typu B-95. Należy do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Jest następca „Lwowa” i „Daru Pomorza”
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

“Generał Zaruski” po gruntownym remoncie kadłuba. Flagowa jednostka Gdańska rozpoczyna opóźniony sezon

 

Pierwsza Żeglarska Parada Świętojańska, która jest jedną z największych atrakcji obchodzonych corocznie od 1932 roku Dni Morza w Gdyni, odbyła się w 2017 roku. 

Zawsze jest niezwykle widowiskowa. Zazwyczaj parada rozpoczyna się o zmierzchu, na wysokości mola w Orłowie. Tym razem jednak, z powodu ogromnego zainteresowania, jakie towarzyszyło wydarzeniu w poprzednich latach, organizatorzy z Pomorskiego Związku Żeglarskiego zadecydowali, że jachty będziemy podziwiać w ciągu dnia.  

Gdański żaglowiec “Generał Zaruski” przeszedł niedawno gruntowny remont części podwodnej kadłuba. Teraz dumnie prezentuje się na wodzie
Gdański żaglowiec “Generał Zaruski” cumuje zazwyczaj przez siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku na Ołowiancce, a dokładnie przed dziobem legendarnego SS “Sołdek”. Tu dumnie prezentuje się na wodzie. Żaglowiec przeszedł niedawno gruntowny remont części podwodnej kadłuba
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Parada rozpoczęła się więc o godz. 16 i jeszcze jeden z jej elementów był niezwykły - jednostki wyruszyły w drogę nie z Orłowa, lecz z Brzeźna. Aby wypłynąć na wody Zatoki Gdańskiej ustawiały się w szyku na wysokości brzeźnieńskiego mola.  


Zobacz galerię zdjęć autorstwa Grzegorza Mehringa z gdansk.pl



W ubiegłorocznej edycji wydarzenia wzięło udział ponad 70 jachtów. W tym roku również było ich kilkadziesiąt. Wśród nich największe polskie żaglowce: "Dar Młodzieży", "Pogoria", "Zawisza Czarny" i gdański "Generał Zaruski" i wiele mniejszych jednostek.

29 metrowy STS Generał Zaruski, flagowa jednostka Miasta Gdańska, jest wyrazem morskich ambicji Miasta i spadkobiercą idei gen. Mariusza Zaruskiego o kształceniu żeglarskim Polaków oraz pracy edukacyjnej i profilaktycznej z młodzieżą. Służy również programom międzynarodowej wymiany młodzieży i promowaniu wolontariatu.

Dni Morza nazywane również Świętem Morza to bardzo radosna okazja - żeglarze ze swoich wspaniałych maszyn pozdrawiają publiczność...
Dni Morza nazywane również Świętem Morza to bardzo radosna okazja - żeglarze z wysokości swych wspaniałych maszyn pozdrawiają więc publiczność...
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

...a zawsze licznie zgromadzona na lądzie publiczność macha do żeglarzy
...a publiczność, zawsze licznie zgromadzona na lądzie, macha do żeglarzy
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Z uwagi na ograniczenia wynikające ze stanu zagrożenia epidemicznego wydarzeniu nie towarzyszyły dodatkowe imprezy na lądzie, ale publiczność i tak przybyła licznie aby podziwiać żaglowce na morzu.

Na wysokości wejścia do gdyńskiego portu kapitanowie planowali być ok. godz. 19.30. Komandorem parady był komandor JKMW Kotwica Artur Pierzyński.