• Start
  • Wiadomości
  • IKM ożywił gdańskie murale na 10-lecie. Zobacz, jak dzieła na Zaspie wyglądają w ruchu

IKM ożywił gdańskie murale na 10-lecie. Zobacz, jak dzieła na Zaspie wyglądają w ruchu

10 murali na Zaspie ożywił Instytut Kultury Miejskiej z okazji swoich 10. urodzin. Wybrane dzieła, które powstały w ramach festiwalu Monumental Art możemy zobaczyć na ruchomych obrazkach, czyli gifach.
07.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Key Detail (Białoruś), Monumental Art 2013 „Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”, ul. Skarżyńskiego 6a
Key Detail (Białoruś), Monumental Art 2013 „Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”, ul. Skarżyńskiego 6a
fot. Bartosz Bańka

 


Zapoczątkowany w 2009 roku Festiwal Monumental Art doczekał się ośmiu edycji, podczas których ożywił szare bloki na gdańskiej Zaspie i uczynił tym samym z gdańskiej dzielnicy zagłębie muralu. Kuratorem wydarzenia zakończonego w 2016 roku był Piotr Szwabe - gdański artysta malarz, autor między innymi murali „Sąd Ostateczny - żywy w pikselach” i „Lech Wałęsa”.

- Ideą festiwalu było ściągnięcie do Gdańska jak najciekawszych ludzkich umysłów i pokazanie różnorodności tej sztuki. I to się udało, artyści chętnie tu przyjeżdżali, by to z nami robić, traktowali to jak wyzwanie - wspomina artysta.

Artyści z kraju i ze świata w ramach Festiwalu Monumental Art oraz Gdańskiej Szkoły Muralu stworzyli w sumie 59 wielkoformatowych prac na elewacjach budynków mieszkalnych, które złożyły się na niezwykłą galerię sztuki w miejskiej przestrzeni. Z bliska można je oglądać między innymi podczas cyklicznych spacerów prowadzonych przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki, którzy corocznie pokazują Zaspę oraz jej blokowiska tysiącom gości z Polski i świata.

Można też oczywiście te nietypowe dzieła oglądać samemu - i to nawet... nie wychodząc z domu. Instytut Kultury Miejskiej z okazji swoich 10. urodzin i organizowanego z tego powodu cyklu online „10/10” - w którym przypomina swoje najciekawsze wydarzenia i realizacje na przestrzeni lat - przygotował 10 ożywionych zdjęć wybranych murali powstałych w ramach Festiwalu Monumental Art.

Wśród prezentowanych prac jest między innymi nawiązujący do 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej wielkoformatowy obraz Mariusza Warasa, który powstał w 2009 roku, z okazji rocznicowej edycji festiwalu.

Ożywione murale na Zaspie można oglądać na stronie Instytutu Kultury Miejskiej. Ta oraz pozostałe części projektu „10/10” dostępne są także na Facebooku instytucji, która 10. urodziny obchodziła 11 marca - tego dnia, 2011 roku, jeszcze pod nazwą „Biuro Gdańsk 2016 - Europejska Stolica Kultury - kandydat”, Instytut Kultury Miejskiej został powołany jako nowa instytucja kultury Miasta Gdańska. Od tej chwili sukcesywnie wypełnia kalendarz wydarzeń kulturalnych w mieście nowymi wydarzeniami dla mieszkańców dzielnic, Pomorzan, turystów i odwiedzających, gości zza granicy, dużych i małych.

W ciągu dekady instytucji udało się powołać i prowadzić między innymi takie wydarzenia, jak festiwale Narracje czy Streetwaves, spacery Lokalnych Przewodników i Przewodniczek czy Gdańskich Miniatur, festiwale literackie „Europejski Poeta Wolności” i „Odnalezione w tłumaczeniu”, razem z towarzyszącymi im Nagrodami. Do tego dochodzą działania, takie jak Opera na Targu Węglowym, herstoryczne spacery i działalność Metropolitanki, Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, działania badawcze Obserwatorium Kultury, i wiele, wiele innych.