Ludzie, którzy mają misję i zmieniają świat na lepszy. II Pomorskie Forum Wolontariatu

- Wolontariat zmienia ludzkie życie na lepsze. Życie tych, którzy się angażują w wolontariat i tych, dla których się angażujemy - powiedziała Monika Chabior, zast. prezydent Gdańska ds rozwoju społecznego i równego traktowania podczas II Pomorskiego Forum Wolontariatu w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
02.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
pomorskie-forum-wolontariatu-042_949x633
W programie II Pomorskiego Forum Wolontariatu znalazło się miejsce na debatę, sesję dobrych praktyk podczas której zaprezentowano pomorskie doświadczenia wolontariackie, można też było podzielić się opiniami i inspiracjami. Nz. uczestnicy debaty "Pomorskie barwy wolontariatu"
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Spotkanie wolontariuszy. Edukacja, sieciowanie, inspirowanie

II Pomorskie Forum Wolontariatu zorganizowane przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku i Miasto Gdańsk odbyło się w piątek, 2 grudnia 2022 rok. Pomorskie Forum Wolontariatu to międzysektorowe spotkanie w tematyce wolontariatu o charakterze edukacyjnym, sieciującym i inspirującym, organizowane w szczególnym roku 2022, kiedy to Gdańsk jest Europejską Stolicą Wolontariatu.

Na Gdański Tydzień Wolontariatu pojechać zabytkowym tramwajem. Każdy mógł skorzystać

- Z wolontariatu dobrze jest korzystać i dobrze go wspierać - mówiła Hanna Zych Cisoń, wiceprzewodnicząca sejmiku woj. pomorskiego podczas otwarcia Forum. - Do wolontariatu nie trzeba nikogo przekonywać. Gdy byłam marszałkiem od spraw zdrowia, zakładałam wolontariat w szpitalach pomorskich. Zaczynaliśmy od 65 osób. Przed pandemią było ich już tysiąc! Na pewno czas pandemii i wojny w Ukrainie pokazał nam wszystkim, jakie ogromne pokłady dobrych działań drzemią w ludziach, jak wiele osób które nie zajmowały się wolontariatem, ruszyło do pomocy. Największą satysfakcję w życiu przynoszą nie pieniądze, ale to co robimy w działalności społecznej, to zostaje w nas w środku. Życzę wolontariuszom samozaparcia. Idźcie do przodu!

pomorskie-forum-wolontariatu-015_949x633
- Z wolontariatu dobrze jest korzystać i dobrze go wspierać - mówiła Hanna Zych Cisoń (na zdjęciu), wiceprzewodnicząca sejmiku woj. pomorskiego podczas otwarcia Forum. - Do wolontariatu nie trzeba nikogo przekonywać
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Prezydent Chabior: Zmieniajcie świat na taki, jaki chcecie, żeby był

Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku z partnerami po raz kolejny stworzyło przestrzeń spotkania dla praktyków i sympatyków wolontariatu. Takie spotkanie to wymiana dobrych praktyk wolontariatu, ale też dyskusja o kierunkach rozwoju tej gałęzi sektora pozarządowego.

- Kiedy zaczęłam działać jako wolontariuszka w Amnesty International, weszłam w strukturę opartą na idei, ale też aktywnie myślącą jak działać - wspominała Monika Chabior. - To działanie było dla mnie pomocne w znalezieniu własnej tożsamości, ale też w uczeniu się zawodu, przyglądaniu, jak działają ludzie. Niedawno w imieniu gdańszczan odbierałam nagrodę za wypracowanie przyjaznych standardów dla osób LGBT. Razem z Jackiem Jesionkiem z Tolerado, wolontariuszem, który angażuje się na rzecz osób LGBT, ale też zmienia system. Razem z nami przepracował to, jak pracują instytucje miejskie i jak świadczą swoje usługi na rzecz tej konkretnej grupy.

pomorskie-forum-wolontariatu-020_949x633
- Dziękuję, że się angażujecie, chcecie słuchać - mówiła do wolontariuszy prezydent Chabior. - Bo łączy nas to, że chcemy żyć w lepszym świecie. Zmieniajcie świat na taki, jakim chcecie żeby był.
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Prezydent Chabior podkreśliła, że wolontariat jest narzędziem, czujką wystawioną w społeczeństwo, dzięki której możemy się dowiedzieć, jakie są społeczne potrzeby, co działa, co nie działa. 

- Zachęcam, żebyście zastanawiali się, co możemy zrobić lepiej i domagali się przestrzeni, w której wasza wiedza może zostać zamanifestowania i przekazywana dalej - mówiła prezydent Chabior. - Bo łączy nas to, że chcemy żyć w lepszym świecie. Dziękuję, że się angażujecie, chcecie słuchać. Zmieniajcie świat na taki, jakim chcecie żeby był.

Euro 2012 przełomowy moment w wolontariacie 

Pomorskie Forum Wolontariatu powstało z intencją wspierania mieszkańców Pomorza, wolontariuszy, organizacji pozarządowych i otoczenia wolontariatu w aktywność wolontariacką. 

ECS i UG podpisały porozumienie o współpracy. Zyskają m.in. studenci i mieszkańcy

- Pierwszy punkt pośrednictwa wolontariatu w Gdańsku, kilkanaście lat temu, to była tablica korkowa z propozycjami, w co się można zaangażować, a na drugiej tablicy były profile wolontariuszy - wspomina Agnieszka Buczyńska, była prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - Wtedy też stworzyliśmy pierwszy internetowy portal pośrednictwa wolontariatu, takiego czegoś nie było w kraju. Przełomowym momentem było Euro 2012. Gdańsk ten moment wykorzystał, pojawiły się środki i fala energii. Potem szliśmy na tej fali małymi krokami, ale zdecydowanymi i się rozwijaliśmy. Dla mnie najważniejsze jest to, że udawało się zawsze przekonać władze samorządów, że wolontariat jest ważny. Byliśmy słyszani.

pomorskie-forum-wolontariatu-003_949x633
Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku z partnerami po raz kolejny stworzyło przestrzeń spotkania dla praktyków i sympatyków wolontariatu. Takie spotkanie to wymiana dobrych praktyk wolontariatu, ale też dyskusja o kierunkach rozwoju tej gałęzi sektora pozarządowego
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Magdalena Skiba: Zaczęło się od organizacji pozarządowych 

Magda Skiba, która pełniła funkcję m.in. kierownika Referatu Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku i przez 17 lat współpracowała z organizacjami pozarządowymi podkreśliła, że miasto najpierw postawiło na organizacje pozarządowe. 

- Prezydent Adamowicz miał wizję miasta i rozwoju infrastrukturalnego i społecznego, w której organizacje pozarządowe pełniły ważne funkcje - tłumaczyła Magdalena Skiba. - Dzięki temu zaczęliśmy budować w Gdańsku silny sektor pozarządowy, który zaczął przejmować świadczenie usług w mieście. W tamtych czasach to byli ludzie z misja, z wolą zmieniania świata, z samego założenia aktywiści, świadomi liderzy. Razem zaczęliśmy budować wolontariat i Euro 2012 przyczyniło się do jego rozwoju. Mieliśmy już Centrum Wolontariatu, wiedzieliśmy z czym to się je, potrafiliśmy wykorzystać potencjał. Dzięki temu wykonaliśmy w Gdańsku skok do przodu o siedem lat w różnych dziedzinach życia, też społecznych. 

Gdański Tydzień Wolontariatu trwa od czwartku - dołącz do gdańszczan, którzy pomagają. PROGRAM

II Pomorskie Forum Wolontariatu. Debata, sesje, warsztaty  

W programie Forum znalazło się miejsce na debatę, sesję dobrych praktyk podczas której zaprezentowano pomorskie doświadczenia wolontariackie, można było podzielić się opiniami i inspiracjami. Organizatorzy przygotowali również cykl praktycznych warsztatów, które posłużyły wzmacnianiu potencjału kompetencyjnego pomorskich wolontariuszy, animatorów i koordynatorów wolontariatu. Mówiono, jak zadbać o siebie w pomaganiu innym? Jak budować własne zasoby w oparciu o aktywność wolontariacką. Jak organizować dobry wolontariat w mieście i na wsi? Nie zabraknie również miejsca na spotkania, rozmowy, wymianę doświadczeń i integrację.


TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór