Historie Gdańskich Dzielnic VII. Rusza zbiórka fotografii z Kokoszek, Matarni i Osowej

Muzeum Gdańska po raz kolejny organizuje zbiórkę fotografii i pamiątek w ramach projektu „Historie Gdańskich Dzielnic”. Do 31 marca będzie można przekazywać pamiątki związane z historią Kokoszek, Matarni i Osowej. Najciekawsze przekazane obiekty zobaczymy na wystawie plenerowej oraz w planowanej publikacji.
07.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie czarno-białe. Matarnia. Powszechna Szkoła Podstawowa. Dyrektor Bronisław Wencel w czasie lekcji. Na tablicy tabela z liczbami.
Matarnia. Powszechna Szkoła Podstawowa. Dyrektor Bronisław Wencel w czasie lekcji, 1967
Fot. mat. MG

Kokoszki, Matarnia i Osowa w Historii Gdańskich Dzielnic

- Siódmą edycję Historii Gdańskich Dzielnic poświęcimy aż trzem dzielnicom położonym na zachodzie naszego miasta. Kokoszki, Matarnia oraz Osowa, które dawniej były małymi wsiami, zostały włączone w granice administracyjne Gdańska w 1973 roku - mówi Rita Brzezińska z Muzeum Gdańska, koordynatorka tegorocznej edycji. - Poprzez nasz projekt angażujemy wspólnoty lokalne i poszczególnych mieszkańców w celu propagowania historii naszych małych ojczyzn. Jednym z elementów projektu jest właśnie zbiórka pamiątek. W 2022 roku dzięki udziałowi mieszkańców dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce udało się zebrać ponad 400 fotografii. Mamy nadzieję, że także w tym roku spotkamy się z podobnym entuzjazmem i zaangażowaniem sympatyków projektu.

Jakie pamiątki zbiera Muzeum Gdańska?

W ramach zbiórki można przekazać fotografie i pamiątki związane z życiem codziennym oraz przeobrażeniami dzielnic, np. powstawaniem osiedli mieszkaniowych, bądź centrów handlowych. W tym wypadku przekazujący otrzymuje status Darczyńcy Muzeum Gdańska i określone uprawnienia. Obiekty można również użyczyć Muzeum w celu przygotowania ich kopii cyfrowych (w tym przypadku pamiątka wraca do właściciela). Pamiątki powinny dotyczyć okresu do przełomu XX i XXI w.

Jak przekazać pamiątki?   

W ramach zbiórki poszukiwane są zdjęcia oraz przedmioty ilustrujące dzieje dzielnicy. Przyjmowane będą fotografie ukazujące widoki Kokoszek, Matarni oraz Osowej, które zostały wykonane do przełomu XX i XXI w. Skany fotografii oraz zdjęcia pamiątek można wysyłać do 31 marca 2023 roku na adres r.brzezinska@muzeumgdansk.pl.

W przypadku pytań możliwy jest także kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku, w godz. 8 - 16, pod numerem 789 449 661. Najciekawsze obiekty zostaną ukazane na wystawie plenerowej oraz w publikacji naukowej.

Tłum mieszkańców podczas jednego z wydarzeń na Osowej. Po prawej budowana wieża kościoła św. Polikarpa Biskupa Męczennika
Wydarzenie dla mieszkańców Osowej. W tle - budowana wieża kościoła św. Polikarpa Biskupa Męczennika
Fot. Marek Biernat/mat. MG

Zostań Darczyńcą Muzeum Gdańska

Wybrane fotografie zostaną przyjęte do kolekcji materiałów cyfrowych Muzeum Gdańska. Możliwe jest także przekazanie oryginałów do muzealnych zbiorów. Każdy ofiarodawca może dołączyć do elitarnego programu Darczyńców Muzeum Gdańska.

- Program dla Darczyńców to forma szczególnego uhonorowania osób, które zdecydują się pomóc nam w powiększaniu muzealnych zbiorów dotyczących historii naszego miasta. Grono Darczyńców obecnie liczy 409 osób i instytucji - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Ideą tego programu jest pozyskiwanie od mieszkańców i osób odwiedzających nasze miasto obiektów, fotografii oraz ich indywidualnych historii. Darczyńcą może zostać każdy, kto podaruje nam ciekawy obiekt, np. dzięki pani Julii Hladiy do Muzeum trafił średniowieczny krzyżyk z bursztynu. Mogą to być również zdjęcia i przedmioty związane z historią współczesną i ważnymi wydarzeniami w Gdańsku.

Siódma odsłona wystawy plenerowej „Historie Gdańskich Dzielnic” zostanie udostępniona latem 2023 roku w wybranych lokacjach na terenie Kokoszek, Matarni oraz Osowej.

Plakat informujący o zbiórce zdjęć Osowa 2023
Do każdej dzielnicy objętej tegoroczną zbiórką w ramach Historii Gdańskich Dzielnic trafiły plakaty zachęcające do udziału
Fot. mat. MG


Czym są Historie Gdańskich Dzielnic?

„Historie Gdańskich Dzielnic” to wieloletni projekt Muzeum Gdańska, w ramach którego prezentowane są dzieje wybranych rejonów miasta. Przedsięwzięcie składa się z trzech etapów. Wiosną ogłaszana jest zbiórka pamiątek adresowana do mieszkańców wspierana przez poszczególne rady dzielnic. Latem każdego roku na terenie określonych dzielnic prezentowana jest wystawa plenerowa, a jesienią odbywają się wykłady popularnonaukowe dotyczące dziejów danej dzielnicy. 

W 2023 roku planowane są po dwa wydarzenia dla każdej z trzech dzielnic.

Książki o historii gdańskich dzielnic

Ostatnim etapem jest wydanie publikacji naukowej przedstawiającej wybrane zagadnienia związane z przeszłością dzielnic. Do tej pory w ramach cyklu omówiono dzieje: Chełma, Starego Przedmieścia, Nowego Portu, Siedlec, Zaspy i Przymorza, a w ubiegłym roku także Starych Szkotów, Oruni, Św. Wojciecha i Lipiec. W sprzedaży dostępne są cztery tomy publikacji z serii, w tym nagrodzony Pomorską Nagrodą Literacką trzeci tom poświęcony dziejom Nowego Portu. Dwa kolejne tomy cyklu znajdują się obecnie w przygotowaniu. Piąty tom obejmujący historie Zaspy i Przymorza ukaże się pod koniec roku.

Historie Gdańskich Dzielnic. Tom poświęcony Siedlcom już gotowy

oprac. IB

 

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów