• Start
  • Wiadomości
  • Historia festiwalu. Promocja jubileuszowego albumu „FETA 25 lat”  

Historia festiwalu. Promocja jubileuszowego albumu „FETA 25 lat”  

GAK Plama zaprasza na prezentację i promocję książki o Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 20 stycznia, o godz. 18.00 w sali teatralnej przy ul. Pilotów 11. Album powstał z okazji jubileuszu 25-lecia FETY. Zawiera zebraną historię festiwalu i wspomnienia związanych z nim artystów, animatorów kultury i organizatorów oraz archiwalne zdjęcia i plakaty towarzyszące poszczególnym edycjom.
19.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grande_spectacolo-010_949x633
Festiwal FETA spektakl pt: " Il grande spectacolo della fine del mondo" lipeic 2022 roku
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

GAK Plama. Promocja książki o Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

Spotkanie poprowadzi Barbara Piórkowska, pisarka, poetka, animatorka kultury przez lata związana z Festiwalem FETA, a uczestnikami będą autorzy publikacji: zespół redakcyjny: Aleksandra Twardowska i Karolina Pacewicz, wieloletnie programerki festiwalu, autorzy tekstów: Łukasz Rudziński, dziennikarz, recenzent i wieloletni obserwator festiwalu Feta, dr Ewelina Damps, teatrolożka i dawna organizatorka oraz Przemysław Szczygieł, dziennikarz.

CSW Łaźnia. Artystka Ellen Harvey przypomina miejsca, których już nie ma. Również z Gdańska

- Już od 25 lat pokazujemy sztukę na ulicach, w parkach, wśród zabytków i w innych nietypowych miejscach - mówi Kinga Jarocka, specjalistka ds. organizacji imprez i promocji w Pamie GAK. - FETA cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Gdańska, czego dowodem jest liczna frekwencja podczas każdej edycji. Nasza oferta skierowana jest do szerokiej publiczności. Dziś trudno wyobrazić sobie kulturalny kalendarz Gdańska bez Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Album z archiwalnymi zdjęciami, plakatami, oraz znakomitymi tekstami osób zaangażowanych w jego tworzenie, to gratka dla fanów wydarzenia  Zapraszamy sympatyków, widzów, twórców, osoby kochające teatr, gdańszczan i wszystkich zainteresowanych tematem.

 

feta25

 

Informacje o redaktorkach publikacji

Aleksandra Twardowska, filolożka, językoznawczyni, wykładowczyni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współautorka i redaktorka publikacji naukowych i popularyzujących naukę. Z festiwalem FETA związana (w różnych funkcjach) od 2000 roku. W latach 2009-2011 i 2014-2017 współodpowiedzialna za program festiwalu.

Zbliża się 31. finał WOŚP, w Gdańsku tysiąc wolontariuszy i miasteczko przy Elektryków

Karolina Pacewicz  współpracę z Festiwalem FETA rozpoczęła w 2009 r. jako koordynatorka i tłumaczka teatrów hiszpańskojęzycznych. Od 2011 roku współtworzyła lub tworzyła program festiwalu i nadal odpowiada za selekcję, negocjacje i kontakty z teatrami zagranicznymi oraz częściowo polskimi, opracowanie szczegółów związanych z przyjazdem i jak najbardziej bezproblemowym i miłym pobytem teatrów na festiwalu, wsparcie opracowania logistyki, realizację festiwalu i wiele innych. Z powodzeniem współorganizowała 10 edycji festiwalu FETA. Z GAK Plama współpracuje od 2009 r., gdzie realizuje liczne projekty, z których za najważniejszy uważa Muzykę w Blokowisku cykl, za który Plama jest znana i ceniona od wielu lat w polskim środowisku muzycznym. Od zawsze entuzjastka przeróżnych przejawów sztuki, choć ma wykształcenie naukowe. Uważa, że prawa i lewa półkula mózgu są jednakowo ważne.

Autorzy i autorka tekstów 

dr Ewelina Damps  teatrolożka i germanistka, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, swoją pracę doktorską pisała na temat historii Teatru Miejskiego w Gdańsku w latach 1801-1841. Na co dzień animatorka kultury, kierownik domu kultury Projektornia GAK. Związana zarówno z Gdańskim Archipelagiem Kultury, jak i MFTPiU FETA od 2006 roku, pracując wtedy jako programatorka festiwali w latach 2007-2008. Następnie przez wiele lat współpracowała z festiwalem jako tłumacz i pilot teatrów.

Łukasz Rudziński  krytyk i recenzent teatralny. Od kilkunastu lat zajmuje się kulturą. Autor książki "Joanna Bogacka. Portret wielokrotny". Absolwent filologii polskiej oraz slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Przez 12 lat dziennikarz-koordynator serwisu Kultura w ogólnoinformacyjnym portalu regionalnym trojmiasto.pl. Współpracował z Instytutem Teatralnym im. Z Raszewskiego w Warszawie w ramach projektu Nowa Siła Krytyczna. Publikował m.in. w Teatrze, Dialogu, Scenie, Notatniku Teatralnym, Ricie Baum, Teatrze Lalek, Dwutygodniku, Kulturze Enter, Opcjach, a także na wortalu e-teatr.pl.

Przemysław Szczygieł  sopocianin ur. w 1993 r. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Publikował na łamach Kwartalnika Artystycznego Bliza, w dwumiesięczniku literacko-artystycznym Autograf, a także na łamach antologii Trójmiejski Slam. Antologia slamerów z Trójmiasta. Dwukrotny laureat Konkursu Jednego Wiersza MALT (2017 i 2020 r.) oraz XVIII. i XIX. Wielkiego Poetyckiego Prania na Strychu (2019 i 2020 r.). Dziennikarz i animator kultury. Były redaktor i współzałożyciel pisma literackiego Strona Czynna.

Konsultantka Katarzyna Kręglewska-Powązka 

Dr Katarzyna Kręglewska-Powązka  teatrolog i literaturoznawca, adiunkt w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk Uniwersytetu Gdańskiego. Zainteresowania naukowe skupia na teatrze współczesnym oraz literaturze autobiograficznej. Zajmuje się także tłumaczeniem z języka angielskiego. Autorka książki Polskie pamiętniki teatralne. Teoria historia teksty, współredaktorka tomów Dybuk. Na pograniczu dwóch światów (wraz z Mieczysławem Abramowiczem i Janem Ciechowiczem), Ogród sztuk: Maska (z Małgorzatą Jarmułowicz) oraz Teatr Wybrzeże w latach 1996-2016. Zjawiska ludzie przedstawienia (z Joanną Puzyną-Chojką oraz Barbarą Świąder-Puchowską). Jest współorganizatorką Międzynarodowego Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy. Członkini Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych oraz Beckett Research Group in Gdańsk.

Projektantki, fotografowie i fotografki

Studio Kmicic Hania Kmieć i Kasia Cichosz (czyli studio.kmicic) to duet graficzek działających głównie z instytucjami kulturowymi, takimi jak Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Muzeum Miasta Gdyni, gdyńska tuBaza i Gdańska Szkoła Szyldu. Chociaż żaden projekt im nie straszny, najczęściej zajmują się identyfikacjami, projektowaniem książek czy plakatami przy czym szczególnie lubią posługiwać się językiem ilustracji. Czerpią dużo humoru z zawiłości codziennego życia, co bardzo często w różnoraki sposób odzwierciedla się w ich projektach.

Fotografowie: Adam Bogdan, Tomasz Dresler, Robert Kwiatek, Paweł Kubiak, Agata Myga, Anna Kulik-Padzik, Karolina Pacewicz, Ryszard Pajda, Karol Stańczak, Leonard Szmaglik

Autorzy i autorki plakatów fetowych

Tomasz Bogusławski, Bartosz Choryan, Filip Cieślak, Krzysztof Cybulski, Agnieszka Gawędzka, Joanna Górska, Edyta Kaczmarek, Filip Kalkowski, Katarzyna Korzeniecka, Rafał Kowalski, Paweł Król, Marek Maciejczyk, Joanna Marjak-Bystrek, Natalia Marszałek, Waldemar Marszałek, Tomasz Nowakowski, Nikodem Pręgowski, Robert Raczek, Szymon Rogiński, Joanna Rusinek, Jerzy Skakun, Anna Sobczyk, Czesław Tumielewicz, Łukasz Twardowski, Krzysztof Wieczorek, Jacek Wielebski, Agnieszka Ziemiszewska.

Podczas wydarzenia będzie można zakupić książki w cenie 70 zł. Przed wydarzeniem książki można zakupić w Plamie GAK

TV

Miłe chwile w Radzie Miasta