• Start
  • Wiadomości
  • Gwiazdy w Gdańsku dla wolności. Zobacz zdjęcia z niezwykłego koncertu dla pokoleń

Gwiazdy w Gdańsku dla wolności. Zobacz zdjęcia z niezwykłego koncertu dla pokoleń

30 tys. osób bawiło się na koncercie „Pokolenia Wolności”, który zainaugurował trzydniowe obchody Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku. Wśród występujących byli m.in.: Doda, Kayah, Michał Szpak, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Piotr Cugowski, Raz Dwa Trzy, i Big Cyc.
02.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2023-06-02-koncert-017_949x633.JPG
Koncert „Pokolenie Wolności” otworzył Tribbs - polski producent muzyczny, kompozytor, autor tekstów, wykonawca i DJ
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Święto Wolności i Praw Obywatelskich - do niedzieli. Nie śpij, bo cię przegłosują

Kilka pokoleń mieszkańców Trójmiasta i turystów pojawiło się w piątkowy wieczór, 2 czerwca, na Placu Zebrań Ludowych, na koncercie „Pokolenia Wolności”, zorganizowanym z okazji 34. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. 

Wśród artystów znaleźli się wykonawcy doskonale pamiętający 4 czerwca 1989 roku, i tacy, których wtedy jeszcze nie było na świecie. Każdy z nich na swój sposób czuje i rozumie pojęcia ojczyzny, patriotyzmu i solidarności, co pozwoliło nadać znanym utworom zupełnie nowe zabarwienie emocjonalne.

2023-06-02-koncert-025_949x633.JPG
Wydarzenie poprowadzili Paulina Sykut-Jeżyna i Krzysztof Ibisz
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

30-tysięczną publiczność powitał Tribbs, czyli Mikołaj Trybulec - producent i DJ reprezentujący najmłodsze pokolenie występujących tego wieczoru artystów (rocznik 1996). Zaskoczył taneczną wersją piosenki „Pokolenie” zespołu Kombii. Z kolei energetyczny LEMON wykonał utwór „Po co wolność” Kultu - jeden z antykomunistycznych hymnów młodego pokolenia w 1989 roku.

Natalia Szroeder postawiła na delikatny wokal i spokojniejsze wykonanie piosenki „Krakowski spleen” niż przyzwyczaiła nas do tego Kora, a Kamil Bednarek po wejściu nad scenę zachęcał do przytulenia bliskiej osoby obok, słowami „Uściskajcie ich za to, że są - to właśnie powinniśmy pielęgnować, korzystając z piękna wolności” - zachęcał i wykonał piosenkę „Chwile jak te”.

2023-06-02-koncert-032_949x633.JPG
Natalia Szroeder była jedną z reprezentantek najmłodszego pokolenia zaproszonych artystów
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

W repertuarze nie mogło zabraknąć kultowych piosenek czasu transformacji - lat 80. i 90. - które zyskały miano hymnów swojego pokolenia. Publiczność na Placu Zebrań Ludowych wysłuchała i wspólnie zaśpiewała „Chcemy być sobą” - w interpretacji Piotra Cugowskiego, „Nie pytaj o Polskę” w wykonaniu Kayah i Sienna Gospel Choir, „Dorosłe dzieci”, którą zaśpiewał Grzegorz Kupczyk,  czy ciesząca się szczególną popularnością „Przeżyj to sam” Lombardu - tysiące głosów śpiewało słowa piosenki z wokalistą Grzegorzem Stróżniakiem.

młody mężczyzna z mikrofonem tańczy na scenie
Na scenie Lemon
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Gdańskie Forum Partycypacji w ramach Święta Wolności i Praw Obywatelskich

Wybrzmiały tego wieczoru ponadto „Arahja” Kultu w wykonaniu Michała Szpaka, „Modlitwa o wschodzie słońca” Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Darii Marx i Sienna Gospel Choir. Zachwyciła Doda w piosence - a właściwie pieśni - „Polska Madonna” Maryli Rodowicz.

2023-06-02-koncert-045_949x633.JPG
Plac Zebrań Ludowych był tego wieczoru wypełniony po brzegi
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Nie zabrakło też hitów w oryginalnej interpretacji ich twórców - na Placu Zebrań Ludowych wybrzmiały „W domach z betonu” Martyny Jakubowicz, „Orła Cień” Varius Manx i Kasi Stankiewicz, „Ważne” Mezo i Kasi Wilk, oraz „Chory na Polskę” zespołu Dr Misio.

Do zebranych przemówiła tego wieczoru krótko prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz: - Dzisiaj najlepsi polscy artyści pokazali, że kochają wolność i różnorodność. Proszę was o jedno: nie śpij, bo cię przegłosują.

Zobacz fotorelację z koncertu „Pokolenia Wolności” na Placu Zebrań Ludowych:

Aleksandra Dulkiewicz i inni liderzy samorządu jadą do Warszawy na wielką manifestację

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy