• Start
  • Wiadomości
  • Gwiazdki Michelin w Gdańsku! Prestiżowy przewodnik docenił restauracje w naszym mieście

Gwiazdki Michelin w Gdańsku! Prestiżowy przewodnik docenił restauracje w naszym mieście

To ogromne wyróżnienie dla naszej lokalnej gastronomii. Najbardziej znany na świecie przewodnik kulinarny zasmakował w gdańskich restauracjach. Przyznał dwie gwiazdki, a także dwie nagrody specjalne Bib Gourmand. Siedem lokali otrzymało natomiast rekomendacje Michelin. Sprawdźcie, gdzie spróbujecie kuchni najwyższych lotów.
21.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu okrągły czarny talerz na nim sześć finezyjnych małych miseczek w ksztłcie wydłużonej łyżki, na nich dania uformowane w klopsy
Po raz pierwszy w historii prestiżowy przewodnik kulinarny Michelin docenił i nagrodził gdańskie restauracje
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Michelin po raz pierwszy w Gdańsku i na Pomorzu

O gwiazdce Michelin marzą kucharze na całym świecie. Nieliczni otrzymują to prestiżowe wyróżnienie. W całej Polsce przyznano ich zaledwie kilka. Anonimowi inspektorzy kulinarnego przewodnika pojawili się w ostatnim czasie na Pomorzu. 

Gwiazdkę Michelin przyznano restauracji Arco by Paco Pérez, która mieści się w Oliwie, w biurowcu Olivia Star. Jej właściciel jest posiadaczem już sześciu takich gwiazdek, ale przyznanych w innych jego restauracjach w Europie. 

Pierwsza Zielona Gwiazdka Michelin i Bib Gourmand w Gdańsku

Po raz pierwszy, i to nie tylko w skali Gdańska, ale całego kraju, przyznano Zieloną Gwiazdkę Michelin. Otrzymała ją restauracja Eliksir, którą doceniono za "zaangażowanie w zrównoważone praktyki".

Inspektorzy Michelin przyznali też dwie nagrody specjalne Bib Gourmand (otrzymują je lokale “za najlepszy stosunek jakości do ceny”). Trafiły one do Hewelke Restaurant & Bakery oraz do 33. Treinta y Tres.

To nie wszystko. Michelin wskazał też swoje rekomendacje dla:

  • Restauracji FINO
  • Mercato Gdańsk
  • Niesztuka Restaurant&Bar
  • Piwna47 - Food & Wine Bar
  • Ritz
  • True
  • Tygle Gdańskie

Wojciech Modest Amaro ambasadorem Smaków Gdańska. „To był początek mojej kariery”

Wyróżnienie Michelin docenia gdański samorząd

 - Nasze gdańskie restauracje stoją na naprawdę wysokim poziomie. Codziennie możemy korzystać z bardzo różnorodnej kuchni, co niewątpliwie jest bogactwem naszego miasta - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Cieszę się, że ta codzienna praca naszych kucharzy, restauratorów, pracowników gastronomii została doceniona prestiżowym wyróżnieniem, czyli gwiazdkami Michelin. To również duże wzmocnienie oferty dla naszego pomorskiego regionu.

Potencjał tej nagrody dostrzega branża turystyczna. W opinii Łukasza Wysockiego, prezesa Gdańskiej Organizacji Turystycznej, wyróżnienie Trójmiasta, jak i Pomorza (rekomendacje przewodnika Michelin otrzymały też lokale w Sopocie i Gdyni, w Sopocie przyznano także Bib Gourmand) potwierdza silną markę Polski na kulinarnej mapie Europy.

 - Cieszymy się z dołączenia gdańskiej branży gastronomicznej do wielkiej rodziny Michelin. Turystyka gastronomiczna to wyraz i odzwierciedlenie jakości, i to właśnie Gdańsk jest jej synonimem. Głęboko wierzę, że dzięki gdańskiej branży gastronomicznej jeszcze bardziej zwiększymy całoroczną atrakcyjność turystyczną naszego miasta, co pozwoli poznać Smaki Gdańska. Przyznane wyróżnienia to docenienie lokalności, jak również wskazanie niesamowitej jakości w dobrej cenie. Zapraszamy do przeżycia kulinarnej przygody - zachęca Łukasz Wysocki.

Przewodnik Michelin pojawia się na rynku od 1900 roku i jest uznawany za najważniejszy przewodnik kulinarny na świecie. Twórcy przewodnika oceniają restauracje pod kątem jakości dań, smaku, sposobu podania i stylu, a także stosunku jakości do ceny. Jedną gwiazdkę otrzymują restauracje „bardzo dobre i godne uwagi w swojej kategorii”. Dwie gwiazdki oznaczają, że lokal „warto odwiedzić ze względu na jakość jedzenia i obsługi”. Trzy gwiazdki przyznaje się tym lokalom, które „są warte specjalnej podróży”.

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy