• Start
  • Wiadomości
  • Gryf Gospodarczy 2020 - kto został laureatem? Poznaj najlepszych przedsiębiorców Pomorza

Gryf Gospodarczy 2020 - kto został laureatem? Poznaj najlepszych przedsiębiorców Pomorza

W tym roku do konkursu zakwalifikowano 70 przedsiębiorstw i instytucji. Spośród nich 26 otrzymało nominację. Nagrodzeni zostali liderzy: innowacji, eksportu, inwestycji, odpowiedzialności społecznej, kształcenia zawodowego, przedsiębiorczości młodzieżowej, pomorski start-up oraz gmina przyjazna przedsiębiorcom. Media i instytucje patronujące konkursowi dodatkowo przyznały jednemu z uczestników Gryfa Medialnego.
08.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Marszałek woj. Pomorskiego Mieczysław Struk, w tym roku zdalnie, przedstawił tegorocznych laureatów Gryfa Gospodarczego
Marszałek woj. Pomorskiego Mieczysław Struk, w tym roku zdalnie, przedstawił tegorocznych laureatów Gryfa Gospodarczego
Screen z Pomorskie.eu

 

We wtorek, 8 grudnia, ogłoszono zwycięzców 21. edycji konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy. Ze względu na epidemię koronawirusa, gala finałowa odbyła się w późniejszym niż zazwyczaj terminie, a wyniki ogłoszono za pośrednictwem internetu.

Gryf Gospodarczy należy do najważniejszych i najwyżej cenionych nagród w środowisku pomorskich przedsiębiorców.

- Kapituła konkursu dokonała wyboru spośród tych przedsiębiorców, którzy słyną ze swoich zainteresowań dotyczących innowacji, myślą o odnawialnych źródłach energii i je stosują, dbają o pracowników i ich rodziny, a także sprzyjają lokalnym środowiskom, często wspierając sport, kulturę, czy sferę opieki społecznej. Warto takich przedsiębiorców wyróżniać. Warto ich pokazywać jako świetne przykłady dla innych - podkreślał podczas zdalnej uroczystości marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Laureaci Gryfa Gospodarczego 2020:

Lider innowacji - mikro i małe przedsiębiorstwo: Portman Lights sp. z o.o. z Gdyni

Firma Portman Lights została założona w sierpniu 2016 r. Miesiąc póżniej rozpoczęła promocję pierwszego produktu P1 retro lamp, czyli dekoracyjnej lampy scenicznej, unikatowej pod względem designu oraz tego, że miała wszelkie komponenty, w tym elektronikę sterującą wbudowaną wewnątrz. Największym sukcesem Portman Lights jest użycie prawie 50 lamp podczas finałów Eurowizji w Lizbonie, co w branży oświetlenia scenicznego jest jednym z największych wyróżnień. Obecnie spółka uważana jest za lidera w branży, który wytycza trendy i odpowiada na bieżące potrzeby rynku.

Lider innowacji - średnie i duże przedsiębiorstwo: Ambient-System sp. z o.o. z Gdańska

Od ponad 25 lat głównym obszarem działalności firmy Ambient-System są rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo w budynkach publicznych i komercyjnych, transporcie kolejowym oraz lotniczym czy obiektach przemysłowych. Spółka specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i dostarczaniu automatyki pożarowej, czyli urządzeń z zakresu dźwiękowych systemów ostrzegawczych. Obecnie Ambient System, przy współpracy z Politechniką Gdańską, realizuje projekt badawczo-rozwojowy, którego przedmiotem są innowacyjne algorytmy mające zwiększać zrozumiałość komunikacji w sytuacjach zagrożenia.

Lider eksportu - mikro i małe przedsiębiorstwo: Euro-Weld sp.j. z Pszczółek

Euro-Weld jest firmą specjalizującą się w produkcji parowników, wymienników ciepła, zbiorników ciśnieniowych i rurociągów. Wyroby znajdują zastosowanie w różnych branżach: offshore, morskiej, petrochemicznej, energetycznej, chemicznej, farmaceutycznej itp. Euro-Weld stawia na budowanie długoterminowej współpracy z klientami, a także elastyczność, odważnie podejmując się realizacji innowacyjnych projektów kontrahentów, również zagranicznych z Europy oraz zza oceanu.

Lider eksportu - średnie i duże przedsiębiorstwo: Dekpol Steel sp. z o.o. z Pinczyna

Dekpol Steel, wchodzący w skład Grupy Kapitałowej Dekpol, jest największym w Polsce oraz jednym z największych w Europie producentem łyżek i osprzętów do maszyn budowlanych. Eksportuje 95 proc. swoich produktów do 24 krajów na całym świecie i planuje dalszą ekspansję na rynki Afryki i Stanów Zjednoczonych. Spółka planuje stworzenie w pełni zautomatyzowanej i zrobotyzowanej linii do produkcji łyżek do maszyn kompaktowych, co pozwoli zaoferować klientom bardzo atrakcyjną cenę produktu przy zachowaniu jego wysokiej jakości. Będzie to nowatorskie rozwiązanie zarówno w kraju, jak i Europie.

Lider inwestycji: Corleonis sp. z o.o. - S.K.A. z Rumi

Firma Corleonis powstała w 2000 r., zaczynając od jednego żurawia wieżowego. Obecnie jest jedną z największych w branży dźwigowej w Polsce. Spółka kompleksowo zabezpiecza proces inwestycyjny, a w jej ofercie znajduje się szeroki przekrój żurawi wieżowych, co pozwala precyzyjnie dobrać urządzenie do indywidualnych warunków konkretnej inwestycji oraz wymagań klienta. Corleonis posiada najmocniejszego żurawia wieżowego w Polsce o maksymalnym udźwigu 40 ton, a także żurawie samojezdne oraz najszybsze w tej części Europy windy towarowo-osobowe do obsługi wysokościowców oraz zestawy transportowe. W minionych latach spółka zrealizowała inwestycje rozwojowe, wzbogacając flotę w nowe sprzęty oraz rozbudowując siedzibę.

Lider odpowiedzialności społecznej: Uni-Logistics sp. z o.o. z Gdyni

Firma Uni-Logistics świadczy usługi w zakresie spedycji morskiej, lotniczej i transportu drogowego, a także podejmuje działania na rzecz zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko. Sukcesywnie i konsekwentnie wymienia flotę samochodową, spełniając coraz to nowsze normy środowiskowe. Promuje zdrowy tryb życia aktywnie wspierając lokalne kluby i wydarzenia, a także samych pracowników uprawiających sport, którzy mogą liczyć na wsparcie finansowe. Spółka jest pomysłodawcą unikatowego projektu: Pomarańczowa Akademia, prowadzonego od 2010 r. przy współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, który dostarcza młodym ludziom praktyczną wiedzę z zakresu działalności TSL (transport - spedycja - logistyka).

Pomorski start-up: QSar Lab sp. z o.o. z Gdańska

QSar Lab to innowacyjna spółka B+R, której przedmiotem działalności są usługi badawcze, polegające na projektowaniu i analizie substancji chemicznych za pomocą metod komputerowych. Ich zastosowanie sprowadza się przede wszystkim do modelowania nowych związków chemicznych oraz przewidywania toksyczności i właściwości fizykochemicznych substancji wykorzystywanych w przemysłach farmaceutycznym, chemicznym, kosmetycznym i rolniczym. W 2019 r. spółka zanotowała trzykrotny wzrost przychodów (odnotowując wskaźnik rentowności na poziomie 47 proc.).

Lider kształcenia zawodowego: Flextronics International Poland sp. z o.o. z Tczewa

Flex Poland zajmuje się projektowaniem produkcyjnym oraz usługami inżynieryjnymi w zakresie urządzeń elektronicznych. Spółka nawiązała stałą współpracę z kilkoma lokalnymi szkołami zawodowymi, m.in: Zespołem Szkół Rolniczych w Centrum Kształcenia Praktycznego w Rusocinie, Technikum w Owidzu, Zespołem Szkół Technicznych w Tczewie czy Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku. Współpraca skupia się na inwestycjach w bazę techniczno-dydaktyczną szkół, doskonaleniu wiedzy i umiejętności uczniów, tworzeniu klas patronackich, organizacji doradztwa edukacyjno-zawodowego, doskonaleniu zawodowym nauczycieli, organizowaniu przez pracodawców konkursów dla uczniów, opracowywaniu i opiniowaniu programów nauczania dla zawodu oraz współtworzeniu oferty kształcenia ustawicznego.

Lider przedsiębiorczości młodzieżowej: Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

Zespół Szkół Łączności jest placówką techniczną z blisko 70-letnią tradycją kształcącą uczniów w zawodach: technik automatyk, elektronik, informatyk, teleinformatyk, programista , technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej. Szkoła współpracuje z firmami branżowymi, organizacjami pracodawców oraz uczelniami wyższymi. W latach 2017-2020, w ramach działalności Szkolnego Punktu Informacji i Kariery, 50 uczniom technikum udało się opracowywać projekty w oparciu o model biznesowy Canvas. Na bazie tego utworzono spółdzielnie uczniowskie. Wszystkie spółdzielnie pozyskały środki finansowe na rozwój działalności. Natomiast w 2019 r. rozpoczęto budowę Centrum Aktywności Młodzieżowej. Ideą jego funkcjonowania jest stworzenie ogólnodostępnego miejsca przyjaznego dla uczniów, odpowiedniego do realizacji pasji oraz prac nad projektami, umożliwiającego zdobywania praktycznych umiejętności z zakresu tworzenia biznesplanów, pozyskiwania funduszy oraz planowania i realizowania bieżących działań.

Gmina przyjazna przedsiębiorcom: miasto Gdynia

Miasto Gdynia realizuje program pomocy dla lokalnych firm po nazwą „Falochron dla biznesu”, który obejmuje pomoc związaną z czynszami, podatkami i opłatami lokalnymi, a także wsparcie doradcze i eksperckie. W mieście aktywnie działa Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości prowadzące programy i projekty, takie jak: Gdyński Biznesplan, Gdyński BiznesMAM, Gdynia kreatywna, Junior Biznes, Pomorskie Miasteczko Zawodów, Lokalne Centra Kompetencji Rozwoju Firm Rodzinnych, Navigator Przedsiębiorcy czy 30+na start. Samorząd wspiera także szkolnictwo zawodowe poprzez przygotowanie uczniów do świadomego wejścia na rynek pracy, unowocześnienie infrastruktury szkolnej, propagowanie szkolnictwa zawodowego oraz rozpoznanie planów edukacyjnych i zawodowych młodzieży.

Gryf Medialny: Pirxon SA z Gdańska

Pirxon od 2004 r. wdraża autorskie rozwiązania oraz sprawdzone narzędzia globalnych dostawców związane z optymalizacją procesów w firmach. Jest liderem rynku zarówno jeśli chodzi o zarządzanie majątkiem trwałym, jak i robotyzację procesów biznesowych. Specjalizuje się we wdrażaniu cyfrowych robotów do optymalizacji procesów back-office (RPA – Robotic Process Automation), m.in w działach finansowych, logistyce, kadrach czy działach sprzedaży, a także we wdrażaniu technologii mobilnej rozszerzonej rzeczywistości (AR – Augmented Reality).

 

Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy jest przyznawana od 2000 r. wspólnie przez organizacje samorządu gospodarczego i marszałka województwa pomorskiego. Celem konkursu jest prezentacja i promocja pomorskich firm, które mają korzystny wpływ na rozwój gospodarczy regionu.

Organizatorem konkursu jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości, pełniąca rolę doradcy marszałka w zakresie wspierania i rozwoju przedsiębiorczości. Partnerem merytorycznym jest firma doradcza PwC, która przygotowała rekomendacje dla komisji konkursowej. Głównym sponsorem wydarzenia jest mBank SA, natomiast partnerem strategicznym - Olivia Business Centre.

Informacja przygotowana na podstawie komunikatu Michała Piotrowskiego, rzecznika prasowego Marszałka Województwa Pomorskiego.

 

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami