Wirtualna wystawa: zobacz średniowieczne dekoracje pod sklepieniem Bazyliki Mariackiej

To gratka dla miłośników średniowiecza - bazylika Mariacka w Gdańsku udostępniła w internecie wystawę wszystkich cokołów i wsporników znajdujących się pod sklepieniem świątyni na wysokości ok. 25 metrów. Na wirtualnej mapie zamieszczono zdjęcia ponad 130 oryginalnych, średniowiecznych detali architektonicznych. 
04.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sklepienie w średniowiecznym kościele wraz z
Stojąc we wnętrzu Bazyliki Mariackiej nie sposób jest dostrzec gołym okiem motywów architektonicznych pod sklepieniem, są one bowiem umieszczone na wysokości ponad 8 pięter
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Skąd pomysł na internetową wystawę?

Ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP tłumaczy, że inspiracją do stworzenia w internecie galerii zdjęć była książka „Detal architektoniczny kościoła Mariackiego w Gdańsku” autorstwa Anny Błażejewskiej i Elżbiety Pileckiej.
 
W wydanym w 2022 r. albumie znalazły się fotografie przedstawiające cokoły, gzymsy, sklepienia, zworniki i wsporniki. Część z tych elementów architektonicznych jest w kształcie twarzy i masek. 

Korona Gdańska. 680 lat temu rozpoczęła się budowa Bazyliki Mariackiej FILM I ZDJĘCIA

- Detale znajdujące się pod sklepieniem Bazyliki Mariackiej są oryginalne i pochodzą z okresu średniowiecza, z czasów budowy naszego kościoła - mówi ks. prałat Ireneusz Bradtke.

Jak powstały zdjęcia na internetową ekspozycję?

Prace nad wykonaniem wirtualnej wystawy masek i konsol architektonicznych w Bazylice Mariackiej trwały ok. dwóch miesięcy. - Zdjęcia były wykonywane za pomocą dronu - dodaje ks. prałat Ireneusz Bradtke.
Fragment sklepienia kościoła wraz z fragmentem kolorowego witraża
Sklepienia w Bazylice Mariackiej pochodzą z przełomu XV i XVI wieku
mat. Bazylika Mariacka
 
Najnowszy projekt Bazyliki Mariackiej udostępniający internautom bogactwo średniowiecznych dekoracji został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.
 
Wirtualną wystawę masek i konsol architektonicznych można obejrzeć na stronie internetowej Bazyliki Mariackiej

Po awarii zegar astronomiczny w Bazylice Mariackiej znowu działa FILM I ZDJĘCIA

Za inicjatywę wykonania mapy wirtualnej detali architektonicznych przy sklepieniu kościoła odpowiedzialna była Fundacja Pro Basilica Gedanensis, powołana przez parafię pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. 

Krótka historia Bazyliki Mariackiej

Bazylika Mariacka zwana Koroną Gdańska to trzecia największa ceglana świątynia na świecie. Kamień węgielny pod budowę kościoła położono 28 marca 1343 r. Prace budowlane prowadzono w trzech etapach. Za datę ukończenia budowy świątyni przyjmuje się rok 1502. Kościół mariacki od roku 1572 był świątynią protestancką.
 
Sklepienia w kościele powstały w latach 1498–1502. Ich budową kierował Heinrich Hetzl.
 
 
ZOBACZ FILM Z ODSŁONIĘCIA OŁTARZA GŁÓWNEGO BAZYLIKI MARIACKIEJ PO RENOWACJI W 2019 r.:
 
 
 
Szczególnym momentem w dziejach bazyliki był rok 1945. Z powodu bezpośredniego ostrzału artyleryjskiego kościół stanął w płomieniach. Całkowicie strawione zostały dachy, więźba, hełmy wieżyczek narożnych, pary wieżyczek dachu nawy głównej i drewniana konstrukcja wnętrza wieży, zawaliła się około połowa sklepień, powstały liczne wyrwy i spękania w przęsłach.