Czy Gdańsk jest gotowy na duży deszcz? Miasto analizuje działania służb

W środę, 27 marca odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wśród poruszanych kwestii były te związane z gotowością służb i jednostek miejskich do podjęcia działań w razie wystąpienia intensywnych opadów deszczu. Podczas spotkania podsumowano również działania realizowane w roku poprzednim.
27.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
whatsapp_image_2024_03_27_at_4_32_34_pm
Na posiedzeniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego analizowano stan gotowości służb i jednostek miejskich do podjęcia działań podczas intensywnych opadów deszczu
fot. mat. UMG

Piękny i eksperymentalny. Zobacz najnowszy ogród deszczowy w Gdańsku

W spotkaniu pod przewodnictwem Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu uczestniczyli przedstawiciele służb i jednostek miejskich.

- Spotykamy się po to, aby mieć pewność przygotowania służb do różnych zdarzeń związanych z podtopieniami i nawalnymi deszczami, które występują głównie w okresie wiosenno-letnim – rozpoczęła spotkanie Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Dziękuję wszystkim służbom za zaangażowanie i pracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkanek i mieszkańców Gdańska.

- Cieszę się, że każdego roku w marcu mamy możliwość spotkania się i pewne działania mamy już ustalone proceduralnie – powiedział Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Ważne jest również, że efektem tych spotkań są realne działania, które zawsze planujemy i wykonujemy. Dzięki temu, w przypadku nieprzewidzianych sytuacji, wiemy jak działać.

whatsapp_image_2024_03_27_at_4_33_15_pm
Na deszcz trzeba się przygotować. Na stronie Spółki Gdańskie Wody znajduje się lista punktów poboru worków z piaskiem. Są tam też praktyczne porady, co robić podczas ulewy
fot. mat. UMG

Miasto sprawdza gotowość służb

Celem posiedzenia było sprawdzenie i omówienie wdrożenia podwyższonej gotowości wszystkich odpowiedzialnych służb do podjęcia działań w przypadku intensywnych opadów deszczu. Przedyskutowano też aktualnie wdrożone sposoby komunikowania się między wszystkimi zaangażowanymi służbami oraz podsumowano działania, jakie były realizowane w 2023 roku. Przeanalizowano prognozy pogody i ostrzeżenia pogodowe pod kątem potencjalnego zagrożenia dla miasta, przedstawiono możliwe scenariusze i rozdysponowano siły i środki poszczególnych służb, aby w razie potrzeby natychmiast podjęły niezbędne działania.

Podczas spotkania poinformowano o realizacji ćwiczeń przeciwpowodziowych. Celowo jednak nie podano dokładnej daty oraz miejsca ich realizacji. W tym roku, pod koniec kwietnia odbędą się ćwiczenia mające na celu dynamiczne dysponowanie służb w sytuacji kryzysowej. Odbędą się one w formie realnych działań, w 3 lub 4 lokalizacjach na terenie Gdańska. Celem ćwiczeń jest doskonalenie umiejętności praktycznych związanych z ochroną przeciwpowodziową w sytuacji kryzysowej, poznanie materiałów oraz sprzętu wykorzystywanego podczas akcji przeciwpowodziowych. Sprawdzana jest również szybkość reagowania służb po powiadomieniach oraz ich współpraca.

Ile deszczu spadło w lipcu? Czy to był w Gdańsku miesiąc mokry czy suchy?

whatsapp_image_2024_03_27_at_4_31_03_pm
Warto wiedzieć, że pod koniec kwietnia odbędą się w kilku punktach Gdańska ćwiczenia przeciwpowodziowe. To okazja do doskonalenia umiejętności praktycznych, sprawdzenia szybkości reagowania służb oraz ich współpracy
fot. mat. UMG

Co robić w razie niebezpieczeństwa?

W przygotowywaniu są już tymczasowe punkty poboru worków z piaskiem, z których na terenie Gdańska można je odbierać. Z tych miejsc mieszkańcy sami będą mogli odbierać te elementy zabezpieczenia przeciwpowodziowego w przypadku zagrożenia. W sytuacji kryzysowej, kiedy służby miejskie mają bardzo dużo różnych zgłoszeń, taki system okazuje się dużo bardziej efektywny.  

Lista punktów znajduje się na stronie Spółki Gdańskie Wody i jest na bieżąco aktualizowana. Na stronie można również zapoznać się z poradami co robić, przed, w trakcie i po powodzi.

Weryfikacji zostały poddane listy alarmowe, gdyby była potrzeba uruchomienia dodatkowych sił i środków. Podczas spotkania omawiane były również działania dotyczące zabezpieczenia miejsc, które w przypadku ulewnych deszczów, ze względu na niekorzystne położenie stwarzają ryzyko podtopień. Działania policji i Straży Miejskiej skupiają się właśnie na zabezpieczeniu tych miejsc i przygotowania do przeprowadzenia wdrożenia zmiany organizacji ruchu.

Gdańskie ulice w wodzie. Burza napędziła strachu kierowcom i służbom ratowniczym

System informowania "Blisko"

Aplikacja "Blisko" to jeden z elementów systemu wczesnego ostrzegania SISMS, za pomocą którego można otrzymać lub przesłać ostrzeżenie dotyczące m.in. występujących niepokojących zdarzeń czy spraw, które interesują mieszkańców. System SISMS to narzędzie, dzięki któremu możemy błyskawicznie dotrzeć do mieszkańców. Do zarejestrowanej osoby wysyłane jest ostrzeżenie lub inne informacje o zagrożeniach w formie publikacji w aplikacji "Blisko", którą można za darmo pobrać i zainstalować w swoim telefonie.

Żabianka. Bezpieczniej na wypadek powodzi. Inwestycja w kolejnym zbiorniku retencyjnym

O czym informuje system SISMS?

 • Ostrzeżenie przed zbliżającą się nawałnicą, gradobiciem lub innymi groźnymi zjawiskami pogodowymi
 • Alarm o ewakuacji z powodu nadchodzącej powodzi, bieżące komunikaty na temat np. poziomu wód
 • Poszukiwanie zaginionych dzieci (Child Alert)
 • Powiadomienia o wyłączeniu prądu, braku dostawy wody lub awariach ciepłowniczych
 • Informacje o czasowych utrudnieniach np. remonty, objazdy i blokady dróg

Jak korzystać z systemu SISMS?

 • Wejdź na stronę SISMS
 • Wpisz w wyszukiwarce swoja miejscowość
 • Jeśli masz smartfona, pobierz bezpłatną aplikację Blisko
 • Jeśli chcesz otrzymywać wiadomości drogą mailową, zarejestruj się przez formularz on-line
 • Dostępna jest również możliwość otrzymywania wiadomości sms – pamiętaj jednak, że są one krótkie i zawierają minimum informacji
 • Każdy nadawca proponuje własny zestaw serwisów - wybierz te serwisy, które cię interesują
 • W każdej chwili możesz zmieniać swoje ustawienia: nadawców i ich serwisy, kanały komunikacji

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim