• Start
  • Wiadomości
  • 101. rocznica Odzyskania Niepodległości. Uroczystość pod pomnikiem J. Piłsudskiego

101. rocznica Odzyskania Niepodległości. Uroczystość pod pomnikiem J. Piłsudskiego

Kombatanci, harcerze, żołnierze, przedstawiciele Miasta Gdańska i pomorskiego samorządu, uczniowie i ich rodzice spotkali się w niedzielę, 10 listopada 2019 roku pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku. To jedna z wielu uroczystości zaplanowanych w ramach obchodów 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.  
10.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

pilsudski-025_798x533
Podczas spotkania pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przedstawiciele m.in. kombatantów, Miasta Gdańska, samorządu wypuścili gołębie jako symbol radości z niepodległości
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

- W tych szczególnych dniach poświęconych Polsce zatrzymajmy się i zapytajmy, czym dla nas jest wolność, czym jest wolna Polska we wspólnej Europie - powiedział Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska podczas uroczystości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. - Zapytajmy, co tak naprawdę możemy Polsce ofiarować. Mamy ogromne szczęście, że nikt z nas obecnych dziś pod pomnikiem, nie musiał przelewać za ojczyznę krwi. Ale czy na pewno oddaliśmy jej wszystkie swoje talenty, czy rzeczywiście w każdej sytuacji potrafimy jej służyć tak jak potrzeba, nie oglądając się na nikogo? Czy potrafimy w swoich zawodach, w swojej codziennej działalności od najprostszych czynności po wielkie wyzwania jak bycie posłem czy radnym, rzeczywiście służyć Polsce. 

 

pilsudski-001_798x533
Uroczystości pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego w niedzielę, 10 listopada 2019 roku  
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Uroczystość pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na skwerze jego imienia u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Wojska Polskiego w Gdańsku to jedna z wielu, które z okazji 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, odbywają się w naszym mieście i całej Polsce. 

- 101 lat temu ucichł szczęk broni na wszystkich frontach wielkiej wojny, nazywanej dzisiaj I wojną światową - powiedział płk Andrzej Adamczyk, prezes Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków. - Ta sytuacja nie dotyczyła niestety terenów polskich, zajętych przez zaborcze imperia: Austrię, Prusy i Rosję w końcówce XVIII wieku. Polacy nadal musieli wykuwać swoją wolność w uporczywych walkach.

Prezes Adamczyk przypomniał wieloletnie i konsekwentne starania milionów Polaków, nierzadko będące ofiarą z własnego życia, które doprowadziły do odzyskania niepodległości. 

- Stoimy dziś u stóp pomnika najważniejszego z twórców niepodległości bez którego trudno wyobrazić sobie niepodległą Rzeczpospolitą - mówił prezes Adamczyk. - Pragmatyka, realisty, komendanta, brygadiera i wreszcie marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Poprzez pamięć wyrażamy wdzięczność i szacunek dla ofiarności naszych przodków. Dzięki trzem składowym, które zadziały się równocześnie, powstała niepodległa Polska: geniuszu wodza, męstwa żołnierzy i wysiłku narodu. Wieczna cześć i chwała naszym bohaterom.

 

pilsudski-027_798x533
Kadeci pierwszych klas Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego Spartacus w Gdańsku złożyli ślubowanie 
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Uroczystości pod pomnikiem marszałka były też okazją do ślubowania kadetów klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego Spartakus w Gdańsku.  

- Nie ma dla człowieka niczego ważniejszego niż szeroko rozumiana wolność - powiedziała Małgorzata Waguca-Jączek, dyrektor LO Mundurowego Spartakus w Gdańsku. - Bo wolność to najpierwsza z własności człowieka, bez której dusza usycha, człowiek traci wiarę i sens istnienia. Dziś żyjemy w wolnym kraju, wolności która została okupiona cierpieniem i krzywdą naszych rodaków. Nigdy nie możemy o tym zapomnieć i dopuścić żeby jeszcze raz tę niepodległość stracić. Tak liczna obecność tu przedstawicieli kombatantów, miasta, samorzadu, szkół to piękny przykład służenia naszej ojczyźnie. Dostanie się do szkoły mundurowej to wielki przywilej i obowiązek, noszenie mundury z flagą Polski na ramieniu to wielkie wyzwanie i zobowiązanie, odpowiedzialność. Macie być wzorem, mundur to oznaka zaufania społecznego.

 

Czytaj też: Świętuj z nami 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Zobacz, jakie atrakcje przygotowało miasto

 

TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA