GeoGdańsk wyróżniony na arenie międzynarodowej. Ważna nagroda za innowacyjny projekt

Po otrzymaniu, w maju tego roku, prestiżowej nagrody Smart City Award w kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców, teraz Gdańsk świętuje kolejne osiągnięcie: nagrodę Special Achievement in GIS Award. Doceniono innowacyjne podejście do rozwoju inteligentnych rozwiązań miejskich, widoczne przede wszystkim w projekcie GeoGdańsk. - Dziś odbieram jedną z ważniejszych międzynarodowych nagród, które trafiają do organizacji i firm, których projekty inspirują społeczność GIS i wyznaczają nowe standardy działania z technologią geoinformatyczną - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
07.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwie kobiety na scenie, jedna (po lewej) trzyma przezroczystą statuetkę
Nagrodę Special Achievement in GIS Award prezentuje prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Gdańsk wykorzystuje nowoczesne technologie

Te wyróżnienia potwierdzają, że Gdańsk staje się liderem w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii do poprawy jakości życia w mieście.

- Dziś mija dokładnie 11 miesięcy, kiedy udostępniliśmy narzędzie GeoGdańsk naszym mieszkańcom. Cieszę się, że w tym czasie to rozwiązanie otrzymało aż 2 nagrody: maju GeoGdańsk doceniono nagrodą Smart City Award za innowacyjne podejście do rozwoju inteligentnych rozwiązań miejskich. Dziś odbieram jedną z ważniejszych międzynarodowych nagród, które trafiają do organizacji i firm, których projekty inspirują społeczność GIS i wyznaczają nowe standardy działania z technologią geoinformatyczną – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom zaangażowanym w realizację tego zadania. Na co dzień rozwijacie to miasto i spełniliście pokładane w Was nadzieje.

Zobacz GeoGdańsk i sprawdź, jak działa

Dla kogo GeoGdańsk

System GeoGdańsk wspiera pracę wielu instytucji i przedsiębiorców, którzy korzystają z danych udostępnianych publicznie, zwłaszcza kiedy konieczny jest szybki dostęp do informacji o własności gruntu.

- Cieszę się, że GeoGdańsk stał się dla nas codziennością. Dziękuję wszystkim tym, którzy się do tego przyczynili. Z różnych miejsc spływają do nas informacje, że takiego systemu brakowało w Gdańsku – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. mobilności i bezpieczeństwa, przewodniczący Rady Programowej GeoGdansk. - Niemal 20-letni poprzednik GeoGdańska, czyli Internetowy Plan Gdańska, nie przystawał do zmieniającej się rzeczywistości, zwłaszcza w zakresie korzystania z urządzeń mobilnych.

Kilkanaście osób stoi na scenie
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski dziękowali osobom zaangażowanym w powstanie i funkcjonowanie projektu GeoGdańsk
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Średnie statystyki dziennie wizyt na portalu, to prawie 700 dla zewnętrznej części (dostępnej dla mieszkańców) i 130 dla wewnętrznej. Do dyspozycji mieszkańców jest 13 narzędzi standardowych dla danych 2D oraz narzędzia do pomiarów dla danych 3D.

Narzędzie zapewnia mieszkańcom i odwiedzającym Gdańsk dostęp do bardziej zaawansowanych, wszechstronnych map oraz informacji o mieście i pozwala na odkrywanie miasta w zupełnie nowy sposób. GeoGdańsk to kompleksowy i intuicyjny portal mapowy, który oferuje użytkownikom znacznie więcej niż tradycyjne mapy online. Portal umożliwia szybkie przeglądanie map, lokalizowanie ważnych punktów, dostęp do informacji o trasach komunikacji publicznej, parkingach, atrakcjach turystycznych i wielu innych przydatnych danych.

Innowacyjny Samorząd i Smart City Awards. Dwie ważne nagrody dla Gdańska

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo