Innowacyjny i przydatny dla mieszkańców. GeoGdańsk - nowy miejski serwis mapowy

GeoGdańsk zrewolucjonizuje dostęp do map i informacji miejskich. To innowacja i najnowsza technologia przekazana mieszkańcom w przystępnej formie. Nowy portal zastąpi, funkcjonujący przez ostatnie 20 lat, Interaktywny Plan Gdańska.
03.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu smartfon, trzymany w kobiecej dłoni z wymalowanymi czerwonymi paznokciami
GeoGdańsk to nowoczesny serwis mapowy poświęcony naszemu miastu
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Intuicyjny portal mapowy

Narzędzie to zapewni mieszkańcom i odwiedzającym Gdańsk dostęp do bardziej zaawansowanych, wszechstronnych map oraz informacji o mieście - pozwoli na jego odkrywanie w zupełnie nowy sposób. GeoGdańsk to kompleksowy i intuicyjny portal mapowy, który oferuje użytkownikom znacznie więcej niż tradycyjne mapy online. Portal umożliwia szybkie przeglądanie map, lokalizowanie ważnych punktów, dostęp do informacji o trasach komunikacji publicznej, parkingach, atrakcjach turystycznych i wielu innych przydatnych danych.

- Informacja jest tym bardziej cenna, im bardziej aktualna i myślę, że serwis będzie służył nie tylko miłośnikom Gdańska, którzy szukają ciekawostek o naszym mieście, ale także tym, którzy potrzebują tych informacji do swojej pracy. To nowoczesny i intuicyjny portal, który w skali kraju jest unikalny - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Jedną z jego wartości jest dostosowanie dla osób z różnymi potrzebami, zgodny z wymogami ustawy o dostępności, w tym także dostępności cyfrowej. W odróżnieniu od istniejących obecnie serwisów mapowych, GeoGdańsk jest dostosowany do urządzeń mobilnych.

Trwają konsultacje społeczne projektu Programów Rozwoju 2030

4 lata pracy nad nowym serwisem

Projekt GeoGdańsk realizowany jest od 2019 roku. Całość składa się z części zewnętrznej, która została udostępniona mieszkankom i mieszkańcom Gdańska oraz wewnętrznej, dostępnej dla pracowników, przy której urzędnicy pracują od marca 2023 r. W dotychczasowym Interaktywnym Planie Gdańska dane nie były wprowadzane i aktualizowane na bieżąco, dodatkowo technologia tego systemu jest obecnie przestarzała i podatna na ataki hakerskie, jednocześnie nie ma możliwości rozbudowy go o nowe funkcje. I co najważniejsze - poprzedniego systemu nie można było dostosować do wymogów ustawy o dostępności cyfrowej, a na telefonach po prostu nie działał.

GeoGdańsk to zmiana podejścia do cyfryzacji, a w efekcie wzrost efektywności pracy urzędników - pracując na jednej bazie, gospodarze poszczególnych danych dbają o ich jakość i aktualność, jednocześnie umożliwiając innym wydziałom i jednostkom korzystanie z nich i zestawianie ze swoimi informacjami. Projekt też zmobilizował do pokazania na mapie danych, które do tej pory były przechowywane "w excelach", dokumentach bądź w osobnych plikach z różną częstotliwością aktualizacji.

na zdjęciu fragment laptopa, widać wyświetlaną na pulpicie grafikę z mapą
Nowy serwis zrewolucjonizuje dostęp do map i informacji miejskich dla mieszkańców i gości Gdańska
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- Przez ostatnie 4 lata połączyliśmy wszystkie zasoby w jedną bazę i jeden serwis mapowy, po to, żeby także w samym urzędzie korzystać z jednych, wspólnych danych i nie tworzyć ich wielokrotnie - zaznacza Piotr Borawski, zastępca prezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Projekt ten będziemy dalej rozwijać. Po konsultacjach społecznych Strategii Programów Rozwoju, wiemy, że takie elementy jak zasoby komunalne, cała polityka energetyczna czy wszystkie kwestie związane z mobilnością to warstwy, nad którymi będziemy pracować. Docelowo chcemy, by był on łatwą i dostępną dla wszystkich platformą dzielenia się wiedzą o mieście. To też pokazuje, jak będziemy zmieniać się cyfrowo. W najbliższych latach chcemy ubiegać się o środki zewnętrzne na rozwój cyfrowy naszego urzędu po to, by z jednej strony zmieniać się wewnętrznie dla lepszej pracy urzędniczek i urzędników, ale też dla jak najlepszych usług dla mieszkanek i mieszkańców.

Co oferuje serwis?

Na stronie zamieszczono 13 różnych tematów, które można wybrać według własnego zapotrzebowania i podzielić przestrzeń na taką, która interesuje danego użytkownika. Odtworzonych zostało 900 Planów Zagospodarowania Przestrzennego z ostatnich 20 lat. Znajdują się tam również informacje o niemal 91 tys. działek w Gdańsku.

Najważniejsze elementy, które można sprawdzić w systemie, to mapa i rodzaj własności danego gruntu, oraz Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego. Dodatkowo system daje możliwość sprawdzenia regulacji prawnych dotyczących uchwały krajobrazowej. Zamieszczono tam również mapę rowerową, szkoły publiczne, jednostki miejskie, oficjalne punkty adresowe (zgodne z oficjalnym rejestrem), działki i budynki z ewidencji gruntów i budynków. Można skorzystać także z informacji o przystankach komunikacji miejskiej, trasach i liniach autobusowych oraz tramwajowych, granicach dzielnic, strefach parkingowych czy miejskich obiektach sportowych i rekreacyjnych, w tym placach zabaw. Wszystko to z informacją, kto danym terenem czy obiektem zarządza.

- GeoGdańsk to nic innego jak adres strony internetowej geogdansk.pl, co oznacza, że jest dostępny właściwie dla nas wszystkich, którzy posiadamy dostęp do urządzenia mobilnego czy tradycyjnego komputera - mówi Katarzyna Czerniewska, radna klubu Wszystko dla Gdańska. - Jedynym warunkiem jest dostęp do internetu. Nie ma wymogu zarejestrowania się czy zakładania konta, nie trzeba udostępniać swoich danych w postaci imienia i nazwiska. Warunki dostępności są takie jak w przypadku każdej ogólnodostępnej strony internetowej. Po wejściu na tę stronę dostajemy całe bogactwo informacji. GeoGdańsk jest m.in. źródłem informacji o aktach prawa miejscowego, które tworzymy jako Rada Miasta Gdańska.

Pomorscy przedsiębiorcy chcą widzieć, na co idą podatki

Miejski portal mapowy prezentuje te treści, które mają umocowanie prawne. Użytkownicy nie znajdą w nim np. nazw potocznych dzielnic, osiedli czy nazw ulic. Znajdą z kolei odzwierciedlenie wszystkich uchwał, nad którymi głosują radni Miasta Gdańska.

- Bardzo istotna w portalu GeoGdańsk jest pewność danych, ponieważ istniały już wcześniej komercyjne przedsięwzięcia i serwisy mapowe z zaznaczonymi usługami i sklepami. GeoGdańsk  daje nam pewność, że to, co jest w nim przedstawione, dokładnie tak samo wygląda od strony formalnej: są te same nazwy ulic, odpowiednie nazwy dzielnicy - zwraca uwagę Cezary Śpiewak Dowbór, przewodniczący Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska. - To niezwykle ważne nie tylko w codziennym życiu, ale również przy projektowaniu przedsięwzięć nawet najmniejszej skali: czy to przy zgłaszaniu projektu do Budżetu Obywatelskiego, czy zgłoszeniu problemów związanych z lokalną infrastrukturą, by w prosty i bardzo intuicyjny sposób dotrzeć do niezbędnych danych. Zawartość portalu nie jest odkryciem, ale sposób zebrania danych w jednym miejscu i przejrzystego ich prezentowania jest rewolucyjny. 

na zdjęciu grupa około dziesięciu osób siedzi przy półokrągłym brązowym stole,
O portalu GeoGdańsk opowiadano w piątek, 3 listopada, podczas konferencji prasowej z udziałem władz Gdańska
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Użyteczny także w przestrzeni miejskiej

Dzięki funkcjonalnościom systemu, w tym możliwości porównania różnych przestrzeni na przełomie wielu lat, można zobaczyć i przeanalizować, jak rozwija się Gdańsk. Mieszkańcy mogą przekonać się o użyteczności GeoGdańska w swoim otoczeniu - przykładowo pomieszczenie z makietą Śródmieścia, znajdujące się w Kunszcie Wodnym, powstało m.in. z danych pozyskanych z serwisu. Na ścianie, z analogicznych danych, wygenerowano plan całego miasta z podziałem na poszczególne dzielnice. Dane z GeoGdańska są również wykorzystywane do konsultacji granic dzielnic naszego miasta.

Powstanie serwisu to część większego wieloletniego kontraktu na modernizację danych przestrzennych i dostawę technologii. Wartość jego utworzenia to 1 685 100 zł brutto. Wykonawcą jest konsorcjum ESRI Polska i GIAP SP z o.o.

Serwis mapowy jest dostępny pod adresem www.geogdansk.pl, odnośnik do niego również na stronie miasta.

Wszystkie zgłoszenia, uwagi i sugestie dotyczące funkcjonalności systemu należy kierować na adres geogdansk@gdansk.gda.pl.

Oprac. KG

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim