Gedanopedia ma 10 lat! Uroczyste obchody w Dworze Artusa

Gdańska encyklopedia liczy dzisiaj ponad 6 tysięcy haseł opracowanych przez ponad 250. autorów. W sobotę, 27 maja, o godz. 12:00, w Dworze Artusa odbędą się uroczyste obchody 10-lecia powstania Gedanopedii. W programie m.in. prezentacje i wręczenie Nagród Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.
27.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
starówka w Gdańsku, plac z rzędem kolorowych kamienic i fontanną
Uroczyste obchody 10-lecia powstania Gedanopedii - gdańskiej encyklopedii - odbędą się w sobotę, 27 maja na przedprożu i w Wielkiej Hali Dworu Artusa
mat. Muzeum Gdańska

Okolicznościowa kartka i datownik dla obrońców Poczty Polskiej - w 25 lat od uniewinnienia

Gedanopedia to podstawowe i rzetelne źródło wiedzy o Gdańsku, umieszczone na ogólnodostępnej stronie internetowej. 

Prace nad internetową encyklopedią rozpoczęły się w 2013 roku. Rok później, została oddana w ręce internautów - dokładnie 26 lipca 2014 roku, podczas IV Światowego Zjazdu Gdańszczan. Obecnie gdańska encyklopedia liczy ponad 6 tysięcy haseł opracowanych przez ponad 250. autorów. Z portalu skorzystało już 48 milionów 475 tysięcy 615 użytkowników. 

Uroczyste obchody w sobotę

Jak zmieniła się Gedanopedia przez tę dekadę? Jakie stawia przed sobą cele i czym zaskoczy w przyszłości? Jubileusz najważniejszej gdańskiej internetowej encyklopedii to świetna okazja do podsumowania działalności, ale i śmiały krok w przyszłość. Uroczyste obchody 10-lecia powstania Gedanopedii odbędą się w sobotę, 27 maja, o godzinie 12:00 - w Wielkiej Hali Dworu Artusa (ul. Długi Targ 43/44).

Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska

Z okazji obchodów Gedanopedii, prezydent Aleksandra Dulkiewicz przyzna Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury dwóm historykom z Uniwersytetu Gdańskiego: profesorowi Błażejowi Śliwińskiemu (za wkład z rozwój Gedanopedii) oraz dr. hab. Sławomirowi Kościelakowi, prof. UG (za wkład w rozwój gedanistyki).

Program obchodów

  • godz. 12.00 - Wspólna fotografia uczestników wydarzenia przed Dworem Artusa
  • godz. 12.10 - Przejście do wnętrza Dworu Artusa
  • godz. 12.15 - Powitanie / Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska
  • godz. 12.20 - Wystąpienie / Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
  • godz. 12.25 - Prezentacja historycznego rysu Gedanopedii / Cezary Windorbski, były prezes Fundacji Gdańskiej, jeden z inicjatorów prac nad Gedanopedią
  • godz. 12.35 - Prezentacja dorobku Gedanopedii / Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej
  • godz. 12.45 - Wręczenie Nagród Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury
  • godz. 12.55 - Wręczenie honorowych odznaczeń członkom Komitetu Wiedzy Gedanopedii / Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska
  • godz. 13.00 - 13.15 - Zakończenie wydarzenia i przejście do Zespołu Przedbramia na wernisaż wystawy „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek”.

Oprac. AO

Najważniejsze przywileje dla Gdańska po raz pierwszy po polsku. Dziś promocja książki

TV

100-lecie ulicy Krętej