Za nami piąta już edycja Programu Innowacji Społecznych INNaczej, do którego każdy mieszkaniec i mieszkanka Gdańska może zgłosić swój pomysł (czyli tytułową innowację) odpowiadającą na dany społeczny problem lub potrzebę, a jeśli idea przekona jury Programu, pomysłodawca będzie mógł ją przetestować w praktyce.
Poszczególnym edycjom przedsięwzięcia towarzyszy hasło projektowe, do którego nawiązywać powinny zaproponowane przez uczestników innowacje, w tym roku brzmiało ono “Działaj Innaczej”
Pomysły zgłoszone do projektu przez innowatorów dopracowywane były następnie przy wsparciu ekspertów projektu w ramach trwającego pół roku Inkubatora Innowacji Społecznych INNaczej.
Celem 12 różnorodnych warsztatów i indywidualnego wsparcia opiekunek dla poszczególnych zespołów było przygotowanie prototypu gotowego rozwiązania, żeby na koniec zaprezentować je przed komisją konkursową. Do prezentacji przystąpiło osiem zespołów. Każdy miał pięć minut na przedstawienie swej innowacji jurorom, a przez kolejne pięć minut odpowiadał na ich pytania.
Przedstawiamy trzy najwyżej ocenione innowacje, których pomysłodawcy otrzymali granty w wysokości 10 tys. zł oraz wsparcie merytoryczne i organizacyjne przy wdrożeniu ich w życie i przetestowanie ich skuteczności.
Oddajemy głos reprezentantkom zwycięskich drużyn.
“Masterki - gra o cyklu”. O drodze do pomysłu na grę rodzinną o kobiecym cyklu hormonalnym mówi Aleksandra Trościankowska; do zespołu innowatorek należą również: Dominika Suprun-Lachowicz, Monika Palka, Dorota Kopczyńska, Zuzanna Kulczyńska.
- Naszą działalność na rzecz kobiet rozpoczęłyśmy od założenia profili w mediach społecznościowych. W trakcie szukania treści wspierających kobiety, natrafiliśmy na taką wiedzę o cyklu menstruacyjnym, która nas zaskoczyła. Ze szkoły wyniosłyśmy wszystkie na ten temat tylko tyle, że mamy miesiączkę i dni płodne. Zdziwiło nas, jak ważne są wszystkie pozostałe dni w miesiącu i że mając wiedzę o tym, w jaki sposób hormony wpływają na nas każdej doby, można sobie bardzo ułatwić życie.
A przecież my, kobiety, często nie wybaczamy sobie pewnych rzeczy uznając, że jesteśmy zbyt leniwe, albo nic nam się nie chce, a jest to po prostu naturalna faza cyklu hormonalnego. Z drugiej strony, kiedy rozpiera nas energia towarzysząca nam przez część cyklu, często za dużo bierzemy sobie na głowę. Warto wiedzieć, że tą dużą dozą energii trzeba racjonalnie gospodarować, ponieważ za kilka dni ta faza minie i wtedy nie podołamy natłokowi wziętych na siebie zadań.
By podzielić się tą cenną wiedzą z kobietami, przygotowałyśmy innowacyjny planer z dawką wiedzy o cyklu i z tabelkami do nanoszenia własnych obserwacji (planer nazywa się MOC, czyli Mapa Obserwacji Cyklu - red.), bo każda z nas ma inny cykl.
I… wychodząc z tą propozycją, trafiłyśmy wielokrotnie na mur. Kiedy kobiety słyszały, że można lubić swoją miesiączkę, uznały, że jesteśmy nienormalne.
Zrozumiałyśmy wtedy, że problem tkwi dużo głębiej, że my kobiety jeszcze zanim doświadczymy cyklu, który jest naturalny i dobry dla nas, nasiąkamy negatywną narracją.
Kiedy sama zgłębiłam wiedzę na ten temat, poczułam się tak, jakby ktoś odebrał mi to, że przez kilkadziesiąt lat swojego życia mogłam się cieszyć tym cyklem, a całe życie nazywałam miesiączkę “ciotą” i jej nienawidziłam. Nikt na początku drogi nie powiedział mi, że mogę z tego cyklu czerpać siłę i że wyróżnia mnie on w pozytywny sposób.
Uczestniczki spotkań o planerze sugerowały, że powinnyśmy robić warsztaty dla dzieci. Uznałyśmy, że rzeczywiście jest taka potrzeba, ale by dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, potrzebne nam jest inne narzędzie. I stąd wzięła się gra.
Chciałybyśmy, żeby jej pierwszymi odbiorcami były rodziny, w których są dzieci w wieku 7-8 lat. Trzeba podkreślić, że gra nie będzie głównie o cyklu. Chcemy żeby to była po prostu fajna zabawa, trochę bokiem wprowadzająca temat, w której rozwiązuje się ciekawe zadania, a przy okazji padają słowa: cykl, hormony, miesiączka, czas na odpoczynek, czas działania itd. Dzięki temu temat cyklu menstruacyjnego stanie się naturalny, a nie - dziwny, śmieszny, wstydliwy, jaki jest teraz najczęściej.
Od marca tego roku działamy już formalnie jako stowarzyszenie Masterki. Na razie projekt gry i wiele innych naszych pomysłów realizujemy po godzinach, społecznie. Udział w programie INNaczej, dzięki szkoleniom, które przeszłyśmy i finansowaniu na stworzenie prototypu gry, pozwoli nam działać sprawniej i bardziej efektywnie.
Treści merytoryczne do gry czerpać będziemy z planera. Scenariusz w pierwszym etapie będziemy testować same, później w gdańskim środowisku twórców gier i finalnie - mam nadzieję - również w szkołach, z dzieciakami. Z założenia gra ma być rodzinna, ale nie wykluczamy, że będzie nadawała się jako narzędzie pomocowe na lekcjach przyrody, czy wychowania do życia w rodzinie.
Informacje na temat działalności Masterek i rozwoju prototypu gry śledzić można na profilu Projekt Masterki na Fb i na Instagramie. Do połowy maja ruszyć powinna także strona internetowa masterki.pl.
“Roztańczone szprychy” - o warsztatach tańca terapeutycznego dla kobiet poruszających się na wózkach opowiada Karina Kocieniewska. W gronie autorek innowacji są także Karolina Kneba oraz Julita Dubowska.
- Od ponad pięciu lat pracuję z osobami z niepełnosprawnościami poruszającymi się na wózku prowadząc grupę tańca “Dancing wheels Gdynia”. Jako certyfikowany instruktor tańca terapeutycznego zajmuję się tańcem z osobami z różnymi niepełnosprawnościami, ale od kiedy sama nauczyłam się tańczyć na wózku, ten rodzaj tańca stał się także moją pasją. Jestem gdańszczanką i brakuje mi w moim ukochanym mieście takiej przestrzeni, gdzie osoby poruszające się na wózkach mogłyby znaleźć miejsce dla siebie.
W ramach innowacji chcę przeprowadzić bezpłatne warsztaty taneczne i rozwojowe dla kobiet poruszających się na wózkach, żeby poczuły, że mogą tańczyć, że taniec jest formą zajęć ruchowych właśnie dla nich i że nie ma w nim granic.
Zajęcia odbywać się będą w prawdziwej sali tanecznej z lustrami, będzie to cykl dziesięciu półtoragodzinnych warsztatów tańca terapeutycznego, ale też tańca towarzyskiego, z tancerzami z Tańca z Gwiazdami, żeby uczestniczki nauczyły się fajnych elementów, które możemy scenicznie później pokazać. Elementem programu będą także warsztaty rozwojowe z coachem, żeby panie mogły wzmocnić się też osobowościowo.
Finałem projektu będzie nagranie teledysku, w którym wystąpimy w strojach tanecznych. Zostaną specjalnie uszyte dla uczestniczek warsztatów - kto wie, może w przyszłości będą reprezentować Gdańsk na jakiś wydarzeniach? Chciałabym żeby udział w projekcie pomógł paniom wyjść do społeczności i się z nią zintegrować,
Rekrutacja planowana jest na maj i czerwiec. Pierwsze warsztaty odbędą się jeszcze w czerwcu, ostatnie w listopadzie. Zapisy chętnych odbywać się będą na fanpage`u “Roztańczone szprychy”, który pojawi się na Fb tuż po majówce.
“Gdański Tydzień Praw Zwierząt” - mówi Janina Repeka, w zespole innowatorów także: Rozalia Ekiert, Jakub Nowicki oraz Malwina Brzezińska.
- Jesteśmy zespołem młodych osób, nazywamy się Zielone Ogniwo. Działamy lokalnie w Gdańsku na rzecz ekologii i zajmujemy się wieloma tematami (m.in. zmianami klimatycznymi, bioróżnorodnością), ale przede wszystkim zależy nam na aktywizacji i edukacji.
Naszym zdaniem brakuje w przestrzeni publicznej dialogu i rozmowy na temat praw zwierząt, a jest on bardzo istotny i obecny w naszej codzienności. Stąd nasz pomysł na Tydzień Praw Zwierząt. Zapraszamy do rozmowy przy okrągłym stole na rzecz praw zwierząt, którego założenie jest takie, że każdy, kto interesuje się tym tematem, jest ekspertem - może współtworzyć postulaty i mówić o tym, co np. Miasto Gdańsk może zrobić, aby poprawić los zwierząt.
Naszą ideą jest łączenie osób działających oddolnie, instytucji miejskich i organizacji pozarządowych, biznesu - żebyśmy wspólnie i wielopłaszczyznowo podeszli do tematu praw zwierząt, który wciąż nie został przepracowany w debacie publicznej. Chcemy sprowadzić wszystkich w jedno miejsce i zobaczyć, co z tego wyjdzie.
Okrągły stół poprzedzimy tygodniem wydarzeń edukacyjnych. Różnego rodzaju warsztatami, debatami i spotkaniami, podczas których poruszym temat zwierząt domowych i dzikich, które spotkać możemy w mieście, a także zwierząt hodowlanych.
Zapraszamy do współpracy różnego rodzaju instytucje i organizacje prozwierzęce z Gdańska, ale także instytucje działające z lokalną społecznością, jak Gdański Archipelag Kultury, czy Europejskie Centrum Solidarności. Współpracujemy też z Uniwersytetem Gdańskim i chcielibyśmy włączyć do współdziałania także jednostki współpracujące z Miastem (np. Straż Miejską z jej Ekopatrolem). Rozmowy są w toku, zobaczymy, kto ostatecznie przyjmie zaproszenie.
Okrągły stół będzie okazją do spotkania przedstawicieli różnych grup społecznych, wiekowych i zawodowych, a jego uczestnicy wspólnie wypracują propozycje szerszych, bardziej systemowych zmian. Wypracowane postulaty chcemy przedstawić na marszu dla zwierząt, ostatniego dnia Tygodnia, czyli 22 maja, w Dniu Praw Zwierząt.
W ten sposób, zaczynając od Gdańska chcemy stworzyć pewien wzór, uniwersalny schemat konsultacji społecznych do powtórzenia w innych miastach: z jednej strony edukowania, bo to jest potrzebne (sprawdzenia, jakie mamy perspektywy), a z drugiej - dyskusji przy tym symbolicznym okrągłym stole i wypracowania postulatów.
Mamy oczywiście w Polsce ustawę o ochronie praw zwierząt, ale zawarte w niej zapisy to za mało. Nowe idee są mocno obecne, zwłaszcza w młodym pokoleniu, ale kroki w kierunku wdrożenia ich prawnie nie zostały podjęte.
Tydzień zwierząt odbędzie się między 16 a 22 maja. Informacji szukać można na profilu Zielone Ogniowo na Facebooku i Instagramie.
Warto podkreślić, że edycja INNaczej 2022 jest wyjątkowa, ponieważ wszystkie przedstawione podczas prezentacji innowacje zostały nagrodzone przez Komisję. Poniższe projekty otrzymały możliwość dalszego rozwoju pomysłu przy wsparciu Operatora programu:
- "Przywitanie dziecka w rodzinie" - Milena Wolak
- “Włącz emocje” - Żaneta Aniśko
- “Dobrostan” - Agata Hofman, Sandra Grobelska, Filip Tłustochowicz, Jan Hofman, Zuzanna Hofman
- “Witamy” - Maria Shashorina
- "BiS - Bezpieczeństwo Seniora w Sieci" - Anna Grabowska, Leszek Miotk
Podczas oceny projektów finałowych pod uwagę brano wszystkim:
- uzasadnienie potrzeby wdrożenia innowacji
- jasno określona grupa odbiorców/odbiorczyń innowacji
- zgodność projektu z celem Programu INNaczej
- pomysłowość, innowacyjność i atrakcyjność działań
- spójność działań z celami projektu i rezultatami projektu
- jasno określone rezultaty
- finanse inicjatywy
Komisja konkursowa:
Michał Zorena, Wydział Rozwoju Społecznego Urząd Miejski w Gdańsku | Natalia Siuda-Piotrowska, ekspertka ds innowacji Fundacja Inicjowania Rozwoju UP Foundation | Aleksandra Szymańska, Instytut Kultury Miejskiej | Sylwia Bruna oraz Bartosz Rief, Solidarność Codziennie / Europejskie Centrum Solidarności | Alicja Żarkiewicz, Fundacja MAMYWENE |Barbara Blacharska, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku | Magdalena Skiba | Małgorzata Zaremba | Agata Ciesielska | Agnieszka Płoska
Jedną z INNOwacji ubiegłego roku był ogród społeczny PLONY, który właśnie rozpoczyna drugi sezon działania.
INNaczej, to program Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska, którego operatorem już po raz czwarty jest Fundacja Inicjowania Rozwoju UP Foundation. Nadrzędnym celem Programu jest poprawa jakości życia mieszkańców i mieszkanek Gdańska, poprzez wspieranie innowacyjnych przedsięwzięć, dotyczących polityki społecznej. Dlatego INNaczej koncentruje się na edukowaniu i wzmacnianiu kompetencji innowatorów i innowatorek społecznych poprzez naukę w działaniu. Ponadto służy finansowaniu inicjatyw, które pomogą rozwiązać rzeczywiste wyzwania społeczne, dotychczas nie podjęte lub podejmowane do tej pory w inny sposób.