Iluminacje świąteczne zgasną już w czwartek. To ostatnia okazja, by zrobić pamiątkowe zdjęcie

Lubimy iluminacje. Oświetlają ulice i inne miejskie przestrzenie w czasie, kiedy szybko zapada zmrok. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku dużym zainteresowaniem fotografujących cieszyła się świetlna ściana rozwieszona w Parku Oliwskim, a także świetlny paw stojący w pobliżu palmiarni. W Śródmieściu jednym z najbardziej obleganych świetlnych obiektów był tramwaj, który stoi na Moście Zielonym.
( 01.02.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu iluminacja przedstawiająca pawia, wokół niego pozują dzieci, widać też kilka osób stojących przed ptakiem
Podobnie, jak w latach poprzednich, mieszkańcy chętnie odwiedzali w grudniu i w styczniu Park Oliwski, aby podziwiać miejskie iluminacje. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się okazały świetlny paw
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Iluminacje miejskie świecą do 2 lutego

Zgodnie z zapowiedziami, pierwszy czwartek lutego jest ostatnim dniem, kiedy to po zapadnięciu zmroku zaświecą świąteczne iluminacje. Te cieszyły oczy mieszkańców i gości naszego miasta blisko dwa miesiące. Zapalono je 5 grudnia 2022 r. 2 lutego chrześcijanie obchodzą Święto Matki Boskiej Gromnicznej, które wypada 40 dni po Bożym Narodzeniu. Święto to wyznacza koniec liturgicznego okresu Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycją, 2 lutego jest też ostatnim dniem na rozebranie świątecznych choinek w domach.

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy jednym z najpiękniejszych w Europie

- W Gdańsku świąteczny klimat dobiega końca. W związku z tym wszystkie dekoracje świetlne zostaną zdjęte. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i odwiedzającym Gdańsk w tym świątecznym czasie za stworzenie wspaniałego klimatu - podkreśla Marek Krzemiński, rzecznik Międzynarodowych Targów Gdańskich, które przygotowały iluminacje w różnych zakątkach Gdańska.

Jakie iluminacje przygotowały Międzynarodowe Targi Gdańskie?

Dekoracje pojawiły się w dziewięciu lokalizacjach. W Parku Kuźniczki, we Wrzeszczu, świeci m.in. świetlna altana, dobosz, dekoracje latarniowe i napis "Wesołych Świąt". Na Moście Zielonym, podobnie jak w poprzednich latach, pojawił się świetlny tramwaj, a na Moście Stągiewnym - iluminacja autobusu. W Parku Oliwskim zamontowano magiczną kurtynę świetlną, a także żaglówki 3D i królewskiego pawia - także w formacie 3D. W Parku im. Jana Pawła II na Zaspie pojawił się samolot, a także mniejsze dekoracje związane z motywem samolotów. W Parku Oruńskim oświetlono tamtejszą altanę, jest też łabędź 3D i iluminacja ogromnego prezentu. Przy Skwerze Heweliusza na Starym Mieście ustawiono lunetę i siedzisko Heweliusza, a także bursztynowe bombki na latarniach w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Bursztynu. Natomiast na Skwerze Kobzdeja, na Głównym Mieście, stanęły iluminacje nawiązujące do dawnych mieszczan - Damę, Chłopca Gdańskiego, Dworską Parę i Gdańską Parę. Iluminacje pojawiły się też na promenadzie prowadzącej do mola w Brzeźnie. Są to trzy dźwigi, w tym jeden z prezentem, oraz kotwica.

Sprawdź, jaką pulę środków BO 2024 ma Twoja dzielnica

- Jarmark Bożonarodzeniowy (który odbywał się przez kilka tygodni listopada i grudnia 2022 r.) również został ozdobiony świątecznymi lampkami, takimi jak śnieżynkowe bramy i świetlne niebo na ul. Bogusławskiego. Na Targu Węglowym stanęła Leśna Altana, a na ul. Tkackiej znajdowały się fotopunkty ze skrzydłami anioła - przypomina Marek Krzemiński.

Na zdjęciu dwie iluminacje przedstawiające lunetę i siedzisko Heweliusza, w tle widać zabytkowy budynek wielkiego młyna
W sąsiedztwie Wielkiego Młyna, w którym mieści się Muzeum Bursztynu, ustawiono lunetę i siedzisko Heweliusza
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jakie iluminacje przygotował Gdański Zarząd Dróg i Zieleni?

Tegoroczną nowością był zimowa dekoracja napisu GDAŃSK, znajdującego się na Ołowiance. Napis, przy którym mieszkańcy i turyści chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia, obsypano ledowymi śnieżynkami.

Tradycyjnie już udekorowano Główne i Stare Miasto. Na Trakcie Królewskim - na ul. Długiej i Długim Targu - zamontowano trójwymiarowe dekoracje latarniowe, a między kamienicami rozwieszono świetlne przewieszki. Iluminowaną „szatę” otrzymał również Termometr Fahrenheita. Świąteczne dekoracje pojawiły się na ul. Grobla - tutaj lampki rozświetliły Fontannę Czterech Kwartałów, jak również na Targu Węglowym, gdzie mieszkańców i turystów witały iluminowane gdańskie lwy.

Iluminacji nie zabrakło także w innych dzielnicach Gdańska. Dekoracje pojawią się m.in. w Oliwie na ul. Opata Rybińskiego, we Wrzeszczu na ul. Klonowej i w Parku Chirona w Osowej.

na zdjęciu iluminacja przedstawiająca dawny samolot, wokół niego stoi grupa kilkudziesięciu osób w zimowych ubraniach
W 2023 roku minie 50 lat, kiedy to podjęto decyzję o przeniesieniu lotniska z Zaspy do Rębiechowa
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Świetlny samolot na jubileusz lotniska

Jedną z tegorocznych nowości iluminacyjnych był świetlny samolot, który pojawił się w Parku im. Jana Pawła II w dzielnicy Zaspa-Rozstaje, od strony al. Rzeczpospolitej.

Sponsorem nietypowego samolotu jest gdański port lotniczy im. Lecha Wałęsy. Nieprzypadkowo pojawił się w tym czasie, w tym miejscu. W bieżącym roku minie bowiem 50 lat, kiedy to podjęto decyzję o przeniesieniu lotniska z Zaspy do Rębiechowa. Port lotniczy w Rębiechowie został otwarty w maju 1974 r.

Wszystkie dzielnicowe choinki w Gdańsku gotowe na święta

Oszczędniej w tym roku

Ze względu na oszczędności, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zrezygnował w tym roku ze świetlnych ozdób na ul. Piwnej oraz na ul. Wajdeloty. Mniej było też iluminacji na słupach trakcji tramwajowej. Ich liczbę ograniczono z 92 do 27 kompletów iluminacji.

Przedstawiciele MTG podkreślają z kolei, że część kosztów za oświetlenie pokryli sponsorzy.

TV

Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii Amberif Spring 2023