Gdańskie Targi Książki w ECS od 15 do 17 września. Wśród gości: Hrycak, Lebiediew, Tochman, Łazarewicz, Siembieda

Ponownie Europejskie Centrum Solidarności stanie się miejscem Gdańskich Targów Książki, które w tym roku odbywają się od piątku do niedzieli, 15-17 września. Wśród zaproszonych gości są m.in. Jarosław Hrycak, Wojciech Tochman, Cezary Łazarewicz i Siergiej Lebiediew - pisarz z Rosji, który otwarcie sprzeciwia się wojnie. W Gdańsku odbędzie się polska premiera jego książki „Tytan”. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
06.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwa czarno-białe zdjęcia portretowe dwóch mężczyzn
Spotkanie autorskie z Wojciechem Tochmanem (pierwszy z lewej) poświęcone będzie promocji reportażu „Historia na śmierć i życie”. Natomiast Cezary Łazarewicz w Gdańsku będzie promować książkę „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”
mat. organizatora

Laureat festiwali w Berlinie i Montrealu kręcił film w Gdańsku. W obsadzie Agnieszka Grochowska, Tomasz Schuchardt​

Trzy dni potrwają Gdańskie Targi Książki, które powracają do Europejskiego Centrum Solidarności (plac Solidarności 1). Targi będą otwarte w piątek i sobotę, 15-16 września w godzinach 10:00-18:00, oraz w niedzielę, 17 września, w godzinach 10:00-17:00. Kogo m.in. spotkamy podczas tegorocznej edycji? 

Piątek, 15 września

Jednym z zagranicznych gości, z którymi będzie można spotkać się podczas pierwszego dnia Gdańskich Targów Książki jest Siergiej Lebiediew - uznawany za jednego z najważniejszych pisarzy rosyjskich autor pięciu powieści, prac socjologiczno-filozoficznych, artykułów publicystycznych, utworów poetyckich i esejów. 

Motywem przewodnim jego twórczości jest pamięć/niepamięć historyczna Rosji, stosunek do niej współczesnego społeczeństwa oraz jej ciążenie na losach jednostki. W Gdańsku odbędzie się polska premiera jego książki zatytułowanej „Tytan” (wyd. Claroscuro Publishing House), w której świat sowiecki i postsowiecki z jego niezliczonymi zbrodniami jest naturalnym gruntem dla opowieści o upiorach przeszłości. 

Autor zgłębia skażone sumienie zbiorowości - jedenaście opowieści łączy mistyczna topografia, na której ciąży spuścizna totalitarnych reżimów od Katynia po Czeczenię, od dokumentów litewskiego KGB po ulice zjednoczonego Berlina, od fragmentów rodzinnej historii po echa marszu żołnierzy we wzniecanych przez Rosję wojnach. W tych opowieściach, podobnie jak w innych uznanych powieściach Lebiediewa, ludzie, zwierzęta, przedmioty i miejsca szukają sprawiedliwości dla zatrważającej przeszłości w świecie, w którym dziedziczenie zła jest nadal niezauważane - i nienazwane.

Pierwszy dzień będzie także okazją do spotkania z Cezarym Łazarewiczem - dziennikarzem, publicystą i pisarzem, laureatem Nagrody „Nike”. Spotkanie w Gdańsku połączone będzie z promocją jego książki „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”, opisującej tajemniczą śmierć, która wiosną 1977 roku wstrząsnęła Krakowem.

Pyjas był studentem polonistyki, zaangażowanym w działalność nieformalnej grupy studenckiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, która nawiązała kontakt z Komitetem Obrony Robotników. Szybko stała się obiektem rozpracowania przez Służbę Bezpieczeństwa, uczestnicy grupy byli zastraszani, inwigilowani, a nawet umieszczono pośród nich tajnych informatorów. Protokoły i notatki SB, milicji, prokuratury, a także relacje i wspomnienia uczestników i świadków krakowskich wydarzeń posłużyły Cezaremu Łazarewiczowi do skrupulatnego odtworzenia przebiegu i tła śledztw w sprawie tragicznej śmierci Stanisława Pyjasa - zarówno tego prowadzonego za komuny, jak i wznowionego w 1991 roku. Autor ukazał mechanizmy działania i interesy państwowych służb i organów, cele ich przełożonych oraz motywacje zwerbowanych współpracowników. Sportretował członków wolnościowego ruchu studenckiego, by śledzić także ich późniejsze losy.

Do Gdańska przyjedzie również tego dnia Mikołaj Grynberg, z którym w piątek, o godz. 17, porozmawiamy na temat jego reporterskiej książce pt.: "Jezus umarł w Polsce". Autor opowiada w niej o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i o ludziach pomagających uchodźcom. "Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat. Tu była cisza spokój, ptaszki śpiewały, aż któregoś dnia zamiast ptaszków usłyszeliśmy dźwięki helikopterów. Potem zaczęło się znajdować buty i ubrania. Potem ludzi" - wspominają bohaterowie Grynberga.  

W programie Gdańskich Targów Książki nie mogło zabraknąć też wydarzeń dla dzieci i młodzieży. Pierwszego dnia organizatorzy zapraszają najmłodszych czytelników na spotkanie z autorami serii Rodzina Obrabków - Andersem Sparringiem i ilustratorem Perem Gustavssonem. Będzie to okazja, by poznać bliżej tworzonych przez nich bohaterów książek „Rodzina Obrabków i urodzinowy skok”; „Rodzina Obrabków i złoty diament”; „Rodzina Obrabków i psia sprawa”; oraz „Rodzina Obrabków i sekret Icjanta”.

27. Festiwal Szekspirowski - nasze podsumowanie. Były emocje i wiele zaskoczeń

dwa czarno-białe zdjęcia portretowe dwóch mężczyzn
Poświęcone Ukrainie i Rosji będą spotkania autorskie z Jarosławem Hrycakiem (pierwszy z lewej) i Siergiejem Lebiediewem
mat. organizatora

Sobota, 16 września

Drugiego dnia warto mieć na uwadze spotkanie z Jarosławem Hrycakiem - ukraińskim badaczem, profesorem, intelektualistą publicznym, w ciągu ostatniej dekady wiele razy zaliczanym do najbardziej wpływowych Ukraińców. Rozmowa z autorem będzie poświęcona jego najnowszej książce „Ukraina. Wyrwać się z przeszłości” (Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, premiera 5 września 2023 r.). 

To esej poświęcony historii Ukrainy od X wieku aż do pełnowymiarowej agresji Rosji w 2022 roku. Opowieść Hrycaka o Ukrainie opiera się na lokalnej historii Europy, na relacji z Polską, Białorusią i Rosją, ale ma też charakter globalny, bo autor sięga do procesów politycznych i społecznych w innych zakątkach globu: Argentynie, Burkina Faso, Chile, Chinach, Niemczech, Stanach Zjednoczonych. Choć kończył pisać tę książkę w pierwszych miesiącach wojny 2022 roku, skupiał się w równym stopniu na zjawiskach politycznych, co ekonomicznych, społecznych i językowych ostatnich 200 lat.

W Ukrainie nakład tej książki wyniósł jak na razie 40 tysięcy egzemplarzy, polskie wydanie jest pierwszym zagranicznym przekładem, dokonanym przez Katarzynę Kotyńską i Joannę Majewską-Grabowską. 

Wśród zagranicznych gości tegorocznych targów jest ponadto Rebecca Makkai, która polskim czytelnikom i czytelniczkom może być znana jako autorka książki „Wierzyliśmy jak nikt”. Powieść ta znalazła się w finale Nagrody Pulitzera i National Book Award, a także otrzymała szereg nagród i wyróżnień literackich, w tym ALA Carnegie Medal oraz LA Times Book Prize. 

Rebecca Makkai pracuje na wydziale sztuk pięknych w Sierra Nevada College na Uniwersytecie Northwestern. Ponadto jest dyrektorką artystyczną fundacji StoryStudio w Chicago. Jej książki przetłumaczono na czternaście języków, a opowiadania włączono w skład licznych antologii, w tym The Pushcart Prize XLI oraz The Best American Short Stories. Podczas Gdańskich Targów Książki odbędzie się premiera polskiego wydania powieści „I Have Some Questions for You” („Mam do pana kilka pytań”, Wydawnictwo Poznańskie).

Polskich autorów tego dnia prezentować będzie m.in. Wojciech Tochman - pisarz i reporter, autor koncepcji i pierwszego programu Polskiej Szkoły Reportażu działającej przy Instytucie Reportażu od 2009 roku. Spotkanie w Gdańsku odbywa się w ramach promocji jego reportażu z pogranicza true crime i dramatu psychologicznego „Historia na śmierć i życie”, przypominających o jednej z najgłośniejszych i najbrutalniejszych zbrodni w nowej Polsce.

W styczniu 1996 roku troje maturzystów zabiło młodą kobietę. Wszyscy zostali skazani na dożywocie. Wśród nich była Monika Osińska. Wojciech Tochman opowiada o dziewczynie, która za udział w zbrodni zapłaciła wszystkim, co miała i co mogłaby mieć. Historia zaczyna się w połowie lat 90. na warszawskim Tarchominie i toczy przez ćwierć wieku zmieniającej się Polski, aż do dzisiaj. To zapis przemocy, bólu, zemsty i poszukiwania sprawiedliwości. Swoją książką Tochman składa hołd wybitnej reporterce Lidii Ostałowskiej, która jako pierwsza zaczęła dokumentować tę tragedię.

W sobotę będzie także okazja, by posłuchać, co o misternych historiach pełnych rodzinnych tajemnic i intryg ma do opowiedzenia ich autorka, mieszkanka Gdyni Ewa Przydryga. To autorka cenionych przez krytyków i czytelników thrillerów psychologicznych w stylu „domestic drama”. W wydawnictwie MUZA ukazały się dotychczas: „Bliżej niż myślisz”, „Miała umrzeć”, „Topieliska”, „Mursz”, „Nienarodzona” i „Pomornica”. Inspiracji do swoich książek szuka m.in. w nieznanych zakamarkach nadmorskiego miasta. 

A Małgorzata Rogala - autorka bestsellerowych powieści kryminalnych i thrillerów psychologicznych, miłośniczka języka francuskiego, muzyki jazzowej i kawy z kardamonem - opowie o swoich inspiracjach i mrożących krew w żyłach historiach.

Jednym z pisarzy, którego spotkamy w sobotę, będzie Mieczysław Gorzka - wrocławianin zainteresowany średniowieczną historią Śląska, fizyką kwantową i kosmologią, oraz ważeniem piwa. Swoją literacką przygodę zaczynał od opowiadań science fiction i fantasy, obecnie pisze thrillery, historie w stylu horror & mystery i kryminały. Zadebiutował w roku 2019, i to bardzo udanie - dotąd ukazało się sześć książek z nadkomisarzem Marcinem Zakrzewskim oraz doskonale przyjęta przez czytelników „Krwawnica i Burza”.

Podczas drugiego dnia Gdańskich Targów Książki odbędzie się również spotkanie z Małgorzatą Sobczak, autorką „Szramy” (Wyd. W.A.B., 2023), kontynuacji cyklu „Granice ryzyka” („Szelest” i „Szum”), prostym językiem i w lekki sposób prowadzącego czytelników ścieżką w mroczne zakamarki ludzkich obsesji. Autorka pochodzi z Trójmiasta, z wykształcenia jest kulturoznawczynią i dziennikarką. Popularność przyniósł jej cykl „Kolory zła”.

dwa czarno-białe zdjęcia portretowe dwóch kobiet
Inga Iwasiów (pierwsza z lewej) opowie o swojej książce „Późne życie”, a Katarzyna Groniec o „Kundlach”
mat. organizatora

Niedziela, 17 września

Kolejną autorką obecną podczas tegorocznych targów będzie Manuela Gretkowska. Pretekstem do spotkania i rozmowy jest najnowsza powieść pisarki, zatytułowana „Przeprawa”. W książce Gretkowska ma dosyć chorowania na Polskę i postanawia znów zostać emigrantką. Szukając nowego adresu, nie przestaje chodzić na przeciwrządowe demonstracje, bezlitośnie punktować polityków i zwykłą głupotę. Zanim znajdzie nowe wymarzone miejsce, czeka ją niejedna przeprawa z rzeczywistością. Czy było warto? O to można spytać autorkę w Gdańsku.

Jednym z autorów trzeciego dnia Gdańskich Targów Książki będzie natomiast Cyryl Sone - autor cyklu bestsellerowych kryminałów o prokuratorze Konradzie Kroonie, z wykształcenia prokurator, z zamiłowania pisarz. Podczas przeszło 9. lat pracy zawodowej poprowadził kilka tysięcy postępowań karnych, uczestniczył w setkach czynności: rozpraw, przesłuchań i sekcji zwłok. Przed czytelnikami odkrywa realia polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Trzecią wyjątkową premierą tegorocznych targów będzie najnowsza książka gdańskiej pisarki i poetki Barbary Piórkowskiej - książka „Gaja. Historia prawdziwa” (Wydawnictwo Marpress). Prowadzi warsztaty twórczego pisania i spacery zielarsko-literackie. Jest autorką tekstów piosenek na płycie „Piórko”  Natalii Grzebały, czterech tomów poetyckich, prozy „Utkanki” oraz trzech powieści: „Szklanka na pająki”, „Gaja. Historia prawdziwa” i „Kraboszki”. Na motywach tej ostatniej powstał spektakl „Rodzanice” w Teatrze Gdynia Główna w reżyserii Ewy Ignaczak z udziałem grupy śpiewaczek z Akademii Głosów Tradycji.

Ponadto trzeciego dnia odbędzie się m.in. spotkanie z Bartoshem Polonskim - autorem książki „Robczik. Powieść wileńska”, artystą, scenarzystą i twórcą filmów wirtualnej rzeczywistości. Urodził się w Wilnie, studiował w Polsce, a pracował w USA. Jeszcze przed podjęciem studiów tworzył filmy dokumentalne, w których portretował mieszkańców Litwy, w szczególności Polaków. „Robczik” jest jego debiutem pisarskim, zaskakującym - przede wszystkim ze względu na język. To powieść o życiu współczesnej polskiej młodzieży wileńskiej, opowiadająca historię grupy wileńskich maturzystów o polskich korzeniach, ukazująca miasto ich oczami. To spojrzenie na Wilno współczesne, bez filtrów kresowej mitologii, bogoojczyźnianego i nostalgicznego czynienia zadość stereotypom i wyobrażeniom; powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, w której autor opisuje problemy młodych, ich wybory, fascynacje i szeroko pojęte życie.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Pełny program Gdańskich Targów Książki 2023

PIĄTEK / 15 WRZEŚNIA 

BIBLIOTEKA ECS (I PIĘTRO)

  • GODZ. 11:00  - Spotkanie autorskie z Marcinem Przewoźniakiem i promocja książki „Przepraszam, czy tu straszy?”. Rozmowę poprowadzi Wiesława Jędrzejczyk;
  • GODZ. 12:00 - „Przecinek i spółka”. Warsztaty z Elżbietą Pałasz - autorką książki „Jedzcie dzieci!”. Wydarzenie dla uczniów początkowych klas szkół podstawowych. Obowiązują zapisy przez formularz: https://tiny.pl/cc6ft. Na podany przy zapisie adres e-mail organizatorzy wyślą wiadomość z potwierdzeniem udziału;
  • GODZ. 13:00 - „Twoje wewnętrzne dzikie dziecko” - pogadanka o przyrodzie. Spotkanie z Salcią Hałas. Rozmowę poprowadzi Barbara Piórkowska;
  • GODZ. 14:00 - „Europa bez Rosji? O przyszłości kontynentu” - debata - Sergiej Lebiediew, Rolf Nikel, Paulina Siegień. Moderator debaty: Kacper Dziekan (wydarzenie towarzyszące GTK organizowane w ramach Tygodnia Demokracji);
  • GODZ. 16:00 - Spotkanie autorskie z Cezarym Łazarewiczem i promocja książki „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”. Rozmowę poprowadzi Przemysław Ruchlewski;
  • GODZ. 17:00 - Spotkanie autorskie z Siergiejem Lebiediewem i polska premiera książki pt. „Tytan”. Rozmowę poprowadzi Natalia Soszyńska. Spotkanie tłumaczone z języka rosyjskiego. Tłumaczka: Stasia Budzisz.

SALA NR 4 (III PIĘTRO)

  • GODZ. 11:00 - Spotkanie z autorami serii „Rodzina Obrabków” - Andersem Sparringiem i ilustratorem Perem Gustavssonem. Tłumaczka książki oraz prowadząca rozmowę: Agnieszka Stróżyk;
  • GODZ. 14:00 - „Nasi/nie nasi. Imigranci między asymilacją a marginalizacją w nowej literaturze europejskiej”. Debata z udziałem Tomasza Gałązki, Małgorzaty Gralińskiej, Martyny Tomczak. Rozmowę poprowadzi Natalia Soszyńska;
  • GODZ. 17:00 - Spotkanie z Przemysławem Sadurą i Sławomirem Sierakowskim oraz promocja książki pt. „Społeczeństwo populistów”.

SALA NR 5 (III PIĘTRO)

  • GODZ. 12:00 - Spotkanie z Patxim Zubizarretą i promocja książki pt. „Usoa - dziewczynka, która przyleciała”. Prowadzenie i tłumaczenie spotkania: Katarzyna Mirgos - jedna z tłumaczek książki;
  • GODZ. 13:00 -  Spotkanie z autorką książki „Pia Pierniczek się wyprowadza” - Kairi Look oraz ilustratorką Ullą Saar. Prowadzenie i tłumaczenie spotkania: Marta Perlikiewicz - autorka przekładu;
  • GODZ. 14:00 - Spotkanie z Jerzym Borowczakiem. Rozmowę poprowadzi Konrad Knoch.

SALA 3.19 (III PIĘTRO)

  • GODZ. 10:00 - Spotkanie z Mileną Milewską i Natalią Uryniuk, oraz promocja książki pt. „Dziewiąta planeta”. Rozmowę poprowadzi Anna Nowacka-Devillard;
  • GODZ. 16:00 - „Więcej kotów, literatura wytrzyma”. Wykład Adrianny Wosińskiej - prezes Wydawnictwa KIRIN, specjalizującego się w literaturze japońskiej.

SALA PORESTAURACYJNA AMBERSIDE (PARTER)

  • GODZ. 17:00 - Spotkanie z Mariuszem Szczygłem i promocja książki pt. „Fakty muszą zatańczyć”. Rozmowę poprowadzi Hanna Łozowska.

AUDYTORIUM (PARTER)

  • GODZ. 17:00 - Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem i promocja książki pt. "Jezus umarł w Polsce"
  • GODZ. 18.00 - Oficjalne rozpoczęcie Tygodnia Demokracji: debata pisarzy: Inga Iwasiów, Cezary Łazarewicz, Thomas Orchowski, Anna Goc. Moderator debaty: Jacek Kołtan (wydarzenie towarzyszące GTK organizowane w ramach Tygodnia Demokracji).

SOBOTA / 16 WRZEŚNIA 

AUDYTORIUM (PARTER)

  • GODZ. 12:00 - Spotkanie autorskie z Rebeccą Makkai i premiera polskiego wydania książki pt. „Mam do pana kilka pytań”. Rozmowę poprowadzi Dorota Karaś. Spotkanie będzie tłumaczone z języka angielskiego (Łukasz Kotyński) oraz na PJM (Elżbieta Żurawska i Paweł Żurawski);
  • GODZ. 14:30 - Spotkanie autorskie z Jarosławem Hrycakiem i promocja książki pt. „Ukraina. Wyrwać się z przeszłości”. Rozmowę poprowadzi Adam Balcer;
  • GODZ. 16:00 - Spotkanie autorskie z Marcinem Matczakiem i promocja książki pt. „Kraj, w którym umrę”. Rozmowę poprowadzi Jakub Kufel. Spotkanie będzie tłumaczone na PJM, tłumacze: Elżbieta Żurawska i Paweł Żurawski.

BIBLIOTEKA ECS (I PIĘTRO)

  • GODZ. 12:00 - Spotkanie autorskie z Tomaszem Słomczyńskim i promocja książki „Sopoty”. Rozmowę poprowadzi Joanna Borowik;
  • GODZ. 13:00  - Spotkanie autorskie z Małgorzata Sobczak i promocja książki pt. „Szrama”. Rozmowę poprowadzi Zuzanna Gajewska. Spotkanie będzie tłumaczone na PJM, tłumacze: Elżbieta Żurawska i Paweł Żurawski;
  • GODZ. 14:00 - Spotkanie autorskie z Tomaszem Potkajem i promocja książki pt. „Akwarium. Opowieść o Związku Literatów w PRL-u”. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Żelazek. Spotkanie będzie tłumaczone na PJM, tłumacze: Elżbieta Żurawska i Paweł Żurawski;
  • GODZ. 15:00 - Spotkanie autorskie z Anną Goc i promocja książki pt. „Głusza”. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Żelazek. Spotkanie będzie tłumaczone na PJM, tłumacze: Elżbieta Żurawska i Paweł Żurawski;
  • GODZ. 16:00 - Spotkanie autorskie z Ingą Iwasiów i promocja książki „Późne życie”. Rozmowę poprowadzi Natalia Soszyńska;
  • GODZ. 17:00 - Spotkanie autorskie z Wojciechem Tochmanem i promocja reportażu „Historia na śmierć i życie”. Rozmowę poprowadzi Bartłomiej Cieślak.

SALA NR 4 (III PIĘTRO)

  • GODZ. 12:00 - Spotkanie autorskie z Moniką Koszewską. Rozmowę poprowadzi Robert Silski;
  • GODZ. 13:00 - Spotkanie autorskie ze Svensem Kuzminsem i promocja książki „Chochma”. Rozmowę poprowadzi Natalia Soszyńska;
  • GODZ. 14:00 - Spotkanie autorskie z Renatą Lis i promocja książki pt. „Moja ukochana i ja”. Rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska;
  • GODZ. 15:00 - Spotkanie autorskie z Joanną Jax. Rozmowę poprowadzi Rafał Bielski.

SALA NR 5 (III PIĘTRO)

  • GODZ. 12:00 - „Jak rozmawiać z dziećmi o emocjach?”. Spotkanie dla dorosłych z Tiną Oziewicz, autorką bestsellerowych książek „Co robią uczucia?” i „Co lubią uczucia?”;
  • GODZ. 13:00 - „Przecinek i spółka”. Warsztaty z Elżbietą Pałasz - autorką książki „Jedzcie dzieci!”;
  • GODZ. 14:00 - Spotkanie autorskie z Tomasem Orchowskim i promocja książki pt. „Wyspa trzech ojczyzn. „Reportaże z podzielonego Cypru”. Rozmowę poprowadzi Joanna Borowik;
  • GODZ. 16:00 - Spotkanie autorskie z Agnieszką Pikulicką-Wilczewską i promocja książki pt. „Nowy Uzbekistan”. Rozmowę poprowadzi Stasia Budzisz.

SALA 3.19 (III PIĘTRO)

  • GODZ. 10:00 - Spotkanie autorskie z laureatką/laureatem 3. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii;
  • GODZ. 11:00 - Spotkanie autorskie z Pauliną Matyńką i promocja powieści graficznej pt. „Literacka Agencja Detektywistyczna: Odsłona”. Rozmowę poprowadzi Joanna Cieszyńska;
  • GODZ. 12:00 - Spotkanie autorskie z Wiolettą Piasecką. Rozmowę poprowadzi Ryszarda Wojciechowska;
  • GODZ. 13:00 - Spotkanie autorskie z Krzysztofem Bochusem. Rozmowę poprowadzi Ryszarda Wojciechowska;
  • GODZ. 14:00 - Spotkanie autorskie z Małgorzata Rogalą. Rozmowę poprowadzi Ryszarda Wojciechowska;
  • GODZ. 15:00 - Spotkanie autorskie z Mieczysławem Gorzką. Rozmowę poprowadzi Ryszarda Wojciechowska;
  • GODZ. 16:00 - „Tajfuny nad Bałtykiem. Po co wydawać w Polsce literaturę z Azji?”. Spotkanie z Karoliną Bednarz współzałożycielką wydawnictwa i księgarni Tajfuny;
  • GODZ. 17:00 - Spotkanie autorskie z Ewą Przydrygą i promocja książki pt. „Źródlisko”. Rozmowę poprowadzi Zuzanna Gajewska.

SALA PORESTAURACYJNA AMBERSIDE (PARTER)

  • GODZ. 11:00 -18:00 - podpisywanie książek przez autorki wydawnictwa BeYa: Katarzynę Barlińską, Ludkę Skrzydlewską, Monikę Marszałek, Monikę Ludkę i Natalię Fromuth.

SALA G

  • GODZ. 18:00 (wydarzenie towarzyszące GTK) - Nagroda Edytorska Polskiego PEN Clubu i Konsula Honorowego Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie.

NIEDZIELA / 17 WRZEŚNIA

SALA PORESTAURACYJNA AMBERSIDE (PARTER)

  • GODZ. 11:30 - Spotkanie z Maciejem Siembiedą oraz promocja bestsellerowej sagi sensacyjnej „Katharsis” i „Nemezis”. Rozmowę poprowadzi Joanna Wiśniowska.

BIBLIOTEKA ECS (I PIĘTRO)

  • GODZ. 11:00 - Spotkanie dla rodzin z dziećmi od lat 5, specjalna edycja projektu „Książka w roli głównej” Teatru Miniatura. Gościnią spotkania będzie Roksana Jędrzejewska-Wróbel. W głośnym czytaniu książki pt. „Praktyczny pan” wezmą również udział aktorzy Teatru Miniatura: Magdalena Żulińska i Piotr Kłudka oraz pedagożka teatru Monika Tomczyk. Spotkanie będzie tłumaczone na PJM;
  • GODZ. 12:00 - Spotkanie autorskie z Barbarą Piórkowską i premiera książki pt. „Gaja. Historia prawdziwa”. Rozmowę poprowadzi Ana Matusevič;
  • GODZ. 13:00 - Spotkanie autorskie z Marcinem Dymiterem i promocja książki pt. „Maszyny do ciszy”. Rozmowę poprowadzi Magdalena Świerczyńska-Dolot;
  • GODZ. 14:00 - Spotkanie autorskie z Bartoszem Połońskim i promocja książki pt. „Robczik. Powieść wileńska”. Rozmowę poprowadzi Aleksandra Lamek;
  • GODZ. 15:00 - Spotkanie autorskie z Manuelą Gretkowską i promocja książki pt. „Przeprawa”. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Żelazek;
  • GODZ. 16:00 - Spotkanie autorskie z Aleksandrą Boćkowską i promocja książki pt. „To wszystko nie robi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury”. Rozmowę poprowadzi Hanna Łozowska.

SALA NR 4 (III PIĘTRO)

  • GODZ. 12:00 - Spotkanie autorskie z Cyrylem Sone i promocja książki pt. „Nigdy już nie uciekniesz”. Rozmowę poprowadzi Zuzanna Gajewska;
  • GODZ. 14:00 - Spotkanie autorskie z Przemysławem Witkowskim i promocja książki pt. „Faszyzm, który nadchodzi”. Rozmowę poprowadzi Jan Daniluk;
  • GODZ. 16:00 - Spotkanie autorskie z Katarzyną Groniec (autorką książki pt. „Kundle”) oraz z Tomaszem Tyczyńskim (autorem książki pt. „Nieuzasadnione poczucie szczęścia”). Rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska.

SALA NR 3.19 (III PIĘTRO)

  • GODZ. 13:00 - Spotkanie autorskie z Beatą i Eugeniuszem Dębskimi- twórcami cyklu kryminalnego z detektywem Tomaszem Winklerem i komedii kryminalnej „Siódmy koci żywot”. Rozmowę poprowadzi Maciej Siembieda.

SALA NR 1 (III PIĘTRO)

  • GODZ. 12:00 - warsztat teatralny organizowany w ramach projektu „Książka w roli głównej”. Warsztat poprowadzi Monika Tomczyk. Obowiązują zapisy online: bilety@teatrminiatura.pl (liczba miejsc ograniczona);
  • GODZ. 14:00 - I warsztat teatralno-plastyczny inspirowany książką pt. „Zmień się!” autorstwa Agnieszki Kochanowskiej. Warsztat poprowadzi Monika Tomczyk. Wydarzenie dla dzieci w wieku 4+ oraz ich rodzin. Obowiązują zapisy online: bilety@teatrminiatura.pl (liczba miejsc ograniczona);
  • GODZ. 15:00 - II warsztat teatralno-plastyczny inspirowany książką pt. „Zmień się!” autorstwa Agnieszki Kochanowskiej. Warsztat poprowadzi Monika Tomczyk. Wydarzenie dla dzieci w wieku 4+ oraz ich rodzin. Obowiązują zapisy online: bilety@teatrminiatura.pl (liczba miejsc ograniczona).

Program może ulec zmianom, które organizatorzy na bieżąco umieszczają na stronie www.gdanskietargiksiazki.pl oraz w wydarzeniu facebookowym: Gdańskie Targi Książki 2023.