• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie Nieruchomości wyremontują zabytkowe budynki mieszkalne na Bastionie Królik

Gdańskie Nieruchomości wyremontują zabytkowe budynki mieszkalne na Bastionie Królik

Dziewięć budynków mieszkalnych przy ul. Reduta Dzik, zarządzanych przez Gdańskie Nieruchomości,  doczeka się remontu kapitalnego. Wstępnie, początek prac planowany jest na połowę 2025 r. Obiekty, objęte gruntowną renowacją, pochodzą z przełomu XIX i XX wieku.
13.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy ceglany budynek o klasycznej architekturze, prawdopodobnie z epoki przemysłowej. Fasada jest symetryczna, zbudowana z czerwonej cegły. Budynek ma dwa piętra, a jego centralna część jest nieco wyższa, z jednym dużym oknem na górze. Na parterze znajdują się łukowato zakończone okna, które dodają elegancji, a nad nimi biegnie dekoracyjny pas zielonych kafelków, który łamie jednolitą ceglaność ścian. Na środku budynku znajduje się zielone, prostokątne drzwi wejściowe, nad którymi widnieje większe okno z łukiem, co podkreśla centralną oś symetrii budynku. Dach jest płaski, z widocznymi ozdobnymi belkami podtrzymującymi jego okap.
Wizualizacja po modernizacji budynku przy Reduta Dzik 1
mat. Gdańskie Nieruchomości

Jakie budynki będą wyremontowane?

Inwestycja obejmie dziewięć budynków na terenie Bastionu Królik przy ulicy Reduta Dzik:
 
  • 1
  • 3
  • 4
  • 4a
  • 5
  • 6
  • 6a
  • 7
Na zdjęciu widać ceglaną fasadę budynku o przemysłowym charakterze, który nosi ślady upływu czasu. Jest to dwupiętrowy budynek z czerwonej cegły, z centralnie umieszczonym wejściem. Budynek ma charakterystyczne łukowate okna, które są podobne do tych z pierwszego zdjęcia, jednak tutaj wiele z nich jest w złym stanie — niektóre szyby są zabite deskami lub zasłonięte materiałami. Cegła jest częściowo wyblakła, z widocznymi plamami i pęknięciami. Na fasadzie widać kilka nieestetycznych elementów, takich jak rury, kable biegnące wzdłuż ściany oraz talerz satelitarny zamontowany z boku budynku. Na parterze widoczna jest zielona rura spustowa z deszczówki. Centralne drzwi są stare, drewniane i wydają się zaniedbane. Nad drzwiami znajduje się zamurowane okno, a po prawej stronie jedno z okien na piętrze jest otwarte. Na dole zdjęcia stoi biały samochód dostawczy z logo InPost. Budynek otoczony jest metalowym ogrodzeniem.
Dzisiejszy stan budynku Reduta Dzik 1
mat. Gdańskie Nieruchomości
 
W wymienionych budynkach znajduje się ogółem 36 lokali, w których mieszkają 73 osoby.

I etap, czyli prace nad projektem

Obecnie, firma wyłoniona w przetargu przez Gdańskie Nieruchomości, przygotowuje dokumentację projektową inwestycji. 
Zdjęcie przedstawia dwa mocno zniszczone, ceglaste budynki o przemysłowym charakterze, które wyglądają na opuszczone. Oba budynki są parterowe, wykonane z czerwonej cegły, jednak ich elewacje noszą ślady zaniedbania i degradacji. Tynk na ścianach jest wyraźnie odpadający, a wiele miejsc jest przesiąkniętych wilgocią. Część cegieł jest odsłonięta spod tynku, szczególnie na budynku po lewej stronie. Okna są w złym stanie — niektóre z nich są zabite deskami lub pokryte kratami, jak w budynku po lewej. W oknach budynku po prawej stronie brakuje szyb, a wejścia wyglądają na prowizorycznie zamknięte lub uszkodzone. Wokół budynków rośnie dzika roślinność, krzewy zaczynają porastać fasady. Trawa na ziemi jest nieco zarośnięta, a otoczenie wygląda na zaniedbane. Na dachu jednego z budynków widoczne są dwa kominy, a w tle po prawej stronie stoją wysokie drzewa, co nadaje okolicy dzikiego, opuszczonego charakteru.
Budynki przy Reduta Dzik 3 dziś ...
mat. Gdańskie Nieruchomości
 
- Wartość umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej wynosi niespełna 870 tysięcy złotych brutto. Kosztorys całej inwestycji będzie znany w II etapie - informuje Barbara Weiss, starszy referent ds. komunikacji w komunalnej jednostce Gdańskie Nieruchomości. 

Brzeźno. Budynek przy ul. Gdańskiej 32 po remoncie jak nowy. Przed wojną była tu polska szkoła

Przybliżony termin rozpoczęcia realizacji prac budowlanych w obiektach przy ul. Reduta Dzik to połowa 2025 roku.

Będzie przestrzeń na usługi

Projekt zakłada zachowanie większości lokali mieszkalnych. 
Zdjęcie przedstawia odnowiony, ceglasty budynek o niskiej zabudowie, prawdopodobnie pochodzący z epoki przemysłowej. Budynek jest parterowy, z symetrycznymi, łukowatymi oknami i prostokątnymi drzwiami w kolorze zielonym. Ceglana elewacja wygląda na starannie odrestaurowaną, a jej monotonię przełamują dwa pasy zielonych dekoracyjnych kafelków biegnących wzdłuż ścian. Na dachu znajdują się niewielkie kominy, a rynny i rury spustowe są w dobrym stanie, dodając elegancji całemu budynkowi. Otoczenie jest schludne, z niewielką ilością zieleni i drzew w tle. Widać również dobrze utrzymaną ścieżkę oraz trawnik wokół budynku. Całość sprawia wrażenie uporządkowanego i odświeżonego miejsca, które mogło zostać przekształcone na nowe funkcje użytkowe.
... A tak po remoncie kapitalnym
mat. Gdańskie Nieruchomości
 
- Docelowo, będą 32 lokale mieszkalne oraz cztery lokale usługowe. Te ostatnie znajdą się w budynkach nr 3, 4a oraz 6 - wyjaśnia Barbata Weiss.

Obszar pod opieką konserwatora zabytków

Osiedle budynków przy ul. Reduta Dzik objęte jest ochroną konserwatora zabytków. Obiekty znajdują się na terenie Bastionu Królik, który oprócz bastionów Miś, Wilk, Wyskok Żubr, zlokalizowane są na obszarze chronionego układu urbanistycznego Gdańska.

Rusza gruntowny remont XIX-wiecznego Dworu Uphagena, dawnego Pałacu Ślubów

Ponadto, zarządzeniem prezydenta RP z 1994 r. ta część miasta jako położona w zasięgu XVII-wiecznych obwarowań została uznana za Pomnik Historii.
 

TV

Nowa droga rowerowa ze Śródmieścia na Chełm w 2025 roku - briefing