Gdańskie Forum Zmian Klimatu 2023. Weź udział w rozmowie o miejskim klimacie

Gdańskie Forum Zmian Klimatu po raz trzeci oddaje głos mieszkańcom zainteresowanym przygotowaniem naszego miasta do zmieniających się warunków klimatycznych. Zadaniem uczestników Forum będzie wybór najlepszych sposobów na zmierzenie się z nawałnicami, powodziami i innymi zjawiskami. Wydarzenie odbędzie się 29 września w AmberExpo. Wstęp wolny, wystarczy się zarejestrować. 
15.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ludzie stoją wzdłuż stołu po obu stronach, na blacie leżą duże zapisane kartki
Druga edycja Gdańskiego Forum Zmian Klimatu odbyła się w październiku 2022 r., trzecia - już wkrótce, bo 29 września 2023
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Forum Zmian Klimatu a Plan Adaptacji do Zmian Klimatu

Jaka jest geneza Gdańskiego Forum Zmian Klimatu? Kiedy w 2019 roku Rada Miasta Gdańska przyjęła Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu, uznano, że zapisy tego oficjalnego “kierunkowskazu działań” będą aktualizowane co pięć lat w formie konsultacji społecznych. 
Powstało więc Gdańskie Forum Zmian Klimatu - jako przestrzeń do dyskusji ekspertów, mieszkańców i aktywistów, którzy wspólnie wskazywać mają niezbędne aktualizacje w Miejskim Planie Adaptacji.
 
drzewo przewrócone na ziemię, od strony korzenia
Powalone drzewo w Parku Oliwskim podczas wichury. Jak chronić naszą florę przed skutkami zmian klimatu?
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Co wydarzyło się podczas poprzednich edycji Forum

Poprzednie edycje Forum (2020 i 2022) przygotowały grunt pod aktualizację zapisów Planu. Uczestnicy pierwszej odsłony wydarzenia zdefiniowali problemy i wskazali osiem obszarów wymagających w Gdańsku działania w kontekście zmian klimatycznych.
 
A są to:
  • stan rzek i powodzie,
  • jakość powietrza,
  • bioróżnorodność fauny,
  • bioróżnorodność flory,
  • zdrowie i grupy wrażliwe,
  • susze i zmiany temperatur,
  • wzrastający poziom morza,
  • wiatr, grad i burze.
 
W trakcie warsztatów przy stolikach tematycznych, które odbyły się podczas edycji 2022, wypracowano rozwiązania dla każdego z tych obszarów. Wachlarz propozycji poddano głosowaniu wszystkich uczestników Forum, którzy wskazali najważniejsze ich zdaniem rozwiązania z każdego obszaru.
mężczyzna pochylony nad stołem, głosuje krzyżykiem w tabeli
Wachlarz propozycji, które powstały podczas II edycji Gdańskiego Forum Zmian Klimatu, poddano głosowaniu wszystkich uczestników, którzy wskazali najważniejsze ich zdaniem rozwiązania z każdego obszaru...
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdańskie Forum Zmian Klimatu 2023 - czas na rekomendacje

Zadaniem uczestników tegorocznego Forum będzie omówienie zaproponowanych wcześniej rozwiązań i zaproponowanie konkretnych działań, które pozwolą osiągnąć cel. Praca ponownie odbywać się będzie przy stolikach tematycznych i z udziałem moderatora. Działania wybrane podczas obrad będą rekomendowane do realizacji. 
 
podtopiony wodą tunel dla pieszych
Sierpień 2022, Gdańsk po ulewie. Nz. podtopiony tunel przy ul. Twardej
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Chcesz wziąć udział w Forum? Wystarczy rejestracja

Gdańskie Forum Zmian Klimatu 2023 odbędzie się w piątek, 29 września 2023 r.,  w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym AmberExpo (ul. Żaglowa 11), w godzinach 16.30 - 20.
Udział jest bezpłatny. Zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Gdańska od 16 roku życia. Wymagana jest rejestracja. Zgłoszenia przyjmowane są przez:
baner zapraszający na Gdańskie Forum Zmian Klimatu
Mat. WŚ UMG
Podczas rejestracji należy wybrać jeden stolik tematyczny. System wyśle potwierdzenie zapisu na podany w formularzu adres mailowy. 
Na wszystkich uczestników czeka poczęstunek i upominki. Osoby zmotoryzowane mogą skorzystać z bezpłatnego parkingu przed AmberExpo.
Bieżące informacje dostępne są na fanpage`u Gdańskiego Forum Zmian Klimatu. Zapraszamy do obserwowania profilu.