- Chcemy zaprosić do zastanowienia się przez chwilę nad losem zwierząt, z którymi koegzystujemy w jednej przestrzeni - tłumaczą członkowie Zielonego Ogniwa, organizacji zrzeszających młodych ludzi działających na rzecz środowiska. - Nie chodzi nam jedynie o te, które mamy w domu, ale również dzikie zwierzęta (lisy, foki, dziki), owady, a także zwierzęta hodowlane. Jaki mamy do nich stosunek? Co o nich wiemy? Jak o nie dbamy?
Gdańszczanie chcą zmieniać świat - oto pomysły V edycji programu INNaczej
Na Gdański Tydzień Praw Zwierząt składają się spotkania i warsztaty poruszające aspekty etyczne i prawne problemu, poznamy weganizm od kuchni, dowiemy się też, jak pomagać dzikim zwierzętom w mieście.
PROGRAM
Częścią inicjatywy będzie Międzypokoleniowy Okrągły Stół w ECS, podczas którego - w sobotę 21 maja - organizatorzy i uczestnicy wypracują postulaty dotyczące dobrostanu zwierząt domowych korzystając z wiedzy i doświadczenia osób reprezentujących różne grupy wiekowe, płcie i grupy zawodowe.
Całość prac zwieńczy Marsz Dla Zwierząt, który przejdzie ulicami miasta w niedzielę, 22 maja. Zbiórka chętnych na rogu Szerokiej i Grobli II, o godz. 11.
- Zapraszamy każdego i każdą do włączenia się w działanie, zapraszania swoich znajomych i rodziny. Razem możemy dużo zdziałać! uświadamiając wszystkim, jak ten temat jest istotny dla mieszkańców - przekonują organizatorzy.
Podczas demonstracji będzie okazja do zaprezentowania wypracowanych postulatów.
"To nie jest sytuacja niebezpieczna". Wilk w mieście - skąd się wziął, tłumaczy biolog z UG
Tydzień Praw Zwierząt to jeden z projektów, który zwyciężył w gdańskim Programie Innowacji Społecznych INNaczej, którego organizatorem jest Miasto Gdańsk, a operatorem Fundacja Inicjowania Rozwoju UP Foundation.
Do zespołu innowatorów organizujących “Gdański Tydzień Praw Zwierząt” w Gdańsku należą: Janina Repeka, Rozalia Ekiert, Jakub Nowicki oraz Malwina Brzezińska.
- Jesteśmy zespołem młodych osób, nazywamy się Zielone Ogniwo - mówili podczas ogłaszania zwycięzców gdańskiego Programu Innowacji Społecznych INNaczej w maju 2022 roku. - Działamy lokalnie w Gdańsku na rzecz ekologii i zajmujemy się wieloma tematami (m.in. zmianami klimatycznymi, bioróżnorodnością), ale przede wszystkim zależy nam na aktywizacji i edukacji. Naszą ideą jest łączenie osób działających oddolnie, instytucji miejskich i organizacji pozarządowych, biznesu - żebyśmy wspólnie i wielopłaszczyznowo podeszli do tematu praw zwierząt, który wciąż nie został przepracowany w debacie publicznej.