Gdański Tydzień Demokracji 2023. Pięć dni spotkań, debat, rozmów do wtorku. PROGRAM

W dniach 15-19 września (piątek - wtorek) w Europejskim Centrum Solidarności odbywać się będzie siódma edycja Gdańskiego Tygodnia Demokracji. W ciągu pięciu dni odbędzie się szereg spotkań, debat, rozmów. Integralną częścią GTD są trzydniowe Gdańskie Targi Książki (piątek - niedziela). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale na niektóre wymagana jest rejestracja. Z części przeprowadzone zostaną transmisje na www.gdansk.pl.
14.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilkanaście osób, młodzież - stoją przed planszą z napisem Gdański Tydzień Demokracji i Lekcje Obywatelskie
W Gdańskim Tygodniu Demokracji czynny udział biorą uczniowie. W tegorocznej edycji - podobnie jak w poprzedniej - odbywać się będą m.in. Lekcje Obywatelskie
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Gdański Tydzień Demokracji po raz siódmy

Pierwsza edycja Gdańskiego Tygodnia Demokracji odbyła się we wrześniu 2016 roku z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza. Ideą wydarzenia są dyskusje, wykłady ekspertów i poszukiwanie rozwiązań dla aktualnych problemów. Wydarzenie nawiązuje do ustanowionego przez ONZ Międzynarodowego Dnia Demokracji, które przypada corocznie 15 września.

– „Nie śpij, bo Cię przegłosują” to hasło naszej akcji na rzecz zwiększenia frekwencji zbliżających się wyborów. Jednak wymiar tych słów, które 4 czerwca 1989 roku zmieniły bieg historii Polski, jest niezwykle uniwersalny, i właśnie o tym będziemy rozmawiać podczas Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Bardzo zależy nam na kształtowaniu świadomych postaw obywatelskich i pielęgnowaniu pojęć, takich jak: demokracja, obywatelskość, prawa człowieka, współpraca i dialog – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – To ważne, aby wiedzieć, skąd czerpać informacje i jak je weryfikować, jak angażować się w procesy zmian i być świadomym obywatelem. Wiele punktów programu, jak np. Gdańskie Lekcje Obywatelskie skierowane są do dzieci i młodzieży, bo to właśnie od zaszczepienia wrażliwości i świadomości wśród młodszego pokolenia zależy nasza przyszłość. Przyszłość w społeczeństwie pełnym wzajemnego zrozumienia, tolerancji, przestrzegania praw człowieka i Konstytucji. Przyszłość, w której każdy obywatel zdaje sobie sprawę, jak ważna i cenna jest możliwość udziału w wyborach. Nie śpijcie, weźcie udział w Gdańskim Tygodniu Demokracji i największym święcie demokracji – wyborach 15 października.

GTD dla dzieci i młodzieży

W Gdańskim Tygodniu Demokracji czynny udział bierze młodzież szkolna. Tegoroczną edycję rozpocznie Konwent Młodych Pomorzan, czyli warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych z całego Pomorza, które zakończą się wspólną debatą z samorządowcami. 

Dla młodzieży i nauczycieli przygotowano także Gdańskie Lekcje Obywatelskie, czyli mini wykłady o ważnych sprawach. Wśród tegorocznych tematów są: tożsamość lokalna i globalna, prawo - od konwencji praw dziecka po prawa obywatelskie, przedsiębiorczość i sprawczość, elementy edukacji medialnej, rodzaje postawy obywatelskiej, wolontariat, organizacje obywatelskie, partie polityczne. 

Młodzież w gdańskich szkołach będzie uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich, z kolei najmłodsi - dzieci w wieku 5-10 lat - dowiedzą się czym są Konstytucja RP i prawa dziecka

Gdańskie Targi Książki ponownie w programie GTD 

Podobnie jak przed rokiem, integralną częścią Gdańskiego Tygodnia Demokracji są Gdańskie Targi Książki. Europejskie Centrum Solidarności zaprasza wszystkich chętnych w piątek i sobotę (15-16 września) w godzinach 10:00-18:00 oraz w niedzielę (17 września) od 10:00 do 17:00. 

W programie spotkania z pisarzami, reportażystami z Polski i zagranicy.  

Gdańskie Targi Książki. Wśród gości m.in.: Hrycak, Lebiediew, Tochman, Łazarewicz, Siembieda

Debaty o przyszłości Europy i demokracji

Pierwszego dnia Gdańskiego Tygodnia Demokracji - w piątek, 15 września - odbędą się dwie bardzo interesujące debaty: Europa bez Rosji? O przyszłości kontynentu z udziałem ekspertów z Niemiec, Polski i Rosji oraz na temat stanu demokracji w Polsce w 2023 roku z udziałem pisarzy, gości Gdańskich Targów Książki.

Obie debaty będą transmitowane na www.gdansk.pl

ZOBACZ, co działo się podczas poprzednich edycji Gdańskiego Tygodnia Demokracji

gdanski_tydzien_demokracji_mat_umg
mat. UMG

PROGRAM 7. GDAŃSKIEGO TYGODNIA DEMOKRACJI

15 września (piątek) 

10.00-14.00 KONWENT MŁODYCH POMORZAN. WARSZTATY, DEBATA SAMORZĄDOWCÓW

Warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych z całego Pomorza, którzy będą dyskutować o demokracji w Polsce z perspektywy oczekiwań młodego człowieka, a także o znaczeniu wyborów w demokratycznym państwie. Szkolenie zakończy się debatą młodych ludzi z udziałem gości – samorządowców.

Dyskutować będą między innymi: 

  • Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
  • Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu
  • Leszek Sarnowski, starosta sztumski
  • inni pomorscy samorządowcy
  • gość specjalny: Piotr Maślak - dziennikarz TOK FM

Link do rejestracji

Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, audytorium

14.00-15.30 EUROPA BEZ ROSJI? O PRZYSZŁOŚCI KONTYNENTU. DEBATA 

Debata z udziałem ekspertów z Niemiec, Polski i Rosji, którzy podejmą próbę odpowiedzi na pytania: jakie błędy polityczne popełniła Europa wobec Rosji i jak należy kształtować politykę wobec niej w przyszłości, czy jesteśmy wystarczająco solidarni z Ukrainą i czy demokratyczna Rosja jest możliwa? Nadrzędnym pytaniem debaty jest pytanie o pokój w Europie.

Rozmawiać będą:

  • Rolf Nikel, niemiecki dyplomata, b. ambasador RFN w Polsce, b. z-ca kierownika Referatu ds. Europy Wschodniej, byłego ZSRR i Bałkanów w Urzędzie Kanclerza Federalnego
  • Siergiej Lebiediew, mieszkający na stałe w Niemczech rosyjski dziennikarz, poeta i prozaik, laureat Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej, czyli nagrody publiczności Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus
  • Paulina Siegień, dziennikarka i pisarka zajmująca się zagadnieniami dotyczącymi Europy Wschodniej, laureatka Nagrody Conrada 
  • Moderacja: Kacper Dziekan, ekspert ds. Europy Wschodniej, ECS

Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, biblioteka. Wstęp wolny.

Transmisja na www.gdansk.pl.

18.00-19.30 DEMOKRACJA v. 2023. DEBATA PISARZY / INAUGURACJA GDAŃSKIEGO TYGODNIA DEMOKRACJI 

Powitanie: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska

Debata pisarzy, gości Gdańskich Targów Książki, na temat stanu demokracji w Polsce w roku 2023. Rozmówcy opisują otaczającą nas rzeczywistość w swoich książkach, a debata to rzadka okazja, aby ich posłuchać na żywo.

Rozmawiać będą:

  • Cezary Łazarewicz, dziennikarz, publicysta, pisarz, działacz opozycji demokratycznej PRL, laureat Nagrody „Nike”
  • Inga Iwasiów, poetka i prozaiczka, krytyczka literacka, aktywistka na rzecz praw człowieka, a szczególnie na rzecz praw kobiet
  • Anna Goc, dziennikarka, reporterka, laureatka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, autorka m.in. książki „Głusza” o osobach g/Głuchych 
  • Thomas Orchowski, dziennikarz radia TOK FM specjalizujący się w tematyce zagranicznej, autor książek reporterskich o Turcji i Cyprze
  • Moderacja: Jacek Kołtan, filozof, pełnomocnik dyrektora ECS ds. naukowych 

Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, audytorium. Wstęp wolny.

Transmisja na www.gdansk.pl.

 

15-17 września (piątek-niedziela)

10.00-17.00 GDAŃSKIE TARGI KSIĄŻKI. SPOTKANIA AUTORSKIE, DEBATY, WARSZTATY 

Wśród zaproszonych gości są m.in. Jarosław Hrycak, Wojciech Tochman, Cezary Łazarewicz, Mariusz Szczygieł, Inga Iwasiów, Wojciech Tochman, Marcin Matczak, Manuela Gretkowska, Tomasz Potkaj, Marcin Dymiter, Anna Goc, Przemysław Sadura, Sławomir Sierakowski, Aleksandra Boćkowska, Maciej Siembieda i Siergiej Lebiediew - pisarz z Rosji, który otwarcie sprzeciwia się wojnie. W Gdańsku odbędzie się polska premiera jego książki „Tytan”.

Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności. Wstęp wolny.

Szczegółowy program

 

16 września (sobota) 

11.00-11.45 KONSTYTUCJA DLA DZIECI. WARSZTATY DLA DZIECI

Warsztaty edukacji obywatelskiej dla najmłodszych. Liderki projektu Kreatywna Pedagogika i autorki książki pt.: "Konstytucja dla dzieci" Agnieszka Tomasik, Magdalena Buda i Magdalena Łukasiak poprowadzą zajęcia dla dzieci w wieku 5-10 lat, podczas których opowiedzą o najważniejszych ideach Konstytucji RP i prawach dziecka.

Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, biblioteka. Wstęp wolny.

 

18-19 września (poniedziałek-wtorek)

18 września (poniedziałek) - dwie lekcje w szkołach i warsztat w ECS prowadzone przez dziennikarzy Gazety Wyborczej

W przestrzeni publicznej niezbędna jest merytoryczna debata o podstawowych wartościach jakie przysługują obywatelom demokratycznego kraju, szczególnie tym młodym. Dziennikarze Gazety Wyborczej przeprowadzą w wybranych gdańskich szkołach warsztaty z uczniami klas dziennikarskich. Zaplanowano także warsztaty w Europejskim Centrum Solidarności. 

  • LEKCJA: Dziennikarstwo lokalne - użyteczność, ale i sprawczość. Jak możemy zmieniać świat wokół nas? 
  • LEKCJA: Media dla środowiska - rzetelność, a nie sensacja. Jak ustrzec się błędów w dyskusji o zmianach klimatu? 
  • WARSZTAT: Dezinformacja - jak odróżnić fake news od prawdziwej informacji?  

19 września (wtorek) - jedna lekcja w szkole i dwa warsztaty w ECS prowadzone przez dziennikarzy Gazety Wyborczej

  • LEKCJA: Stop dyskryminacji - rola i odpowiedzialność mediów w debacie na rzecz równości.  
  • WARSZTAT: Słowa mają moc – warsztat i wiarygodność dziennikarza. Jak napisać dobry tekst?    
  • WARSZTAT: Media społecznościowe w praktyce - jak skutecznie, ale i odpowiedzialnie budować swoją markę oraz zaangażowanie użytkowników. 

 

19 września (wtorek) 

9.00-13.00 GDAŃSKIE LEKCJE OBYWATELSKIE. MINI WYKŁADY DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI  / WARSZTATY

Inauguracja Gdańskich Lekcji Obywatelskich to już tradycja Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Uczniowie i ich nauczyciele wysłuchają sześciu lekcji w formule szybkich wykładów. Po wykładach wezmą udział w warsztatach pogłębiających.

Wykładowcami będą:

  • Dominik Kuc, aktywista na rzecz edukacji, zdrowia psychicznego i równości
  • Gabrysia Gładyszewska, działaczka społeczna zajmująca się tematami edukacyjnymi, feministycznymi oraz wspieraniem środowiska LGBTQ+
  • Nina Katka, aktywistka na rzecz praw człowieka, radna Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego 
  • Adam August Michalik, prezes Fundacji Młodzieży „Activis”, redaktor naczelny kwartalnika "Młodzi o Polityce"
  • Klara Nadolska, lekarka, działaczka społeczna, członkini fundacji „Niezamłodzi”
  • Aleksandra Żurańska, aktywistka, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Sopotu, członkini Gdańsk bez Granic 

Prowadzenie: Agnieszka Tomasik, Nina Katka i Michał Tyrawski, uczeń LO z Człuchowa, radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego

Tematy wykładów:

   1. Ja obywatel: moje, twoje, nasze. Tożsamość lokalna i globalna.
   2. Prawo - od Konwencji Praw Dziecka po prawa obywatelskie
   3. Przedsiębiorczość i sprawczość 
   4. W świecie narracji: elementy edukacji medialnej 
   5. Mam prawo mówić NIE! Od postawy asertywnej do nieposłuszeństwa obywatelskiego 
   6. Razem dla dobra innych: wolontariat, organizacje obywatelskie, partie polityczne. 

Tematy warsztatów przygotowanych we współpracy z dziennikarzami Gazety Wyborczej:

ZDROWIE PSYCHICZNE MŁODZIEŻY / SAMORZĄDNOŚĆ MŁODYCH / MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE W PRAKTYCE /  DEZINFORMACJA / SŁOWA MAJĄ MOC

Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, audytorium, sale warsztatowe

Rejestracja: Kreatywna Pedagogika. 

Transmisja na www.gdansk.pl.

 

TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże