• Start
  • Wiadomości
  • Do środy potrwa Gdański Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego

Do środy potrwa Gdański Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego

Tegoroczny Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego potrwa od 12 do 18 czerwca. Cztery wydarzenia plenerowe, które odbędą się w gdańskich dzielnicach, będą dobrą okazją, by dowiedzieć się, gdzie i na jaką bezpłatną pomoc mogą w naszym mieście liczyć osoby mające problem z terminowym opłacaniem czynszu, spłatą kredytu lub doświadczające przemocy ekonomicznej. Praktyczne informacje uzyskają także osoby pokrzywdzone lub narażone na przestępstwa czy nadużycia ekonomiczne.
12.06.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kilka osób dorosłych, stoi w rzędzie, na pierwszym planie kobieta mówi do mikrofonu, za nią stoją dwie policjantki i kobieta w jasnej marynarce
Rusza kolejny Gdański Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Zadłużenie to realny problem 

- Zadłużenie to dziś poważny problem wielu mieszkańców. Dla części z nas to codzienne zobowiązania, które potrafimy opanować, ale dla wielu osób jest to sytuacja, z którą nie są w stanie sobie poradzić. W Gdańsku od lat prowadzimy działania wspierające osoby zadłużone: oferujemy pomoc prawną, psychologiczną i doradczą. Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych przy ul. Grunwaldzkiej 8 działa przez cały rok, ale zależy nam też na tym, by docierać do ludzi w dzielnicach, dlatego organizujemy Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego. Od 12 czerwca będziemy obecni w różnych punktach miasta. Będziemy informować, tłumaczyć i zachęcać do skorzystania z pomocy - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Widzimy konkretne efekty naszych działań - podpisaliśmy 870 umów restrukturyzacyjnych z dłużnikami mieszkań komunalnych na kwotę 45 milionów złotych. To realna pomoc dla osób, które bały się o swoją przyszłość. W tym roku zawarliśmy kolejne 122 umowy. Mówimy też o długu alimentacyjnym - 5 tys. osób w Gdańsku nie otrzymuje należnych alimentów. W 2024 roku zadłużenie wynosiło ok. 250 milionów złotych. Skuteczność odzyskiwania długów poprawia się, ale wiemy, że osoby mające trudność z płaceniem alimentów także potrzebują wsparcia. Dlatego zachęcam do rozmowy, do kontaktu - dodaje.

Od 2016 roku w Gdańsku realizowany jest - unikatowy w skali kraju - Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Jego realizację, w ramach otwartego konkursu ofert, miasto zleca organizacji pozarządowej, a jednym z działań jest edukacja ekonomiczna. W jej ramach dwa razy w roku organizowane są wydarzenia plenerowe, podczas których mieszkanki i mieszkańcy mogą uzyskać bezpłatne porady prawne, finansowe czy mieszkaniowe udzielane przez specjalistów.

Parada Velo-city wieczorem 11 czerwca. Celebruj rowerową radość

Gdańskie wsparcie bezpieczeństwa ekonomicznego

W listopadzie odbywa się Gdański Dzień Bez Długów (przypadający 17.11), w czerwcu - Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego. W tym roku jego termin to 12 - 18 czerwca. Z myślą o mieszkańcach i mieszkankach zaplanowano cztery wydarzenia plenerowe: na trzech gdańskich targowiskach oraz podczas Pikniku i Parady Seniora.

Spotkania z mieszkankami i mieszkańcami na targowiskach to nowa formuła, po raz pierwszy testowana w 2024 r. W ubiegłym roku na trzech targowiskach miejskich (ul. Wyspiańskiego, ul. Zawodników, ul. Czerwony Dwór) zorganizowano stoiska informacyjno-konsultacyjne, gdzie specjaliści udzielali porad i konsultacji. We współpracy z Fundacją Santander przeprowadzono też szkolenia dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego dla seniorów i młodzieży wychowującej się w pieczy zastępczej.

W ubiegłorocznym Tygodniu Bezpieczeństwa Ekonomicznego uczestniczyło 13 instytucji i organizacji zrzeszonych w Platformie Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, a skorzystało z niego 1770 osób.

kilka osób stoi w rzędzie, pozuje do zdjęcia
We wtorek odbył się briefing poświęcony Tygodniu Bezpieczeństwa Ekonomicznego, który dedykowany jest gdańszczanom
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Spotkania podczas Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego

- W ramach Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego zapraszamy mieszkańców Gdańska na otwarte spotkania z przedstawicielami miejskich instytucji - zachęca Katarzyna Ziemann, dyrektorka Wydziału Rozwoju Społecznego. - Będziemy obecni na trzech miejskich rynkach, gdzie będzie można uzyskać poradę prawną, psychologiczną lub finansową, a także umówić się na dalsze konsultacje. Uczestnicy otrzymają bezpłatne publikacje z serii „Pocieszek” poświęcone m.in. zarządzaniu budżetem domowym, zadłużeniom i alimentom. Nowością jest tegoroczna publikacja dotycząca kredytów i tzw. sankcji kredytu darmowego. Zwieńczeniem tygodnia będzie Piknik i Parada Seniorów w Parku Świętej Barbary. Zachęcamy do udziału - wierzymy, że każdy znajdzie dogodny czas i miejsce, by skorzystać z oferowanego wsparcia.

W tym roku spotkamy się:

  • 12.06, czwartek, godz. 8.00 - 12.00, targowisko przy ul. Zawodników (Rynek Elbląska),
  • 14.06, sobota, godz. 8.00 - 12.00, targowisko przy ul. Czerwony Dwór (Zielony Rynek),
  • 17.06, wtorek, godz. 8.00 - 12.00, targowisko przy ul. Wyspiańskiego (Wrzeszcz),
  • 18.06, środa, godz. 11.00 - 15.00, Parada i Piknik Seniorów w Parku św. Barbary (Śródmieście).

Na mieszkanki i mieszkańców Gdańska będą czekały osoby reprezentujące:

  • Gdańskie Nieruchomości,
  • Gdańskie Centrum Świadczeń,
  • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie,
  • Gdański Urząd Pracy,
  • biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Gdańsku,
  • Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku,
  • Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych w Gdańsku,
  • Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku,
  • Pomorską Izbę Adwokacką,
  • Komendę Miejską Policji w Gdańsku,
  • Fundację Santander,
  • Centrum Edukacji Bezpieczeństwa w 4 LO w Gdańsku.

Krótkich porad specjaliści udzielą na miejscu, a jeśli będzie potrzeba, będzie można umówić się na spotkanie, by porozmawiać bardziej szczegółowo lub uzyskać informacje o tym, gdzie w danej sprawie otrzymać merytoryczną pomoc.

Tymczasowe zmiany na liniach tramwajowych 3, 6, 8, 9 i 12

Całoroczne Centrum BEiWOZ

Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, które na szeroką skalę postanowiło wesprzeć mieszkańców w walce z zadłużeniem. W październiku 2016 r. Rada Miasta Gdańska uchwaliła Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. 

W ramach wdrażania Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych zostało uruchomione Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, które mieści się przy Al. Grunwaldzkiej 8. Telefon do Centrum to: 728 590 288, e-mail: centrumbeiwoz@gmail.com.

To miejsce, w którym mieszkanki i mieszkańcy Gdańska mogą skorzystać z różnych form bezpłatnego wsparcia w wyjściu z zadłużenia. Tu także na pomoc mogą liczyć ofiary przestępstw i nadużyć ekonomicznych. Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych przewiduje cały wachlarz realizowanych w mieście działań dotyczących:

  • edukacji ekonomicznej obejmujących naukę przepisów oraz wypracowanie odpowiedzialnej postawy przy korzystaniu z ogólnie dostępnych usług finansowych,
  • zapewnienia bezpieczeństwa ekonomicznego,
  • wsparcia psychologicznego,
  • wsparcia (np. prawnego) osób zadłużonych w spłacie zobowiązań,
  • wsparcia psychologicznego ofiar przestępstw i nadużyć ekonomicznych oraz ich najbliższych,
  • prowadzenia indywidualnych programów wyjścia z zadłużenia,
  • wypracowania rozwiązań skutecznie poprawiających sytuację ekonomiczną gdańszczanek i gdańszczan.

- Po raz kolejny organizujemy Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego i cieszę się, że możemy podzielić się efektami naszej pracy. W 2024 roku udzieliliśmy wsparcia 707 osobom. To pokazuje, jak duża jest skala potrzeb i jak ważna jest nasza działalność. Najczęściej były to porady prawne, ekonomiczne, ale też pomoc psychologiczna. Tylko w ubiegłym roku aż 324 osoby skorzystały ze wsparcia prawnika, a blisko 200 z doradztwa w sprawach bankowych i pożyczek - mówi Piotr Puchalski z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych w Gdańsku. - Nasz program łączy się z innymi działaniami między innymi w zakresie zdrowia psychicznego i przeciwdziałania uzależnieniom. Przykładowo, aż 113 osób miało problemy finansowe wynikające z uzależnień, a 56 zmagało się z kryzysem psychicznym. Staramy się być jak najbardziej dostępni, również dla tych, którzy nie mogą do nas dotrzeć. Dlatego oferujemy też wsparcie w miejscu zamieszkania, a w 2024 roku zrealizowaliśmy 175 godzin takiej pomocy. W tym samym czasie przygotowaliśmy 60 wniosków o upadłość konsumencką, a w tym roku już 13 z nich zostało złożonych na łączną kwotę przekraczającą 3 miliony złotych. Zachęcam wszystkich gdańszczan do udziału w wydarzeniach i do zapoznania się z ofertą Centrum - jesteśmy po to, by realnie pomagać.

Od stycznia 2025 r. w Centrum organizowane są również grupy wsparcia. Program prowadzony jest w szerokim partnerstwie, dzięki czemu mieszkanki i mieszkańcy Gdańska mogą liczyć na kompleksową i profesjonalną pomoc.

Współautorka tekstu: Marta Formella / biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku

TV

Już 225 defibrylatorów w autobusach i tramwajach