Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy za 10 dni. Rozpoczęto przygotowania

Pierwsze jarmarkowe stoiska ustawiono w poniedziałek, 13 listopada, pomiędzy Bramą Wyżynną a dawną Katownią. We wtorek kolejne "domki" pojawiły się wzdłuż Katowni i na Targu Węglowym, który będzie niedostępny dla samochodów już do końca roku. Podobnie jak w roku ubiegłym, na jarmarku działać będzie blisko 170 stoisk, w tym niemal 50 w gmachu dawnej Zbrojowni. Znajdziecie je na Targu Węglowym, ul. Bogusławskiego i Tkackiej do 23 grudnia.
14.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu ciężarówka z wysięgnikiem, obok stoi drewniany piętrowy budyneczek jarmarkowy, w tle zabytkowa kamienica
Rozpoczął się montaż jarmarkowych kramów. Prace potrwają do 23 listopada
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Jakie atrakcje na jarmarku?

Gdański jarmark kojarzy się przede wszystkim w kolorowymi kramami wypełnionymi słodyczami, zabawkami czy rzemieślniczymi ozdobami świątecznymi. To także miejsce magicznych iluminacji, przy których każdego roku setki osób robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Zakupy to jednak nie wszystko, dlatego organizator wydarzenia, którym są Międzynarodowe Targi Gdańskie, zaplanował też inne atrakcje. Na Targu Węglowym, tradycyjnie, zbudowana zostanie scena:
 
  • we wtorki - będzie można posłuchać tutaj świątecznych koncertów,
  • w środy - wziąć udział w karaoke,
  • w czwartki - atrakcje, które nas ucieszą, to m.in. Teatr Ognia i parady. Będzie to także dzień otwarty dla szkół i instytucji, które w tym miejscu będą mogły promować swoje oferty popołudniowych zajęć dla dzieci i dorosłych, np. szkoły tańca zorganizują pokazy swych podopiecznych.
Mat. Międzynarodowe Targi Gdańskie
  • w piątki - dla dzieci przygotowano animacje z Akademią Zabawy i Edukacji Wykrzyknik, a dla starszych - wieczorną potańcówkę przy świątecznych setach DJ-skich.
  • w soboty - na jarmarkowej scenie zaplanowano występy m.in. Zespołu Pieśni i Tańca Gdańsk oraz Neptun. Będzie też przestrzeń dla akcji charytatywnych i wolontaryjnych. Pojawiać się będzie także Mikołaj oraz oficjalne maskotki jarmarku, czyli Państwo Orzechowscy.
  • w niedziele - dzieci i ich rodzice obejrzą spektakle, będą mogli wziąć udział w animacjach w wykonaniu Teatru Qfer, posłuchają kolędowania z Carillonem czy pobawią się wspólnie z Caritas, który będzie promować działania wolontariatu.
Partnerzy główni Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku: Koło Widokowe AmberSky oraz Karuzela Gdańska zaproszą z kolei najmłodszych, wraz z rodzinami, do Zakątka Świątecznych Podróży z AmberSky. Znajdzie się tam klimatyczna, baśniowa karuzela, symulator lotów saniami św. Mikołaja oraz Koło Widokowe na Ołowiance.
 
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku w 2023 roku potrwa cztery tygodnie, do 23 grudnia.


Zmiany w organizacji ruchu do końca bieżącego roku

Aby zamontować jarmarkowe obiekty i niezbędną infrastrukturę, konieczne jest wprowadzenie zmian w ruchu w Śródmieściu. Prace montażowe potrwają do czwartku, 23 listopada. Rozbiórkę zaplanowano natomiast po świętach, do końca grudnia.
 
Tymczasowa organizacja ruchu podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego 2023:
  • Targ Węglowy - wyłączony z parkowania w okresie 13.11.- 31.12.2023.
  • ul. Bogusławskiego: 

- ruch jednokierunkowy od Bramy Wyżynnej w stronę Teatru Szekspirowskiego w dniach 13.11-31.12.2023,

- zamykana całkowicie w trakcie funkcjonowania Jarmarku Bożonarodzeniowego w  piątki od godziny godz. 17:00 do niedzieli do godz. 23:00, w okresie 24.11-23.12.2023.

  • ul. Tkacka - wyłączona z ruchu w dniach 13.11-31.12.2023
Mat. Międzynarodowe Targi Gdańskie