Gdański Festiwal Muzyczny nadchodzi. Te sławy wystąpią

Od 15 do 24 maja Gdański Festiwal Muzyczny zgromadzi na czterech scenach światowej sławy artystów, takich jak Vilde Frang, Michel Dalberto, Alexander Gadjiev, Kevin Chen czy Compass Trio. W programie znajdą się dzieła największych kompozytorów klasyki – od Beethovena, Rachmaninowa i Schumanna, przez Haendla i Ravela, aż po współczesnych twórców, jak Ola Gjeilo czy James Capperauld. 
13.05.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia młodego skrzypka grającego z wielkim zaangażowaniem na tle ciemnego tła z widocznymi flagami w tle. Artysta ubrany jest na czarno, a jego wyraz twarzy świadczy o głębokim skupieniu i emocjonalnym zaangażowaniu w wykonanie utworu
Lorenz Karls - laureat Międzynarodowego Konkursu im. Karola Lipińskiego 2024, wybitny skrzypek, zagra preludium - recital przed oficjalną inauguracją Gdańskiego Festiwalu Muzycznego
mat. festiwalu

Od 15 do 24 maja Gdańsk ponownie stanie się stolicą muzyki. Poznaj ideę Gdańskiego Festiwalu Muzycznego

Gdański Festiwal Muzyczny 2025 udowadnia, że pomorska metropolia może śmiało konkurować z największymi europejskimi stolicami kultury. Bogactwo programowe, wielkie nazwiska i wspaniała lokalna publiczność sprawiają, że to wydarzenie jest obowiązkowym punktem na muzycznej mapie Polski. Dziesięć festiwalowych dni wypełni muzyka kameralna, symfoniczna i wokalna – od baroku po awangardę. Zobaczcie, jak wygląda program dzień po dniu.

15 maja – preludium z młodymi talentami

Festiwal zainauguruje recital skrzypka Lorenza Karlsa, zwycięzcy prestiżowego Międzynarodowego Konkursu im. Karola Lipińskiego. Wraz z pianistą Michałem Francuzem wykona on utwory Brahmsa, Kreislera i Bartóka – program pełen emocji i technicznych wyzwań. Karls, choć młody, zachwyca muzykalnością i precyzją interpretacyjną, a jego obecność zapowiada przyszłość muzyki klasycznej.

16 maja – oficjalne otwarcie z Rachmaninowem i Bacewicz

Tego dnia usłyszymy kanadyjskiego pianistę Kevina Chena – cudowne dziecko fortepianu, laureata wielu międzynarodowych konkursów. W jego wykonaniu zabrzmi III Koncert fortepianowy Rachmaninowa. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Thomasa Sanderlinga, który znany jest z wybitnych interpretacji muzyki rosyjskiej. W programie również Scherzo Grażyny Bacewicz i IV Symfonia Schumanna – mocny, pełen kontrastów wieczór.

17 maja – kameralna klasyka

Skrzypek Robert Kwiatkowski i pianista Piotr Pawlak – obaj związani z gdańskim środowiskiem muzycznym – wykonają utwory Mozarta, Schuberta i Straussa. Ich koncert ma pokazać, jak silna jest lokalna scena kameralna i jak doskonale potrafi interpretować repertuar klasyczny i romantyczny.

18 maja – współczesność i eksperyment

Rano zespół Art’n’Voices zaprezentuje współczesne kompozycje chóralne, m.in. Aleksandry Rocławskiej-Musiałczyk i Ola Gjeilo – dzieła pełne duchowości i ekspresji. Wieczorem wystąpi Musica Ricercata z kontrabasistą Tomaszem Januchtą. Zabrzmią utwory m.in. Johna Cage’a i György Ligetiego, co nada wieczorowi awangardowego charakteru.

19 maja – Compass Trio i Beethoven

Compass Trio to młody, ale już uznany zespół kameralny, który specjalizuje się w mniej znanym repertuarze. W Gdańsku wykonają m.in. trio Carla Kreutzera i Heinricha Broda, a na koniec – jedno z klasycznych arcydzieł Ludwiga van Beethovena. Dzień ten będzie hołdem dla mało znanej, lecz wartościowej literatury kameralnej.

20 maja – barokowa uczta

Wieczór upłynie pod znakiem baroku. Na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej usłyszymy monumentalne oratorium „Izrael w Egipcie” Haendla w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis i Orkiestry Filharmonii Pomorskiej, pod kierownictwem Jana Łukaszewskiego. Barokowy przepych i monumentalne chóry sprawią, że będzie to jeden z najbardziej spektakularnych wieczorów festiwalu.

Twarze kilku osób oświetlone płomieniami świec, osoby są w dużym ciemnym pomieszczeniu
Wokaliści Schola Cantorum Gedanensis podczas ubiegłorocznych uroczystości Wielkopiątkowych w bazylice Mariackiej
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

21 maja – Michel Dalberto i francuski romantyzm

Michel Dalberto to mistrz interpretacji muzyki francuskiej. W Gdańsku wykona utwory Faurégo, Ravela, Schuberta i transkrypcje Belliniego. Jego subtelność i klasa wykonawcza zapewnią prawdziwe święto dla miłośników romantyzmu i impresjonizmu.

23 maja – gwiazda skrzypiec: Vilde Frang

Norweska skrzypaczka Vilde Frang, jedna z największych gwiazd skrzypiec młodego pokolenia, wystąpi z renomowaną Scottish Chamber Orchestra pod batutą Maxima Emelyanycheva. Usłyszymy m.in. Koncert skrzypcowy Beethovena oraz dzieła Haydna i współczesnego kompozytora Jamesa Capperaulda. Frang słynie z emocjonalnych, a jednocześnie precyzyjnych wykonań, a jej obecność to gwarancja najwyższej klasy artystycznej.

24 maja – finał z Chopinowskim laureatem

Festiwal zakończy koncert Alexandra Gadjieva – laureata II nagrody Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Wraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot pod batutą Szymona Morusa wykona Koncert fortepianowy G-dur Beethovena oraz VII Symfonię tego samego kompozytora. To będzie wieczór pełen elegancji, wigoru i klasycznego brzmienia w najlepszym wydaniu.

Informacje praktyczne

Wydarzenia odbywają się w Sali Koncertowej oraz Sali Kameralnej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku i Studiu Koncertowym Radia Gdańsk.

Na koncerty w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej obowiązują bilety, szczegóły na www.filharmonia.gda.pl. Na pozostałe koncerty wstęp wolny. Szczegółowy program godzinowy, adresy oraz więcej informacji o artystach na stronie festiwalu: www.gdanskifestiwal.pl

TV

Garnizon Gdańsk uświetnił 3 Maja