
Gdański Festiwal Muzyczny 2025 udowadnia, że pomorska metropolia może śmiało konkurować z największymi europejskimi stolicami kultury. Bogactwo programowe, wielkie nazwiska i wspaniała lokalna publiczność sprawiają, że to wydarzenie jest obowiązkowym punktem na muzycznej mapie Polski. Dziesięć festiwalowych dni wypełni muzyka kameralna, symfoniczna i wokalna – od baroku po awangardę. Zobaczcie, jak wygląda program dzień po dniu.
15 maja – preludium z młodymi talentami
Festiwal zainauguruje recital skrzypka Lorenza Karlsa, zwycięzcy prestiżowego Międzynarodowego Konkursu im. Karola Lipińskiego. Wraz z pianistą Michałem Francuzem wykona on utwory Brahmsa, Kreislera i Bartóka – program pełen emocji i technicznych wyzwań. Karls, choć młody, zachwyca muzykalnością i precyzją interpretacyjną, a jego obecność zapowiada przyszłość muzyki klasycznej.
16 maja – oficjalne otwarcie z Rachmaninowem i Bacewicz
Tego dnia usłyszymy kanadyjskiego pianistę Kevina Chena – cudowne dziecko fortepianu, laureata wielu międzynarodowych konkursów. W jego wykonaniu zabrzmi III Koncert fortepianowy Rachmaninowa. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Thomasa Sanderlinga, który znany jest z wybitnych interpretacji muzyki rosyjskiej. W programie również Scherzo Grażyny Bacewicz i IV Symfonia Schumanna – mocny, pełen kontrastów wieczór.
17 maja – kameralna klasyka
Skrzypek Robert Kwiatkowski i pianista Piotr Pawlak – obaj związani z gdańskim środowiskiem muzycznym – wykonają utwory Mozarta, Schuberta i Straussa. Ich koncert ma pokazać, jak silna jest lokalna scena kameralna i jak doskonale potrafi interpretować repertuar klasyczny i romantyczny.
18 maja – współczesność i eksperyment
Rano zespół Art’n’Voices zaprezentuje współczesne kompozycje chóralne, m.in. Aleksandry Rocławskiej-Musiałczyk i Ola Gjeilo – dzieła pełne duchowości i ekspresji. Wieczorem wystąpi Musica Ricercata z kontrabasistą Tomaszem Januchtą. Zabrzmią utwory m.in. Johna Cage’a i György Ligetiego, co nada wieczorowi awangardowego charakteru.
19 maja – Compass Trio i Beethoven
Compass Trio to młody, ale już uznany zespół kameralny, który specjalizuje się w mniej znanym repertuarze. W Gdańsku wykonają m.in. trio Carla Kreutzera i Heinricha Broda, a na koniec – jedno z klasycznych arcydzieł Ludwiga van Beethovena. Dzień ten będzie hołdem dla mało znanej, lecz wartościowej literatury kameralnej.
20 maja – barokowa uczta
Wieczór upłynie pod znakiem baroku. Na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej usłyszymy monumentalne oratorium „Izrael w Egipcie” Haendla w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis i Orkiestry Filharmonii Pomorskiej, pod kierownictwem Jana Łukaszewskiego. Barokowy przepych i monumentalne chóry sprawią, że będzie to jeden z najbardziej spektakularnych wieczorów festiwalu.

21 maja – Michel Dalberto i francuski romantyzm
Michel Dalberto to mistrz interpretacji muzyki francuskiej. W Gdańsku wykona utwory Faurégo, Ravela, Schuberta i transkrypcje Belliniego. Jego subtelność i klasa wykonawcza zapewnią prawdziwe święto dla miłośników romantyzmu i impresjonizmu.
23 maja – gwiazda skrzypiec: Vilde Frang
Norweska skrzypaczka Vilde Frang, jedna z największych gwiazd skrzypiec młodego pokolenia, wystąpi z renomowaną Scottish Chamber Orchestra pod batutą Maxima Emelyanycheva. Usłyszymy m.in. Koncert skrzypcowy Beethovena oraz dzieła Haydna i współczesnego kompozytora Jamesa Capperaulda. Frang słynie z emocjonalnych, a jednocześnie precyzyjnych wykonań, a jej obecność to gwarancja najwyższej klasy artystycznej.
24 maja – finał z Chopinowskim laureatem
Festiwal zakończy koncert Alexandra Gadjieva – laureata II nagrody Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Wraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot pod batutą Szymona Morusa wykona Koncert fortepianowy G-dur Beethovena oraz VII Symfonię tego samego kompozytora. To będzie wieczór pełen elegancji, wigoru i klasycznego brzmienia w najlepszym wydaniu.
Informacje praktyczne
Wydarzenia odbywają się w Sali Koncertowej oraz Sali Kameralnej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku i Studiu Koncertowym Radia Gdańsk.
Na koncerty w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej obowiązują bilety, szczegóły na www.filharmonia.gda.pl. Na pozostałe koncerty wstęp wolny. Szczegółowy program godzinowy, adresy oraz więcej informacji o artystach na stronie festiwalu: www.gdanskifestiwal.pl.