• Start
  • Wiadomości
  • Gdańska Rada Senioralna coraz bliżej. Trwają otwarte konsultacje

Gdańska Rada Senioralna coraz bliżej - trwają otwarte konsultacje

Przez miesiąc - od 8 maja do 8 czerwca 2018 r. w różnych punktach Gdańska odbywają się spotkania informacyjne i konsultacje dotyczące powołania Gdańskiej Rady Senioralnej. To okazja, by podzielić się swoimi refleksjami i pomysłami na to, jak praca rady powinna wyglądać. Pierwsi mieszkańcy już z tego skorzystali.
25.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
rada seniorów
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

- Liczymy na pogłębioną dyskusję, ponieważ seniorzy mieli już okazję zapoznać się z pomysłem Gdańskiej Rady Senioralnej, a co za tym idzie z podstawowymi informacjami, zasadami głosowania i składania zgłoszeń kandydatów - mówi Beata Dunajewska, przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia w Radzie Miasta Gdańska, która w piątek, 25 maja, spotkała się z seniorami.

- Spotkania, które teraz organizujemy służą temu, żeby seniorzy składali swoje uwagi, mówili, jakimi kwestiami i problemami chcieliby się zająć, może zgłaszali jakieś zmiany w systemie wyborczym. Na tym etapie jeszcze wszystko można zmienić. Dlatego oczekujemy od seniorów inicjatywy, że pomogą nam, abyśmy zrobili ten projekt pod nich - dodaje Dunajewska.

Spotkania, rozmowy i konsultacje w sprawie Gdańskiej Rady Senioralnej potrwają do 8 czerwca. Poza tym, że w każdym okręgu wyborczym dojdzie do minimum jednego takiego spotkania, zaplanowano rozmowy koordynowane przez organizacje pozarządowe, zajmujące się tematyką senioralną.

Warto zaznaczyć, że branie udziału w tego typu spotkaniach, to nie jedyny sposób, by mieć własny wkład w ten projekt.

- Chętni mogą zgłaszać swoje uwagi do projektu uchwały w sprawie powołania senioralnej rady. Należy je przekazywać na piśmie lub drogą elektroniczną na adres Biura Rady Miasta. Można również wypełnić ogólnodostępną ankietę, umieszczoną na stronie www.gdansk.pl - podpowiada zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk.

Gdańska Rada Senioralna - o co chodzi?

Pomysł Gdańskiej Rady Seniorów zainicjowała grupa z okręgu wyborczego Nr 2: Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice. Wybory do Gdańskiej Rady Senioralnej, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, odbędą się jeszcze tej jesieni. Trzydziestu czterech „srebrnych radnych” będzie reprezentowało grupę blisko 120 tys. mieszkanek i mieszkańców Gdańska 60 +.

W skład Rady wejdzie 30 gdańszczanek i gdańszczan, którzy ukończyli 60 lat, oraz czworo przedstawicieli organizacji pozarządowych. W każdym okręgu wyborczym wybieranych będzie pięciu radnych senioralnych. Wyjątkiem jest okręg nr 5 - tam wyłonionych zostanie sześciu radnych, oraz okręg nr 1, gdzie wybranych zostanie czworo radnych.

- Rada ma być ciałem doradczym, który będzie nam wskazywało kierunki polityki senioralnej w naszym mieście. Warto podkreślić, że to inicjatywa oddolna. Platforma Obywatelska odpowiedziała w ten sposób na apel najstarszych mieszkańców Gdańska - tłumaczy Beata Dunajewska. - Mamy nadzieję, że jeszcze w czerwcu zostanie przegłosowana uchwała w tej sprawie.

„Srebrni radni” mają m. in. zapobiegać i przełamywać marginalizację czy dyskryminację seniorów oraz budować autorytet najstarszych mieszkańców. Będą też wspierać ich aktywność, zajmą się profilaktyką i promocją zdrowia najstarszych mieszkańców, rozwijaniem form ich kształcenia i aktywności intelektualnej, a także wspieraniem różnorodnych form wypoczynku, dostępu do sportu, rekreacji, edukacji i kultury. Skupią się także na działaniach na rzecz bezpieczeństwa najstarszych gdańszczan.

Kandydatów na radnych będą mogły zgłaszać organizacje pozarządowe mające w statucie wpisane działania na rzecz seniorów, kluby seniora (jeśli nie działają przy organizacji pozarządowej lub działają przy innym podmiocie prawnym niż NGO), rady dzielnic, minimum trzech radnych Miasta Gdańska z danego obwodu wyborczego oraz grupa inicjatywna min. 50. mieszkańców danego obwodu wyborczego.

- Chcemy, aby wybory do Rady były okazją do dyskusji, podsumowań i analiz tego, czego potrzebują seniorzy w naszym mieście, ale przede wszystkim mają być „pospolitym ruszeniem” i włączać w proces jak największą liczbę „srebrnych gdańszczanek i gdańszczan”. Praca w Radzie ma być prestiżem i oznaczać faktyczne reprezentowanie interesów naszych seniorów - podkreśla Piotr Kowalczuk. - Seniorzy to ważna grupa społeczna. Ponad 120 tys. gdańszczan to osoby po 60. roku życia. Nasi mieszkańcy są długowieczni. Prawie pięćdziesięciu świętowanie setnych urodzin ma już za sobą.

HARMONOGRAM KONSULTACJI SPOŁECZNYCH:

Okręg Wyborczy nr 1: Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Stogi, Przeróbka, Olszynka, Rudniki, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Nowy Port, Brzeźno, Letnica.

Punkty konsultacyjne:

Wtorek, 8 maja, godz. 16.30-17.30 - Nowy Port, siedziba Rady Dzielnicy, ul. Oliwska;
Czwartek, 10 maja, godz. 16.30-17.30 - Stogi, Siedziba Rady Dzielnicy, ul. Hoża;
Wtorek, 15 maja, godz. 16-17 - spotkanie „Twoja dzielnica - Twój Gdańsk”, Przeróbka, SP nr 61, ul. Sienna 26.

Spotkania:

Wtorek, 5 czerwca, godz. 11, Brzeźno, DPS „Pod Cisem”, ul. Sternicza 2;
Niedziela, 17 maja, godz. 16.30, Wyspa Sobieszewska, Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3.

Okręg wyborczy Nr 2: Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice.

Spotkania:

Piątek, 25 maja, godz. 15-16.30 - siedziba Rady Miasta Gdańska, ul. Wały Jagiellońskie 1, prowadzenie: Beata Dunajewska, Adam Nieroda;
Piątek, 25 maja godz. 17-18 - siedziba Rady Miasta Gdańska, ul. Wały Jagiellońskie 1, prowadzenie: Beata Dunajewska, Adam Nieroda.

Punkt konsultacyjny:

Sobota, 2 czerwca, godz. 11-13, w trakcie Dni Otwartych Urzędu Miasta, Urząd Miasta Gdańsk, ul. Nowe Ogrody 8/12.

Okręg wyborczy Nr 3: Aniołki, Siedlce, Wzgórze Mickiewicza, Suchanino, Piecki-Migowo, Jasień.

Czwartek, 7 czerwca, godz. 18 - siedziba Rady Dzielnicy Piecki-Migowo, prowadzenie Piotr Borawski.

Okręg wyborczy Nr 4: Młyniska, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża, Brętowo.

Środa, 6 czerwca, godz. 15 - Wajdeloty. Środowiskowy Dom Samopomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gdańsk, ul. Wajdeloty 28 A, prowadzenie: Emilia Lodzińska.

Daty spotkań w p/w okręgach zostaną podane w ciągu tygodnia:

Okręg wyborczy Nr 5 - Zaspa-Młyniec, Zaspa-Rozstaje, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe.
Okręg wyborczy Nr 6 - Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki.

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet