Gdańska Parada Wolontariuszy przeszła ulicami miasta. “Jesteście lepsi od świętego Mikołaja” 

Barwny uśmiechnięty tłum z kolorowymi transparentami, w różnobarwnych koszulkach przeszedł ulicami Śródmieścia Gdańska. Tradycyjna parada, która ruszyła spod Fontanny Neptuna aby zatrzymać się pod znakiem GDAŃSK na wyspie Ołowianka, jest zwieńczeniem Tygodnia Wolontariatu. Przemarsz odbył się w tym roku pod hasłem „#BezNasNieDziała”.
05.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20231205_parada-wolontariuszy_001_949x633
Gdańska Parada Wolontariuszy jest zakończeniem Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu, który co roku odbywa się na przełomie listopada i grudnia, w związku z obchodzonym 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

W samo południe przed Neptunem zbiórka! 

We wtorek, 5 grudnia 2023 roku odbyła się Parada Gdańskich Wolontariuszy. Około dwustu uczestników, przede wszystkim uczniów gdańskich szkół, ale też dorosłych "pomagaczy", zebrało się w mroźne południe pod fontanną Neptuna. Stamtąd Długim Targiem, przez Długie Pobrzeże i ulicę Wartką, świętujący wolontariusze doszli na Ołowiankę pod napis „GDAŃSK”. W ubiegłym roku w tym miejscu odsłonięto figurkę “Wolusia”, kolejnego w mieście Lwa Heweliona, w tym roku - jedną z liter napisu wolontariusze "ubrali" w charakterystyczna wolontariacką koszulkę.

Już świątecznie na Zaspie - Rozstajach. Św. Mikołaj na szczudłach, ogniste elfy i dziecięca parada

- Gdańską tradycją jest, że co roku 5 grudnia w samo południe gromadzimy się w tym miejscu, aby celebrować siłę wolontariatu w Gdańsku - powiedziała Anna Jastrzębska, wiceprezes gdańskiego Regionalnego Centrum Wolontariatu. - Chcę wam serdecznie podziękować za wasze codzienne zaangażowanie, działanie w różnych obszarach: czy to na rzecz drugiego człowieka, czy na rzecz zwierząt, czy ekologii. Sprawiają one, że Gdańsk codziennie staje się miastem pełnym pomocy, solidarności, serdeczności. Dzięki waszym codziennym staraniom miasto Gdańsk buduje społeczność opartą o wartości i to jest niezwykle cenne. Dziękuję wam serdecznie, że jesteście tutaj dzisiaj z nami. 

20231205_parada-wolontariuszy_017_949x633
Około dwustu uczestników, przede wszystkim uczniów gdańskich szkół, ale też dorosłych "pomagaczy", zebrało się w mroźne południe pod fontanną Neptuna
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Gdański Tydzień Wolontariatu. Na czym polega?

- Jest mi niezmiernie miło, że mogę dziś być razem z wami i razem z wami celebrować święto wolontariusza - dodała Agnieszka Buczyńska, posłanka na Sejm RP, była szefowa Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - Chciałabym, żebyście zawsze pamiętali, że tu w Gdańsku macie swoją posłankę, która zajmuje się wolontariatem i z wolontariatu wyrosła. Bardzo się cieszę, że mogę tu być i że dalej z wami tworzę tę społeczność. Możecie na mnie liczyć, jestem do waszej dyspozycji. 

Wypożycz drzewko na święta. Wspieraj środowisko i zwierzęta w potrzebie

Gdańska Parada Wolontariuszy jest zakończeniem Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu, który co roku odbywa się na przełomie listopada i grudnia, w związku z obchodzonym 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. Ten tydzień to przede wszystkim podziękowanie dla wszystkich wolontariuszy, grup, organizacji, instytucji czy przedsiębiorców zaangażowanych w działania wolontariackie. Ale to też szansa na szerzenia idei wolontariatu wśród tych, którzy jeszcze nigdy takich działań nie podjęli. W tym roku w ramach Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu odbyły się specjalistyczne szkolenia i spotkania, przejażdżka zabytkowym tramwajem, „Andrzejki z Wolontariatem” w Muzeum Figur Woskowych, debata „Aktywny srebrny wiek”, a także gala „Aktywni w mieście 2023”.

20231205_parada-wolontariuszy_038_949x633
W ubiegłym roku w tym miejscu odsłonięto figurkę “Wolusia”, kolejnego w mieście Lwa Heweliona, w tym roku - jedną z liter napisu wolontariusze "ubrali" w charakterystyczna wolontariacką koszulkę
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Agnieszka Owczarczak: - Lepsi niż święty Mikołaj 

- Bierzemy udział we wszystkich zbiórkach, które odbywają się w Gdańsku - mówi Julek z Szkoły Podstawowej nr 2 w Pieckach - Migowie: - Na przykład na rzecz Hospicjum w Gdańsku.

-To wymaga uwagi i naszego czasu, bo często takie wydarzenia odbywają się w weekendy - dodają Oliwia i Konrad z tej samej podstawówki.

Dlaczego jednak chce im się angażować? Cała trójka zgodnie mówi: - Po prostu czujemy, że robimy coś fajnego, wiemy że w ten sposób komuś pomagamy. Przy okazji jesteśmy razem i dobrze się bawimy. 

trzy dziewczyny i dwie kobiety trzymające transparent
Trzecia z prawej Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska , pierwsza z lewej Anna Jastrzębska - wiceprezeska Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Nagroda "Malwy" dla opiekunów. Służą z pasją osobom starszym i z niepełnosprawnościami

- Międzynarodowy dzień wolontariatu przypada 5 grudnia, w przeddzień mikołajek i tak sobie myślę, że wy wszyscy jesteście trochę jak takie Mikołajki Mikołaje - powiedziała Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca rady Miasta Gdańska. - Myślę nawet, że jesteście lepsi od świętego Mikołaja, dlatego że wy niesiecie swoje prezenty innym ludziom przez cały rok nie tylko w grudniu. A i te prezenty są lepsze niż prezenty, które przynosi Święty Mikołaj, bo to jest wasz czas, wasza praca, wasze zaangażowanie i pomoc drugiemu człowiekowi. Dzisiaj wam bardzo serdecznie dziękujemy, że przez cały rok jesteście i pomagacie drugiemu człowiekowi, gdańszczankom i gdańszczanom, wszystkim tym którzy tej pomocy potrzebują. A w tym Gdańskim Tygodniu Wolontariatu po prostu świętujmy i cieszmy się sobą.

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej