Rusza wypożyczalnia choinek. Zarezerwuj i zapłać już dziś - odbiór 16 grudnia

W środę, 6 grudnia, w samo południe startuje wypożyczalnia świątecznych drzewek. To doskonały sposób, by jednym gestem wesprzeć środowisko i pomóc zwierzętom. W tym roku do wyboru będzie 260 drzewek różnej wielkości, te największe będą miały ponad 160 cm wysokości. Wypożyczenie łączy się z wpłatą co najmniej 70 zł na rzecz Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”, które zbiera środki na wyremontowanie wolier - ostatniego etapu rehabilitacji i przygotowania ptaków do powrotu na wolność. Opłacone drzewko obierzesz w sobotę, 16 grudnia.
04.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwie kobiety w czapkach mikołajowych przykrywa drzewko w donicy czerwonym materiałem
W tym roku do wyboru przygotowano 260 drzewek różnej wielkości
fot. ZUT w Gdańsku

Do wyboru 260 drzewek

- W święta Bożego Narodzenia w naszych mieszkaniach goszczą choinki. Niektórzy z nas decydują się na sztuczne drzewko, inni wolą choinkę ciętą lub w doniczce. W naszej akcji proponujemy mieszkańcom wypożyczenie drzewka w doniczce. Jest to rozwiązanie zgodne z założeniami Gospodarki Obiegu Zamkniętego i idei less waste. Po świętach choinka wróci do zakładu, gdzie zadbamy o nią tak, aby w kolejnym roku mogła zostać ponownie wypożyczona i krążyć w obiegu. Bardzo ważnym aspektem naszej akcji jest wsparcie Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”. Podobno w święta zwierzęta mówią ludzkim głosem, naszym działaniem wspierajmy tych, którzy im pomagają na co dzień. Bądźmy w święta dobrzy dla siebie i środowiska – zaprasza do akcji Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

W tym roku w wypożyczalni dostępnych będzie 260 choinek o różnej wysokości. Wypożyczenie choinki wiąże się z wpłatą, co najmniej 70 zł na konto Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”. W tym roku środki zostaną przeznaczone na wyremontowanie wolier, w szczególności woliery rozlotowej, która jest ostatnim etapem rehabilitacji i przygotowania ptaków do powrotu na wolność. Co ważne, całkowity dochód z akcji trafia do Fundacji pomagającej zwierzętom. Wypożyczalnia będzie działała na stronie internetowej www.choinka.zut.com.pl.

Jakie choinki na nas czekają?

W tym roku w wypożyczalni do dyspozycji mieszkańców oddajemy 260 świerków kłujących, w trzech wielkościach. Najwięcej, bo ok 150 drzewek jest tych o wysokości do 130 cm, setka drzewek ma wysokości do 160 cm, natomiast dodatkowe 10 jest wysokości powyżej 160 cm. Wybór choinki o odpowiedniej wysokości wiąże się z przekazaniem konkretnej kwoty na konto Ostoi. Przy czym mieszkańcy będą mieli możliwość przekazać kwotę wyższą niż ta, na którą zostały wycenione drzewka. Wybór najniższego świerka oznacza przekazanie co najmniej 70 zł na potrzeby zwierzaków, te o wysokości do 160 cm wypożyczymy, przekazując co najmniej 100 zł, a drzewka najwyższe co najmniej 150 zł.

Jak wypożyczyć choinkę? Wypożyczenie drzewka jest proste i aby to zrobić, należy przejść tylko kilka kroków. Po pierwsze trzeba wejść na stronę akcji: www.choinka.zut.com.pl. Następnie wybrać świerk, który przypadnie nam do gustu. Każde drzewko przypisane jest do konkretnego zwierzęcia, któremu pomożemy — aby sprawdzić do jakiego, wystarczy najechać myszką na dane drzewko. Po wybraniu drzewka dokonujemy płatności, do dyspozycji będzie płatność Blikiem lub przelewem. Po wybraniu kwoty, którą chcemy przekazać Ostoi i finalizacji transakcji, na podany adres mailowy trafi potwierdzenie wypożyczenia choinki, z podanym jej numerem. Warto zachować tę wiadomość, gdyż przyda się ona w momencie odbierania drzewek z wypożyczalni.

Mężczyzna w mikołajowej czapce popycha dwukołowy wózek z drzewkiem w donicy
Za wypożyczenie świątecznego drzewka trzeba zapłacić co najmniej 70 zł na rzecz Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”
fot. ZUT w Gdańsku

Gdzie odebrać zapłaconą choinkę?

Odbiór świątecznych drzewek dla mieszkańców odbędzie się w sobotę, 16 grudnia w godzinach 10.00-13.00 na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku (ul. Jabłoniowa 55). Drzewka będą wydawane po podpisaniu oświadczenia przejęcia opieki nad drzewkiem. Do każdego z nich dołączone będą podstawowe informacje o tym, jak dbać o drzewko. Podczas eventu będzie można porozmawiać z pracownikami Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”.

Podczas eventu prowadzona będzie również zbiórka rzeczy, które potrzebne są w codziennej opiece nad zwierzętami, które trafiają do Ostoi. Najpotrzebniejsze produkty to: ręczniki papierowe, podkłady higieniczne jednorazowe, gazety codzienne (szare) /bez magazynów “kolorowych”, karma dla kotów – mokra i sucha – animonda lub royal canin, rękawiczki nitrylowe (rozmiar m), strzykawki medyczne (pojemność: 1 / 20 ml).

Na co zbieramy w tym roku środki?

- W tym roku pomogliśmy już ponad 3 tysiącom dzikich zwierzaków - są to różne ptaki i małe ssaki: wiewiórki, zające, jeże. Ponieważ działamy jako Fundacja, bardzo ważne jest dla nas wsparcie jakie otrzymujemy od ludzi dobrego serca. Na co dzień prowadzimy szpital dla dzikich zwierząt, dajemy im drugą szansę na życie w naturze. Środki, które udało się zebrać w zeszłym roku, przeznaczyliśmy na wybudowanie ściankę klatek szpitalnych. Naszym obecnym celem jest wyremontowanie wolier, w szczególności woliery rozlotowej, która jest ostatnim etapem rehabilitacji i przygotowania ptaków do powrotu na wolność. I na to przeznaczymy środki zebrane w tegorocznej wypożyczalni choinek – mówi Beata Rydelek, prezeska Fundacji.

Plansza informacyjna o akcji Wypozycz-choinke
mat. ZUT w Gdańsku

Dlaczego taka akcja?

Chcemy przypomnieć, że nasze codzienne wybory mają wpływa na środowisko. Przygotowując się do świąt możesz być eko. Dzięki swoim wyborom chronisz środowisko naturalne i pomagasz zwierzętom. Kiedy decydujesz się na wypożyczenie choinki w doniczce, stajesz się również częścią Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

- Choinki, które zostaną zwrócone w dobrym stanie, trafią do szkółki roślin na terenie naszego zakładu. Przez cały rok będziemy się nimi opiekować, tak by na kolejne święta znowu mogły trafić do wypożyczalni i do domów gdańszczan. Te z choinek, które nie będą nadawały się do szkółki, trafią zaś do kompostowni. Zamienią się tam w polepszacz gleby, czyli nasze Czarne Złoto Ogrodników. Nasza akcja pokazuje w praktyczny sposób idee Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Każdy z nas może wybierać rozwiązania, które służą środowisku naturalnemu - dodaje Grzegorz Orzeszko.

A co po świętach?

Wypożyczoną choinkę należy zwrócić do Zakładu Utylizacyjnego najpóźniej do 14 stycznia. Kiedy po świętach oddasz nam drzewko, my zaopiekujemy się nim czule w naszej szkółce, tak by było gotowe na przyszły rok. Jeżeli zdarzy się tak, że drzewko z różnych powodów straci swój piękny wygląd, nie przejmuj się. Przywieź je do nas. Jeżeli uznamy, że nie nadaje się do szkółki, trafi do naszej kompostowni i powstanie z niego Czarne Złoto Ogrodników. W ten sposób świąteczna choinka trafi do obiegu zamkniętego.

Ważne!

Jeżeli masz w domu inne drzewka w doniczce, których po świętach będziesz chciał się pozbyć, również przywieź je do nas. Zajmiemy się nim w ciągu roku, tak by na kolejne święta trafiło do wypożyczalni!

Gdzie oddajemy choinkę?

Oddanie choinek będzie możliwe w Punkcie Informacyjnym Zakładu (biuro ochrony, przy bramie nr 4 przy ul. Jabłoniowej 55). Drzewka można oddawać w godzinach pracy zakładu: od poniedziałku do piątku od godz. 6.00 do godz. 18.00, w soboty między 6.00 a 14.00. Choinki przyjmowane są w dniach od 2 do 14 stycznia 2024 roku.

Wypożyczalnia choinek po raz trzeci Za nami już dwie odsłony wypożyczalni choinek, z obu akcji na konto Ostoi trafiło ponad 35 000 zł. W zeszłym roku do dyspozycji mieszkańców oddaliśmy 250 drzewek. Po świętach wróciły do nas 242 choinek. Dodatkowo mieszkańcy przywieźli 10 choinek przekazanych do naszej szkółki. Część z choinek, które wróciły do nas po świętach, nie nadawało się do szkółki i trafiły do naszej kompostowni, gdzie zostały zamienione w Czarne Złoto Ogrodników. Po kilku miesiącach, podczas których pielęgnowaliśmy pozostałe choinki, odbyła się jesienią kwalifikacja drzewek. Spora część została wykorzystana przez nas do nasadzeń w ramach rekultywacji, czyli zostały posadzone na zamkniętej kwaterze. Te z drzewek, które były w najlepszym stanie, czyli 150 trafiło do tegorocznej wypożyczalni.

Choinki pracują dla Ostoi

Jeszcze przed uruchomieniem wypożyczalni, około 80 drzewek zostało wypożyczonych firmie SII, aby uświetnić świąteczne spotkanie pracowników. Dzięki tej współpracy naszego zakładu i firmy SII do Ostoi jeszcze przed rozpoczęciem działania wypożyczalni trafiło 9000 zł! - Organizując event Mikołajkowy dla pracowników i ich rodzin zdecydowaliśmy się połączyć to wydarzenie z akcją CSR – wypożycz choinkę. Zredukowaliśmy liczbę plastikowych dekoracji świątecznych na rzecz świeżych choinek. Zachęciliśmy również pracowników to tego typu inicjatywy. Wiele osób nie zdawało sobie sprawy, że można wypożycz choinkę – mówi Magdalena Treder, Regional HR Operations Manager SII.

 

 

TV

Seniorom - Wesołego Alleluja!