• Start
  • Wiadomości
  • Karta Mieszkańca z nową ofertą - pakiet dostępności dla osób z niepełnosprawnościami

Karta Mieszkańca z nową ofertą - pakiet dostępności dla osób z niepełnosprawnościami

Pakiet dostępności, czyli nowa propozycja dla posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca ma ułatwić funkcjonowanie w mieście osobom z niepełnosprawnościami, w tym m.in. zapewnić lepszy dostęp do gdańskich obiektów i instytucji kultury. W piątek, 12 marca br., zorganizowano konferencję prasową na której opowiedziano o nowym przedsięwzięciu.
12.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej z synem, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Miasta Gdańska, Daniel Stenzel - rzecznik prezydent Gdańska
Nz. Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej z synem, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Miasta Gdańska, Daniel Stenzel - rzecznik prezydent Gdańska
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Gdańska Karta Mieszkańca to propozycja z której skorzystało już 266 tys. gdańszczan i gdańszczanek, czyli ponad połowa mieszkańców naszego miasta. W związku z poszerzeniem oferty tego przedsięwzięcia, w piątek 12 marca, w Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej zwołano konferencję prasową w której udział wzięli: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej. 

- Gdańska Karta Mieszkańca to oferta, która powstała parę lat temu, oferta, która dynamicznie się rozwija i ma służyć przede wszystkim temu, by ludzie którzy czują identyfikację z naszym miastem, którzy płacą w Gdańsku podatki, tutaj mieszkają, żeby mogli dzięki Karcie Mieszkańca lepiej poznawać nasze miasto, jego ducha, zabytki, żeby mogli uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, o ile to jest możliwe ze względów epidemicznych, ale także kupować różne produkty w korzystniejszych cenach - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz

Jak podkreślała prezydent Gdańska, Karta Mieszkańca ma dać ludziom poczucie wyróżnienia. Mowa tu o wszystkich mieszkańcach naszego miasta, także tych, którzy są osobami niepełnosprawnymi. 

- Jedna z idei leżących u podstaw naszego miasta, idea solidarności, która zmieniła nie tylko Gdańsk, ale i Polskę, i świat, to także coś, co leżało u podstaw modelu na rzecz równego traktowania - dodała Aleksandra Dulkiewicz. - Dzisiaj ogłaszamy nowy pakiet, nowy element Karty Mieszkańca, służący dostępności dla osób niepełnosprawnych do korzystania z karty i różnych ofert. (...) - Bardzo dziękuję Tomaszowi Grybkowi z Fundacji Bohatera Borysa – osobie, która jest aktywnie zaangażowana, nie tylko w pełne włączanie do życia osób z chorobami rzadkimi czy z niepełnosprawnościami, ale także była inicjatorem nowego pakietu Gdańskiej Karty Mieszkańca.

ZOBACZ KONFERENCJĘ NT. PAKIETU DOSTĘPNOŚCI W GDAŃSKIEJ KARCIE MIESZKAŃCA

 

Pakiet Dostępności nie będzie nowym uprawnieniem, lecz udogodnieniem. Wiele gdańskich obiektów i instytucji proponuje zniżki, bezpłatne wejścia dla gości z niepełnosprawnościami czy ulgi dla opiekunów. Aby je uzyskać, należy okazać odpowiedni dokument, czyli np.  legitymację osoby niepełnosprawnej lub orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność. Osoby, które będą posiadały “pakiet dostępności”, będą mogły legitymować się wyłącznie Kartą Mieszkańca. To samo tyczy się m.in. kontroli biletowych w komunikacji miejskiej. 

- Pamiętajmy, że osoby z niepełnosprawnościami, to nie tylko osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, to cały szereg niepełnosprawności, które towarzyszą nam na co dzień - powiedział Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej. - My spotykamy się z synem z niepełnosprawnością i wyzwaniami na zasadach codziennych. Wiemy, na ile ważne jest znalezienie informacji o tym, gdzie możemy się udać, które obiekty są dostępne, gdzie po wyjściu z windy napotkamy próg, a gdzie tego progu nie ma, gdzie znajdują się opisy dla osób niewidomych i niedowidzących. To są bardzo ważne elementy, które sprawiają, że żyje się lepiej. Na dzień dzisiejszy mamy 25 instytucji kultury, które w tym pakiecie już są, ta liczba będzie się zwiększała. 

Obiekty, w których będzie można korzystać z Pakietu Dostępności (dostępność uwarunkowana sytuacją pandemiczną): 

  • Europejskie Centrum Solidarności
  • Hevelianum
  • Ratusz Głównego Miasta
  • Dwór Artusa
  • Dom Uphagena
  • Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
  • Muzeum Nauki Gdańskiej
  • Twierdza Wisłoujście
  • Wartownia nr 1 na Westerplatte
  • Dom Przyrodników 
  • Piwnica Romańska 
  • Grodzisko w Sopocie
  • pływalnie Gdańskiego Ośrodka Sportu (Chełm, Orunia, Osowa, Stogi)
  • Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku
  • Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku
  • Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
  • Oddział Zielona Brama / Gdańska Galeria Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
  • "Sołdek"
  • Żuraw
  • Ośrodek Kultury Morskiej
  • Spichlerze na Ołowiance
  • "Dar Pomorza"

 

Co należy zrobić, aby dodać “pakiet dostępności?

Aby dodać nowy pakiet, należy być użytkownikiem Gdańskiej Karty Mieszkańca i mieć ważny Pakiet Mieszkańca na dany rok kalendarzowy. W koncie użytkownika po zalogowaniu na stronie www.jestemzgdanska.pl trzeba wybrać funkcję dodania Pakietu Dostepności i postępować według dalszych instrukcji. Użytkownik zostanie poproszony o załączenie skanu lub dobrej jakości zdjęcia dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność - po pomyślnej weryfikacji pakiet zostanie aktywowany, o czym wnioskodawca zostanie powiadomiony mailowo. Można też osobiście odwiedzić Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca przy ul. Grunwaldzkiej 148 i załatwić wszystko na miejscu. Wówczas wystarczy okazanie obsłudze odpowiednich dokumentów do weryfikacji, po czym nastąpi aktywacja pakietu. Należy pamiętać o wcześniejszym umówieniu wizyty poprzez formularz na stronie www.gdansk.pl/rezerwacja lub telefonicznie pod numerem telefonu 58 300 06 59.

W trakcie konferencji Łukasz Wysocki przekazał informację, że w ramach udoskonalania “pakietu dostępności” poszukiwani się wolontariusze-audytorzy, który razem z Gdańską Organizacją Turystyczną chcieliby przeprowadzać audyty w obiektach i instytucjach miejskich, w celu sprawdzenia dostosowania tychże obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

- Pakiet dostępności, to też misja dostępność - dodał Łukasz Wysocki. - Cały czas badamy te potrzeby, chcemy rozwijać ten pakiet i zapraszamy gorąco do udziału w projekcie audytów, czyli sprawdzenia, jak instytucje kultury, miejsca do których mamy dostęp na zasadach codziennych, są przygotowane do obsługi osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. 

Zadaniem osoby przeprowadzającej audyt byłoby odwiedzenie jednej z gdańskich instytucji kultury lub atrakcji turystycznych. Na przygotowanym wcześniej kwestionariuszu, wolontariusz ocenia, w jakim stopniu poszczególne etapy wizyty były dla niego dostępne. Na potrzeby audytów wstęp wolontariuszy do badanych obiektów będzie bezpłatny. Więcej informacji oraz możliwość rejestracji znajdziemy  na stronie dostepnosc.jestemzgdanska.pl.

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę