• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk z dofinansowaniem na zwiększanie efektywności energetycznej budynków

Oszczędzanie przez docieplanie i nowoczesne ogrzewanie mieszkań. Gdańsk z ministerialnym dofinansowaniem

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, podpisała porozumienie w sprawie wsparcia przedsięwzięć niskoemisyjnych na rzecz najmniej zamożnych gospodarstw domowych - zapowiadane już podczas czerwcowej konferencji Ekoinwestycje. Gdańsk otrzyma 2,6 mln zł dofinansowania, a pozostałe koszty zmiany sposobu ogrzewania i termomodernizacji 45 budynków mieszkalnych pokryje miasto.
18.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
1

 

Trzy programy Gdańska na ograniczenie zanieczyszczeń i kosztów

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się jeszcze przed wakacjami, poświęconej działaniom związanym z likwidacją nieekologicznych źródeł ogrzewania, ograniczeniem emisji zanieczyszczeń i poprawą jakości powietrza w Gdańsku, prezydent Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła trzy programy, które realizuje miasto, aby zadbać o środowisko, ale także - co szczególnie ważne w dobie niekontrolowanego wzrostu cen energii - ograniczyć koszty użytkowania nieruchomości dla mieszkańców.

Jednym z przedstawionych wówczas programów, obok Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych oraz Rewitalizacji, dzięki którym w trakcie realizacji są działania zwiększające efektywność energetyczną w 71 budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, a także projektu Gdańsk EKO Synergy umożliwiającemu opracowanie dokumentacji i rozpoczęcie procesu inwestycyjnego dla 250 budynków mieszkalnych, był projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Stop Smog, do którego - z sukcesem - aplikował Gdańsk. 

Jak przygotować się do okresu grzewczego? Nie palmy byle czym w piecach i oszczędzajmy energię 

Stop Smog

Wniosek Gdańska o dofinansowanie inwestycji został pozytywnie zaopiniowany, dzięki temu otrzymaliśmy wsparcie działań niskoemisyjnych - ważne dla mieszkańców domów jednorodzinnych, których nie stać na samodzielną zmianę sposobu ogrzewania. Zadania termomodernizacyjne realizowane będą w 45 budynkach miejskich, a na ich realizację otrzymamy ponad 2,6 mln zł dofinansowania. Pozyskane dofinansowanie pokryje 69 proc. kosztów związanych z termomodernizacją, a pozostałą część inwestycji, szacowaną łącznie na ponad 5,4 mln zł sfinansuje miasto. W zakresie prac termomodernizacyjnych zaplanowana jest m.in. likwidacja wysokoemisyjnych źródeł ciepła i zmiana technologii grzewczej na ekologiczną, dzięki czemu zmniejszy się zapotrzebowanie na energię do ich ogrzania, a więc także koszt utrzymania.

Miasto Gdańsk od wielu lat inwestuje w termomodernizację budynków publicznych, w tym szkół i przedszkoli
Miasto Gdańsk od wielu lat inwestuje w termomodernizację budynków publicznych, w tym szkół i przedszkoli
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Mniejsza emisja i poprawa komfortu mieszkańców

Ograniczenie kosztów ogrzewania i konieczność poprawy jakości powietrza to obecnie priorytety przy planowaniu modernizacji zasobu mieszkaniowego w Gdańsku. Likwidacja ogrzewania piecowego i termomodernizacja budynków mieszkalnych realizowana jest sukcesywnie w ramach prowadzonych remontów budynków i mieszkań. To ważne inwestycje, które poprzez ograniczenie niskiej emisji przyczyniają się do poprawy jakości życia wszystkich mieszkańców Gdańska, a dzięki zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wpływają bezpośrednio na koszt ich utrzymania dla użytkowników.

Tego typu inwestycje wymagają szczegółowego planowania i zapewnienia ich finansowania, również w świetle szalejącej inflacji. Dlatego aktywnie poszukujemy możliwości dofinansowania działań zwiększających komfort mieszkańców również tych, zamieszkujących niewielkie, często jednorodzinne nieruchomości, w przypadku których samodzielna zmiana sposobu ogrzewania to zbyt duże wyzwanie finansowe.

Dzięki programowi Stop Smog także mieszkańcy niedużych, często jednorodzinnych budynków, liczyć mogą na likwidację wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania.

Mieszkanie na wynajem w zamian za remont

Termomodernizacja 45 budynków do 2024 roku

Celem programu Stop Smog jest dofinansowanie zadań związanych z ograniczeniem emisji zanieczyszczeń i poprawą jakości powietrza oraz poprawą efektywności energetycznej budynków. W ramach projektu realizować będziemy przedsięwzięcia niskoemisyjne na rzecz najmniej zamożnych mieszkańców budynków jedno- i dwulokalowych. W większości lokali obecne źródła ciepła wymienione zostaną na kotły gazowe służące do ogrzewania pomieszczeń i podgrzania wody, w pozostałych - źródła ciepła wymienione zostaną na pompy ciepła. Modernizację przejdzie cała instalacja ogrzewania, a w części nieruchomości zaplanowany został także montaż paneli fotowoltaicznych, dodatkowo minimalizujących koszty użytkowania. We wszystkich budynkach wykonane zostaną prace termomodernizacyjne mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię, dostarczaną na potrzeby ich ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się proces projektowy umożliwiający szczegółowe zaplanowanie prac i ich późniejszą realizację. Prace remontowe oraz związane ze zmianą sposobu ogrzewania, we wszystkich 45 budynkach, zakończą się w 2024 r.

Oprac. KG

TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże