Fioletowy Neptun, profil królowej. Gdańsk uczcił jubileusz 70-lecia koronacji Elżbiety II

W czwartek, 2 czerwca, w Londynie rozpoczęły się trzydniowe obchody 70-lecia wstąpienia Elżbiety II na tron. Tego wieczora Miasto Gdańsk uczciło brytyjską monarchinię podświetlając na fioletowo Fontannę Neptuna, Gdański Teatr Szekspirowski i Uniwersytet Gdański - poprzez wyświetlenie profilu królowej na ścianach budynków.
03.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Królowa Elżbieta II lubi intensywną kolorystykę - barwy wrzosu, róż, żółty, fiolet. Podświetlenie gdańskiej Fontanny Neptuna wybrano nieprzypadkowo
Królowa Elżbieta II lubi intensywną kolorystykę - barwy wrzosu, róż, żółty, fiolet. Podświetlenie gdańskiej Fontanny Neptuna wybrano nieprzypadkowo
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Brytyjska królowa ma już 96 lat

To platynowy jubileusz długowiecznej Elżbiety II, która w kwietniu skończyła 96 lat i wciąż imponuje niezłomną służbą na rzecz swoich poddanych. Symbolem tej służby mogą być mowy tronowe, które monarcha wygłasza zwykle raz do roku, w dniu inauguracji nowej sesji parlamentu. W ciągu 70 lat panowania Elżbieta II nie wygłosiła mowy tronowej osobiście tylko trzy razy - dwukrotnie w młodości, z powodu ciąży i ostatnio, ze względu na niedyspozycję związaną z zaawansowanym wiekiem.

Gdańsk ma szczególne powody do wdzięczności wobec brytyjskiej rodziny królewskiej. Gdański Teatr Szekspirowski, który był spełnieniem marzeń prof. Jerzego Limona, nie powstałby bez osobistego wsparcia księcia Karola, syna królowej Elżbiety II i następcy brytyjskiego tronu. 

“Wysłałem list do Karola, księcia Walii”. Rozmowa z profesorem Jerzym Limonem

Wstąpiła na tron w czasach Churchilla

Elżbieta II jest osobistością powszechnie szanowaną na całym świecie, również w Polsce. Na tron wstąpiła w 1952 roku, gdy premierem rządu Wielkiej Brytanii był wielki Winston Churchill. Sympatię zjednuje jej “cicha charyzma” i zamiłowanie do konserwatywnych w kroju strojów, które jednocześnie zadziwiają intensywną kolorystyką. Stąd podświetlenie gdańskiej Fontanny Neptuna na fioletowo.

Profil królowej, jaki znamy ze znaczków brytyjskiej poczty. Tutaj - wyświetlony na jednej z zewnętrznych ścian Gdańskiego teatru Szekspirowskiego
Profil królowej, jaki znamy ze znaczków brytyjskiej poczty. Tutaj - wyświetlony na jednej z zewnętrznych ścian Gdańskiego teatru Szekspirowskiego
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Trójmiasto odwiedzili mąż królowej i książę Karol

Królowa Elżbieta II nigdy nie gościła w Gdańsku. W 1975 roku Trójmiasto odwiedził mąż brytyjskiej monarchini, książę Filip, który uczestniczył jako zawodnik w Mistrzostwach Świata w Powożeniu Zaprzęgów Czterokonnych.  

Najstarszy syn królewskiej pary, książę Karol, gościł w Gdańsku 18 maja 1993 r., w związku z patronowaniem budowie Teatru Szekspirowskiego. 

Windsorowie w Gdańsku. Wizyty brytyjskiej rodziny królewskiej [ZDJĘCIA]

Były u nas też inne dzieci i wnuk Elżbiety II

Dwa razy w naszym mieście była księżniczka Anna, młodsza siostra księcia Karola - w roku 1991 i 2006. W 2000 r. Trójmiasto odwiedził książę Yorku Andrzej, drugi syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa.

Po raz ostatni, w 2017 roku, Gdańsk odwiedziła para książęca: Kate i William. Na ulice wyległy tysiące mieszkańców, miliony oglądały relację przed telewizorami.

Książę William po skosztowaniu gdańskiego likieru poczerwieniał

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas