• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk szykuje się na wielką ulewę - ćwiczenia przeciwpowodziowe

Gdańsk szykuje się na wielką ulewę - na środę zaplanowano ćwiczenia przeciwpowodziowe

W środę, 31 maja od godz. 10.00, przy ul. Cedrowej i Zbiorniku Retencyjnym Cedrowa odbędą się ćwiczenia z zakresu ochrony przeciwpowodziowej Gdańska. W ćwiczeniach wezmą udział strażacy, policjanci, strażnicy miejscy i pracownicy miejskich spółek, a także prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Gdańsk jest wśród samorządów liderem, jeśli chodzi o inwestowanie w sprzęt przeciwpowodziowy i zbiorniki retencyjne. Ćwiczenia odbywają się niemal co roku. W ostatnich latach wielkie ulewy omijały Gdańsk, ale na nadejście żywiołu trzeba być po prostu dobrze przygotowanym.
26.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa około dziesięciu mężczyzn w strojach strażackich krząta się wokół szerokiej pomarańczowej przegrody, która w czasie rzeczywistego zagrożenia ma stanowić przeszkodę dla wzrastającego poziomu wód powodziowych
Ustawianie zapory przeciwpowodziowej przy ulicy Kaczeńce, podczas ćwiczeń w kwietniu 2022 roku
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Utrudnienia w ruchu

Systematyczna praca nad poprawą bezpieczeństwa przeciwpowodziowego wynika w Gdańsku z doświadczenia wielkich powodzi, jakie przyniosły deszcze ulewne w lipcu 2001 roku i w lipcu 2016.

Znamy treść raportu o ulewie z 14/15 lipca 2016 roku. To było nowe zjawisko: POWÓDŹ MIEJSKA

W ostatnich latach ćwiczenia odbywały się na Przeróbce, przy ul. Kaczeńce, nieopodal magazynów sprzętowych Gdańskich Wód. Tym razem przewidziano inną lokalizację, na Łostowicach, przy zbiorniku Retencyjnym Cedrowa - w okolicach Cmentarza Łostowickiego. Od wtorku 30 maja, do środy 31 maja włącznie, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu na ul. Cedrowej, która polega na zakazie zatrzymywania się w zatokach postojowych. We wtorek, 31 maja w godz. 10.00-14.00 ul. Cedrowa zostanie całkowicie zamknięta.

Cel i zakres ćwiczeń

Celem ćwiczeń jest doskonalenie umiejętności praktycznych związanych z ochroną przeciwpowodziową w sytuacji kryzysowej, poznanie materiałów oraz sprzętu wykorzystywanego podczas działań przeciwpowodziowych, sprawdzenie skuteczności różnych rodzajów zapór przeciwpowodziowych w warunkach napływu wody miejską ulicą oraz współpraca służb i podmiotów współdziałających podczas działań przeciwpowodziowych.

Ochrona przeciwpowodziowa. Wspólne ćwiczenia kilku gmin w Gdańsku

Zakres ćwiczeń będzie obejmował ustawianie zapór przeciwpowodziowych na ulicy, z zadaniem przekierowania wody spływającej ulicą do zbiornika retencyjnego. Dzięki temu zostaną sprawdzone praktyczne możliwości operacyjne sprzętu w warunkach zbliżonych do realnego zagrożenia. Dodatkowo zostaną wykonane ćwiczenia z technik właściwego układania worków z piaskiem.  

W trakcie ćwiczeń używane będą zapory przeciwpowodziowe będące na wyposażaniu magazynu przeciwpowodziowego, tj.

  • zapory przeciwpowodziowe trapezowe,
  • zapory przeciwpowodziowe polietylenowe FB3L,
  • ścianki przeciwpowodziowe NOAQ model BW52,
  • bariery Water-Gate

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami