Gdańsk solidarny z ofiarami trzęsienia ziemi w Turcji. 50 tys. zł dla miasta Gaziantep

Jednogłośnie Rada Miasta Gdańska przyjęła w czwartek, 30 marca, uchwałę o przekazaniu 50 tysięcy złotych dla miasta Gaziantep w Turcji, które 6 lutego znalazło się w pobliżu epicentrum trzęsienia ziemi. W wyniku tej katastrofy zginęło ponad 50 tys. ludzi, a wiele osób straciło dach nad głową i dobytek całego życia. Pieniądze dla ofiar w Turcji postanowiły przekazać także Sopot, Gdynia i samorząd województwa - daje to w sumie kwotę 300 tys. zł.
30.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzna w okularach przemawiający z kartki przed mikrofonem, w tle stoi kilka osób
Przedstawiciel społeczności tureckiej Hakan Haner podziękował za dotychczasową pomoc władzom Gdańska i wszystkim mieszkańcom
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

W jakiej kwocie wsparły Turcję samorządy Trójmiasta?

O przyznaniu pomocy finansowej tureckiemu samorządowi opowiedziało się 32 radnych ze wszystkich klubów RMG: Koalicji Obywatelskiej, “Wszystko dla Gdańska” oraz Prawa i Sprawiedliwości. Nikt nie był przeciw, nie było też głosów wstrzymujących się.
Prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że wysokość wsparcia dla Turcji ze strony władz Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz samorządu województwa pomorskiego, wynosi łącznie 300 tysięcy złotych. 
 
- Oczywiście to kropla w morzu potrzeb. Ale uważamy, że taki gest solidarności płynący z miasta, gdzie narodziła się Solidarność, jest bardzo ważny. I wiemy, że ta pomoc dla pogranicza turecko-syryjskiego, to będzie bieg długodystansowy. Nieustająco słyszymy przecież o kolejnych trzęsieniach ziemi - powiedziała na konferencji prasowej przed sesją Rady Miasta Aleksandra Dulkiewicz. 

W Gdańsku działa punkt zbiórki darów 

Zastępca prezydenta Gdańska rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior przypomniała, że od kilku tygodniu w punkcie zbiórki Gdańsk Pomaga przy ul. Grunwaldzkiej 126/128 trwa też zbiórka darów na rzecz pokrzywdzonych w trzęsieniu ziemi. 
 

Młodzież z Turcji z rewizytą w Gdańsku. Goszczą ich rodziny uczniów ULO im. P. Adamowicza

- Gdańsk jest miastem Solidarności. Po raz kolejny pokazujemy to, że zależy nam na innych ludziach i jesteśmy w stanie się zjednoczyć i pomagać. Dołączamy w ten sposób do innych miast, które już pomogły Turcji i Syrii w tych tragicznych dla nich czasach - oświadczyła Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych “Wszystko dla Gdańska”.

Podziękowanie za dotychczasową pomoc

Koordynator zbiórki w Gdańsku Hakan Haner wyraził wdzięczność za dotychczasowe wsparcie dla społeczności tureckiej.
 
Trzęsienie ziemi, które miało miejsce w Turcji w zeszłym miesiącu było jednym z największych kataklizmów, jakie kiedykolwiek dotknęły ten kraj. Zniszczenia były ogromne. Wiele osób straciło cały swój dobytek. Sytuacja wciąż jest bardzo trudna dla wielu ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy.
Dzięki uprzejmości władz Gdańska udało nam się uzyskać pomieszczenie dla zorganizowania zbiórki. Nasza praca skupia się na zapewnieniu niezbędnych potrzeb takich, jak jedzenie, środki higieny, leki, śpiwory, koce 
Dodał, że z województwa pomorskiego wyjechały już trzy TIR-y z pomocą materialną dla osób dotkniętych trzęsieniem ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.