• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie Śniadanie Wielkanocne w innej formule, śniadanie oo. dominikanów odwołane

Gdańskie Śniadanie Wielkanocne w innej formule, śniadanie oo. dominikanów odwołane

Z powodu epidemii w tym roku nie będzie organizowanego na Targu Węglowym przez restauratorów i hotelarzy tradycyjnego Gdańskiego Śniadania Wielkanocnego. Paczki dla najuboższych będą im jednak dostarczone. Duszpasterstwo Akademickie "Górka" prowadzone przez gdańskich dominikanów musiało zrezygnować ze śniadania, które od lat organizowało przy Dworcu Głównym PKP.
( 10.04.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańskie Śniadanie Wielkanocne na Targu Węglowym w 2019 r.
Gdańskie Śniadanie Wielkanocne na Targu Węglowym w 2019 r.
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Osoby samotne, potrzebujące, bezdomne - wszyscy, którzy odczuwali potrzebę spotkania przy świątecznym stole, rozmowy i wspólnego zjedzenia ciepłego posiłku w gronie życzliwych osób – co roku mogli skorzystać z propozycji śniadania Wielkanocnego organizowanego przez gdańskich restauratorów. Wspierali ich gdańscy harcerze. W tym roku, choć spotkania na Targu Węglowym nie będzie, to jednak w innej formie śniadanie z okazji świąt Wielkiej Nocy także się odbędzie.

- Teraz powinniśmy szczególnie zadbać o osoby samotne i potrzebujące, oczywiście z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa. Po raz 20 grupa restauratorów i hotelarzy zrzeszona w Izba Gospodarczej, na czele z radnym Piotrem Dzikiem mimo niemożności zorganizowania tradycyjnego śniadania, organizuje paczki dla potrzebujących. Część z nich będzie dystrybuowana w autobusie SOS, część rozwożona do osób, o których wiemy, że takiej pomocy potrzebują – mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Śniadania wielkanocne na Targu Węglowym mają wieloletnią tradycję. Organizowane są od dwudziestu lat. Co roku z tej formy pomocy korzystają setki osób. Ponieważ sytuacja epidemiczna nie pozwala na przygotowanie świątecznego poczęstunku, do którego wspólnie zasiądą najbardziej potrzebujące gdańszczanki i gdańszczanie, restauratorzy pod egidą radnego Rady Miasta Gdańska Piotra Dzika zdecydowali się zorganizować alternatywna formę wielkanocnego śniadania.

Czytaj też: Prezydent Dulkiewicz zachęca do wielkanocnej akcji obywatelskiej “Zajączek dla sąsiada”

- Po raz dwudziesty będziemy wspierali osoby najuboższe. Do tegorocznego, rocznicowego śniadania wielkanocnego przygotowywaliśmy się już od 3 miesięcy i przykro nam, że to śniadanie odbędzie się w innej formie. W przygotowanie zaangażowani są tradycyjnie członkowie Polskiej Izby Gospodarczej Restauratorów i Hotelarzy, dzięki którym udało się zgromadzić 1500 jaj, a także paczki z żywnością – informuje radny Dzik.

W tym roku przygotowano 450 paczek z żywnością, które trafią do najbardziej potrzebujących.

Paczki dla potrzebujących przygotowane przez studentów z Górki  i gdańskich dominikanów. Dworzec Główny PKP w Gdańsku - 2019 r.
Paczki dla potrzebujących przygotowane przez studentów z "Górki" i gdańskich dominikanów. Dworzec Główny PKP w Gdańsku - 2019 r.
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Tradycyjnie też od wielu lat w Wielką Niedzielę studenci z Duszpasterstwa Akademickiego "Górka", prowadzonego przez gdańskich dominikanów organizowali wielkanocne śniadania dla potrzebujących w sąsiedztwie Dworca Głównego PKP w Gdańsku. Rozdawano mnóstwo paczek. Tym razem z powodu epidemii musieli z tego zrezygnować:

Niestety Śniadanie Wielkanocne dla Potrzebujących w tym roku się nie odbędzie. Robimy, co w naszej mocy by pomagać na inne możliwe sposoby, ale pod tym względem jesteśmy uziemieni epidemią.

napisali nam studenci z "Górki" na Facebooku.

Gdańscy dominikanie informowali już, że w tym trudnym czasie uruchamiają pomoc w różnych życiowych sprawach adresowaną do osób starszych i potrzebujących. Wystarczy zadzwonić.

Czytaj też: Gdańscy dominikanie oferują pomoc osobom starszym i schorowanym KONTAKT