• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk promuje rzemieślników - seria reportaży wideo na gdansk.pl

Gdańsk promuje rzemieślników - seria reportaży wideo na gdansk.pl

Czyste Miasto Gdańsk rozpoczęło kampanię “Naprawiaj, Nie Wyrzucaj! Rzemieślnicza Sztuka Odnowy”, w ramach której powstał cykl reportaży przybliżając sylwetki gdańskich rzemieślników. Będą się one ukazywać co dwa tygodnie na stronie gdansk.pl.
17.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
naprawa silnika
Naprawa maszyn i silników w czasie Euroskills
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

“Naprawiaj, Nie Wyrzucaj! Rzemieślnicza Sztuka Odnowy”

 

Gdańsk od wieków słynie z dynamicznie rozwijającej się gospodarki, w której rzemieślnicy odgrywali kluczową rolę. To dzięki nim miasto zyskało bogactwo, prestiż i unikalny charakter. Niestety, wiele tradycyjnych profesji, takich jak introligatorstwo, zegarmistrzostwo, szewstwo czy kaletnictwo, powoli zanika. Dlatego tak ważne jest wspieranie lokalnych rzemieślników poprzez korzystanie z ich usług i promowanie kultury naprawiania oraz ponownego wykorzystania przedmiotów.

Kampania "Naprawiaj, Nie Wyrzucaj!" – Rzemieślnicza Sztuka Odnowy to inicjatywa promująca ideę gospodarki obiegu zamkniętego. W jej ramach powstała seria reportaży ukazujących mistrzów tradycyjnych profesji, którzy od lat współtworzą klimat Gdańska. Celem tych filmów jest nie tylko popularyzacja gdańskich rzemieślników, ale również przypomnienie mieszkańcom, że wiele przedmiotów można naprawić, zamiast wyrzucać.

- Korzystanie z usług rzemieślników to nie tylko wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców, ale również krok w stronę gospodarki obiegu zamkniętego – podkreśla Piotr Kryszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Zielonego Gdańska. Naprawiając przedmioty, zamiast je wyrzucać, ograniczamy ilość odpadów i dbamy o zasoby naturalne, co wpisuje się w ekologiczne priorytety naszego miasta.

 

Reportaże będą dostępne na stronie FB Czyste Miasto Gdańsk oraz na stronie gdansk.pl. Dziś publikujemy pierwszy film. 

Czyste Miasto Gdańsk zaprasza na cykl filmowy o rzemieślnikach: 

 

Kultura naprawiania zamiast wyrzucania

Czyste Miasto Gdańsk poprzez reportaże promuje również ideę gospodarki obiegu zamkniętego, zachęcając mieszkańców do korzystania z lokalnych punktów napraw. W aplikacji Czyste Miasto Gdańsk udostępniono mapę punktów, gdzie można znaleźć rzemieślników zajmujących się naprawą odzieży, obuwia, galanterii skórzanej czy zegarków.

- Kultura naprawiania i korzystania z usług rzemieślników to powrót do tradycji, która promuje dbałość o przedmioty i szacunek dla pracy rzemieślniczej – mówi Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. Zamiast wyrzucać uszkodzone przedmioty, decydujmy się na ich naprawę, co przyczyni się do zmniejszenia ilość odpadów i pozwoli na dłuższe użytkowanie rzeczy. Rzemieślnicy, posiadający unikalne umiejętności, przywracają do życia przedmioty, które dla masowej produkcji mogłyby być uznane za nieopłacalne do naprawy. Taki sposób myślenia sprzyja również ochronie środowiska, ograniczając potrzebę produkcji nowych dóbr oraz zmniejszając emisję CO2, co jest związane z wytwarzaniem i transportem towarów. Dążenie do naprawiania, zamiast wymiany na nowe, to krok w stronę zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego konsumpcjonizmu – podkreśla Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.

krawiec
Zawód krawcowej i krawca - wciąż potrzebny
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Naprawiaj, nie wyrzucaj! Rzemieślnicza Sztuka Odnowy

Eksperci zwracają uwagę, że warto dbać o przedmioty i naprawiać je, zamiast wyrzucać. Oto kilka praktycznych wskazówek:

  • Naprawiaj obuwie – Regularna pielęgnacja i naprawa butów pozwala wydłużyć ich żywotność.
  • Naprawiaj odzież – Zamiast wyrzucać ubrania z drobnymi uszkodzeniami, warto je zszyć lub wymienić guziki.
  • Naprawiaj galanterię skórzaną – Torebki, paski czy portfele można odświeżyć i naprawić.
  • Naprawiaj zegary i zegarki – Regularna konserwacja zapobiega poważniejszym awariom.

Seria filmów przygotowanych przez Czyste Miasto Gdańsk pokazuje, że zamiast wyrzucać uszkodzone przedmioty, warto korzystać z usług lokalnych przedsiębiorców. Reportaże pokazują kim są i czym zajmują się gdańscy rzemieślnicy. Poznajmy znakomitych fachowców, dzięki którym nasz zepsuty, czy zużyty sprzęt może zyskać drugie życie i posłużyć nam jeszcze przez wiele lat.

cukiernik
Cukiernik - wciąż kluczowe rzemiosło
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Wsparcie dla rzemieślników

Kampania "Naprawiaj, Nie Wyrzucaj: Rzemieślnicza Sztuka Odnowy" to nie jedyna miejska inicjatywa wspierająca lokalnych rzemieślników. Władze Gdańska często podejmują działania mające na celu ochronę ginących zawodów. W 2023 roku Rada Miasta Gdańska przyjęła zmiany w uchwale dotyczącej zasad gospodarowania lokalami komunalnymi, które przewidują m.in. obniżkę czynszu dla rzemieślników zajmujących się tradycyjnymi profesjami. To wsparcie pozwala im łatwiej prowadzić swoje działalności. Przedsiębiorcy mogli też liczyć na wszechstronne wsparcie ze strony miasta w czasie pandemii.

Kolejne filmy o rzadkich zawodach rzemieślniczych będą publikowane na naszym portalu co dwa tygodnie, począwszy od 31 marca.

 

TV

Pomoc na czterech łapach. Pokazy psów ratowniczych