• Start
  • Wiadomości
  • "Gdańsk pełen zwierząt". Nowa wystawa w Ratuszu Głównego Miasta

"Gdańsk pełen zwierząt". Nowa wystawa w Ratuszu Głównego Miasta

Od czwartku, 12 czerwca, w Ratuszu Głównego Miasta będzie można oglądać wyjątkową wystawę poświęconą relacjom mieszkańców Gdańska ze światem zwierząt. Ekspozycja ukazuje historię tych relacji na przestrzeni ostatnich 80 lat, ale sięga również w dalszą przeszłość, przypominając, że fauna zawsze odgrywała w życiu miasta znaczącą rolę. Wystawa będzie czynna do 19 października.
10.06.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy grupę ludzi – dorosłych i dzieci – obserwujących słonia w ogrodzie zoologicznym. Słoń znajduje się w wybiegu otoczonym barierkami, a wokół panuje letnia, zielona sceneria – drzewa i roślinność w pełnym rozkwicie. Ludzie są skupieni na zwierzęciu, niektórzy robią zdjęcia. Atmosfera wydaje się być pogodna i pełna zainteresowania, typowa dla wycieczki do zoo w ciepły, słoneczny dzień.
Wystawa „Gdańsk pełen zwierząt” została zorganizowana dzięki współpracy m.in. z Gdańskim Ogrodem Zoologicznym
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Jaka jest idea wystawy?

Dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski przypomina, że zwierzęta towarzyszyły człowiekowi od wieków. 

Były siłą roboczą, pożywieniem, źródłem rozrywki, ale przede wszystkim lojalnymi towarzyszami.

Wystawa „Gdańsk pełen zwierząt” ukazuje, jak zmieniało się nasze podejście do tych istot, jak rosła nasza empatia i świadomość. To opowieść o współistnieniu – trudnym, pełnym wyzwań, ale i pięknych gestów troski.

Poprzez wystawę chcemy również zwrócić uwagę na działalność gdańskiego schroniska dla zwierząt i znaleźć jego sympatycznym podopiecznym nowy dom 

- mówi Waldemar Ossowski.

To czarno-białe zdjęcie przedstawia scenę miejską z lat 70., prawdopodobnie z Polski – na podstawie stylu architektury, ubioru oraz napisu na budynku w tle („Wystawa branżowej działalności” i adres: Wały Jagiellońskie). Fotografia pochodzi z 1976 roku, jak sugeruje nazwa pliku. Na pierwszym planie widać dziecko przebrane za kowboja, siedzące na kucyku. Chłopiec ma na sobie kapelusz, marynarkę i zabawkowy rewolwer – wygląda, jakby był częścią jakiegoś wydarzenia rozrywkowego lub miejskiego festynu. Kucyk jest przystrojony, a w tle widać przechodniów oraz nowoczesny (jak na tamte czasy) pawilon – być może dom towarowy lub wystawowy.
Koń do zdjęć przed budynkiem LOT, przy ul. Wały Jagiellońskie, rok 1976
archiwum prywatne

Ze zbiorów muzeów i kolekcjonerów

Na wystawie zostaną zaprezentowane materiały archiwalne oraz rysunki, rzeźby i obrazy z kolekcji prywatnych oraz instytucji z Gdańska, Warszawy i Bydgoszczy i artystów: Juliusza Studnickiego, Stanisława Horno-Popławskiego, Józefy Wnukowej, Güntera Grassa, Tomasza Skórki, Agnieszki Olędzkiej, Grażyny Tomaszewskiej-Sobko, Maćka Salamona, Kamili Model, Idy Karkoszki, Honoraty Martin i Magdaleny Abakanowicz.

“Ja odchodzę, kondory zostają”. Michał Targowski benefisem żegna zoo WIDEO I ZDJĘCIA

Wyjątkowym obiektem jest dzieło Raji, orangutanicy z gdańskiego zoo. Jej rysunek na licytacji WOŚP osiągnęło cenę 45 000 złotych.

Od pól i pastwisk po weterynaryjną potęgę

Jeszcze w 1951 roku niemal jedna trzecia Gdańska miała charakter rolniczy. Pola uprawne, pastwiska i ogrody ciągnęły się przez tereny dzisiejszych osiedli.

– Zwierzęta gospodarskie hodowano w centrum miasta, wypasano je w parkach, a obecność kur, świń czy kóz była codziennością aż do lat 90. XX wieku. Wystawa ukazuje te realia poprzez fotografie, dokumenty oraz wspomnienia,  w tym również trudne, związane z funkcjonowaniem miejskiej rzeźni czy rakarni 

wyjaśnia Klaudiusz Grabowski, kurator wystawy.

Wóz konny na podwórku osiedla Tysiąclecia podczas Dni Hamburga, rok 1977
fot. G. P. Reiche, mat. Muzeum Gdańska

Równolegle ekspozycja przypomina o gdańskich pionierach opieki nad zwierzętami. Już w 1948 roku powstał tu największy w Europie szpital weterynaryjny. Zlokalizowany początkowo na granicy Wrzeszcza i Zaspy, ostatecznie przeniesiony na Kartuską, do dziś służy pomocą potrzebującym zwierzętom. Dzięki staraniom Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami zlikwidowano również rakarnię – miejsce wyłapywania i utylizacji psów oraz kotów – przekształcając je w schronisko.

Zwierzęta w kulturze i wyobraźni gdańszczan

Ekspozycja nie ogranicza się do historii gospodarczej – prezentuje również emocjonalny i kulturowy wymiar relacji człowieka ze zwierzęciem.

– Wystawa ukazuje zwierzęta nie tylko jako narzędzie pracy czy surowiec, lecz jako pełnoprawnych uczestników miejskiej codzienności. To opowieść o przemianach społecznych, o rosnącym szacunku do życia i o Gdańsku jako mieście, które coraz wyraźniej rozumie i docenia swoją relację z fauną  

- dodaje Dorota Kucharczyk, kuratorka wystawy.

Ok. 1948 r. Spacerowicze z psem nad Motławą
fot. J. B. Uklejewski

Wśród prezentowanych dzieł sztuki znajdują się prace Józefy Wnukowej, Juliusza Studnickiego czy Idy, a także fotografie pokazujące cyrki i występy uliczne. Nie zabraknie historii lokalnych ras gołębi – gdańskiej białogłówki i sokoła gdańskiego.

Wystawa „Gdańsk pełen zwierząt” powstała przy współpracy z:

  • Gdańskim Ogrodem Zoologicznym
  • Schroniskiem dla bezdomnych zwierząt „Promyk”
  • Fundacją Viva! Akcja dla zwierząt
  • Zakładem Higieny Weterynaryjnej
Zdjęcie reklamowe Zakładów Rybnych w Gdańsku dla prasy zachodniej
Zdjęcie reklamowe Zakładów Rybnych w Gdańsku dla prasy zachodniej, ok. 1960 r.
fot. H. Kabat

Trzy spotkania wokół wystawy 

Wystawa „Gdańsk pełen zwierząt”, którą będzie można zwiedzać w Ratuszu Głównego Miasta od 13 czerwca do 19 października 2025 roku, ukazuje znaczenie i rolę zwierząt w powojennej historii miasta – od koni wspierających odbudowę po bobry z oliwskich lasów.
 

W dniu otwarcia, 12 czerwca, o godz. 17.00, odbędzie się wernisaż z bezpłatnym wstępem, podczas którego zaprezentowane zostaną archiwalne fotografie oraz dzieła artystów różnych pokoleń.

Z Promyka do domu. Psy z rozbitej pseudohodowli

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie, 26 czerwca, o godz. 17.00 w Wielkiej Sali Wety odbędzie się spotkanie z Michałem Targowskim, byłym, wieloletnim dyrektorem oliwskiego zoo, który opowie m.in. o operacji hipopotama i ucieczce anakondy.

Udział w spotkaniu jest wolny. Uczestnictwo nagradzane będzie punktami w konkursie jubileuszowym „Złap je wszystkie!”. Jesienny cykl spotkań zostanie ogłoszony w sierpniu. 

Plakat promuje wystawę zatytułowaną „Gdańsk pełen zwierząt”, odbywającą się w Ratuszu Głównego Miasta
 
mat. Muzeum Gdańska

HARMONOGRAM WYDARZEŃ:

 

12.06.2025 (czwartek), godz. 17.00
Gdańsk pełen zwierząt. Wernisaż wystawy

  • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Długa 46/47
  • Ceny: wstęp wolny

Wystawa opowie o znaczeniu i roli zwierząt w powojennym Gdańsku – od koni pracujących przy odbudowie po bobry z oliwskich lasów. Zaprezentowane zostaną archiwalne zdjęcia oraz dzieła artystów.

Na tym wydarzeniu otrzymasz punkty w ramach konkursu jubileuszowego „Złap je wszystkie!” (kasa oddziału).

26.06.2025 (czwartek), godz. 17.00
Gdańsk pełen zwierząt. Spotkanie z Michałem Targowskim, dyrektorem ZOO w Oliwie

  • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, Długa 46/47
  • Ceny: wolny

Michał Targowski opowie o kulisach swojej pracy, operacji hipopotama czy ucieczce anakondy oraz panterze, która pomimo uchylonych drzwi nie zdecydowała się opuścić swojego wybiegu.

Spotkanie w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Gdańsk pełen zwierząt”.

Na tym wydarzeniu otrzymasz punkty w ramach konkursu jubileuszowego „Złap je wszystkie!” (kasa oddziału).

31.08.2025 (niedziela), godz. 12.00
Gdańsk pełen zwierząt. Oprowadzanie w polskim języku migowym

  • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, Długa 46/47
  • Ceny: osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności wraz z asystentami - wstęp wolny

Oprowadzanie po wystawie w polskim języku migowym poprowadzi Tomasz Świderski, historyk i prezes Instytutu Historii Głuchych „Surdus Historicusˮ.

Na tym wydarzeniu otrzymasz punkty w ramach konkursu jubileuszowego „Złap je wszystkie!” (kasa oddziału).

oprac. RP

TV

Góra Gradowa / podniesienie flagi państwowej RP