• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk pamięta prezydenta Pawła Adamowicza. PROGRAM UROCZYSTOŚCI

Gdańsk pamięta prezydenta Pawła Adamowicza. PROGRAM UROCZYSTOŚCI

W Gdańsku odbywa się szereg wydarzeń upamiętniających tragicznie zmarłego rok temu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przywoływany będzie podczas specjalnego wieczoru dla przyjaciela oraz przy odsłonięciu pamiątkowej tablicy. Na jego cześć rozbłyśnie ulica Długa. W Bazylice Mariackiej będzie możliwość, by w ciszy spotkać się przy jego grobie. Bądźmy razem w te dni.
13.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Śp. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz
Śp. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przed Dworem Artusa
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

- Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdański jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam!

- tak brzmiały ostatnie słowa prezydenta Pawła Adamowicza. Zostały one wypowiedziane podczas finału WOŚP 13 stycznia 2019 roku na scenie na Targu Węglowym.


W 2020 roku w tym samym miejscu spotkamy się, by uczcić pamięć tragicznie zmarłego prezydenta Adamowicza.

- Z wdzięcznością myślę o nas, o gdańszczankach i gdańszczanach, gdy wspominam solidarność i wspólnotę, którą tworzyliśmy rok temu żegnając naszego prezydenta Pawła Adamowicza. W pierwszą rocznicę śmierci bardzo bym chciała, byśmy potrafili być razem – żeby wspomnieć prezydenta, jeszcze raz powiedzieć „nie” dla nienawiści, zastanowić się nad tym, czy możliwa jest zmiana naszego życia na lepsze… Zapraszam do wspólnego przeżycia tego czasu, bo to dobra, budująca wspólnota - mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

 

W dniu 14 stycznia 2020 roku minie pierwsza rocznica śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na stronie Gdansk.pl w specjalnej zakładce Prezydent Paweł Adamowicz przypominamy wydarzenia tragicznego tygodnia sprzed roku, od śmierci na skutek obrażeń po ugodzeniu nożem do pogrzebu, który odbył się 19 stycznia 2019 roku, oraz wszystko to, co działo się potem i było związane ze zmarłym.

 

W związku z pierwszą rocznicą tragicznej śmierci prezydenta Adamowicza w Gdańsku odbywają się różne wydarzenia i uroczystości upamiętniające zmarłego. 


W piątek, 10 stycznia, odbyła się uroczystość nadania imienia Pawła Adamowicza Uniwersyteckiemu Liceum Ogólnokształcącemu przy ul. Bażyńskiego 4 w Gdańsku. Ideą prezydenta Pawła Adamowicza było stworzenie placówki licealnej o najwyższej możliwej ofercie edukacyjnej, w oparciu o potencjał naukowy Gdańska i całego Trójmiasta, jednak dostępnej dla każdego, niezależnie od statusu materialnego. Prace nad jej utworzeniem trwały dłuższy czas. Pierwszy dzwonek rozbrzmiał 2 września 2019 roku. Obecnie w szkole uczy się blisko setka młodych ludzi.

Relacja z wydarzenia: Paweł Adamowicz został patronem Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego


W niedzielę, 12 stycznia, w godzinach 16.00-21.00 w pobliżu Europejskiego Centrum Solidarności odbywał się koncert gdańskiego finału 28. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na scenie można było zobaczyć: Voo Voo z gośćmi, Sound’n’Grace, Tomasza Organka, Audiofeels, Lipali, Zuzię Jabłońską, PECTUS, KOMBI, Natalię Cepelik Muianga, Varius Manx & Kasię Stankiewicz.

Około godz. 19.45 odbyło się wyjątkowe "Światełko do Nieba" wraz ze wspomnieniem śp. prezydenta Pawła Adamowicza. Koncert w tym momencie oglądało na żywo przed Europejskim Centrum Solidarności 22 tys. osób. 

Relacja z wydarzenia: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - "Gdańsk dzieli się dobrem ZDJĘCIA I ZAPIS TRANSMISJI 


Do Bazyliki Mariackiej trafiły portret trumienny i epitafium Pawła Adamowicza wykonane przez gdańskich artystów. W niedzielę, 12 stycznia, zostały wyeksponowane na filarze znajdującym się nieopodal niszy z urną zamordowanego prezydenta. 

Więcej o tym: Portret trumienny i epitafium Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej

 

adamowicz grafika

 

Przed nami jeszcze wiele innych uroczystości i wydarzeń związanych z rocznicą śmierci śp. prezydenta Adamowicza. Z części wydarzeń portal Gdansk.pl przeprowadzi transmisję na żywo. 

Szczegóły: Pamięć o Pawle Adamowiczu - poniedziałek i środa. PLAN transmisji


Aleja Pawła Adamowicza

W grudniu gdańscy rajcy podjęli decyzję o nadaniu Nowej Bulońskiej imienia Pawła Adamowicza. Inwestycja ta była niezwykle ważna dla zmarłego prezydenta. Odpowiada ona bowiem na dwie przesłanki polityki miasta, której był orędownikiem: połączy górny taras Gdańska z dolnym oraz rozszerza sieć transportu tramwajowego. Prezydent Adamowicz sygnował umowę na zbudowanie tzw. Nowej Bulońskiej Północnej, po czym regularnie kontrolował przebieg prac.

W poniedziałek, 13 stycznia, o godz. 10.00 przy wjeździe na estakadę (od strony Piecki - Migowo) odbędzie się uroczyste nadanie nazwy alei Pawła Adamowicza. Po czym będzie możliwość, aby kierowcy po raz pierwszy przejechali 220 metrowym wiaduktem, zwanym estakadą wenecką.

Aleja stanowi część jednej z największych inwestycji prowadzonych w naszym mieście. To element Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej – GPKM etap IVa. Wartość tej inwestycji wynosi 240 mln złotych.


Wieczór dla przyjaciela

Spotkanie wokół książki Katarzyny Żelazek pt. „Śmierć Prezydenta, jak zmienił nas tamten styczeń” odbędzie się w poniedziałek, 13 stycznia, o godz. 17.00 w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności.

Dziewięć miesięcy po tragedii autorka wróciła do ludzi, którzy deklarowali przemianę, zwierzali się z głębokich doświadczeń albo odmianą dawali nadzieję, że po tej tragedii ich życie nie jest już takie samo jak wcześniej. Powstało 21 opowieści, które są zapisem zmiany, jaka dokonała się w ludziach pod wpływem przeżyć tamtego stycznia. Wydanie dopełniają zdjęcia fotoreporterów, przejmujący zapis tygodnia od 13 do 20 stycznia i wspomnienia bohaterów opowieści z tamtego czasu, które najsilniej odcisnęły się w ich pamięci. Dzięki temu powstał obraz nas w tej indywidualnej i zbiorowej żałobie. Czy zmienił nas tamten styczeń? W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu książki.


Wywieś flagę na znak pamięci prezydenta Adamowicza

Rok temu setki flag powiewało na ulicach naszego miasta. Dla tych, którzy chcieliby w podobny sposób wyrazić znak pamięci i wywiesić flagę Gdańska i Polski przygotowaliśmy flagi.

Flagi rozdawane będą m.in. w poniedziałek, 13 stycznia, o godz. 19.00 w pobliżu Katowni.


Pamiątkowa tablica i modlitwa międzywyznaniowa

Na znak pamięci w okolicach Katowni zostanie wmurowana tablica poświęcona prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi. W poniedziałek, 13 stycznia, około godz. 19.45 spotkamy się przed Katownią, w miejscu, gdzie rok temu stała scena, a teraz będzie to miejsce, w którym oddamy się refleksji.

Dodatkowo w miejscu, w którym w zeszłym roku stała scena, na której doszło do tragicznych wydarzeń zostanie zainstalowany w jezdni specjalny znak.

Na koniec spotkania rozbłysną światła na ul. Długiej i wspólnie przejdziemy do grobu prezydenta Adamowicza. W Bazylice Mariackiej o godz. 20.30 odbędzie się międzywyznaniowa modlitwa, w której udział wezmą przedstawiciele różnych wyznań obecnych w naszym mieście.

Od niedzieli do wtorku, 12-14 stycznia, Bazylika Mariacka będzie czynna do godz. 22.00

Podczas obchodów, przez całą dobę od godz. 20.00 w poniedziałek, 13 stycznia, do godz. 20.00 we wtorek, 14 stycznia, ul. Długa będzie miała specjalne oświetlenie.

UWAGA! Fragment Targu Węglowego i ul. Bogusławskiego na terenie, których odbywać się będzie wydarzenie zostanie wygrodzone, a na wejściach prowadzona będzie kontrola.

Przy Katowni do poniedziałku, 13 stycznia, ustawione będą telebimy - jeden od strony Targu Węglowego, a drugi od strony ul. Bogusławskiego.


ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU I KOMUNIKACJI

W poniedziałek, 13 stycznia, w godzinach popołudniowych autobusy linii 100 pojadą trasą skróconą ulicami: Podwale Grodzkie – Wały Jagiellońskie – Armii Krajowej – Okopowa – Wały Jagiellońskie – Targ Drzewny – Szeroka – Tokarska – i dalej po stałej trasie.

Na skróconej trasie będzie obowiązywać obsługa komunikacyjna przystanków: Dworzec Główny, Brama Wyżynna, Śródmieście SKM, Żuraw, Targ Rybny, Katarzynki, Heweliusza, Aksamitna, Wały Piastowskie, Dworzec Główny.

UWAGA! Przystanek Brama Wyżynna w kierunku Dworca Głównego nie będzie obsługiwany.

Od soboty, 11 stycznia, od godz. 20:00 do poniedziałku, 13 stycznia do zakończenia uroczystości, zostanie zamknięta ul. Bogusławskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Okopową do wysokości budynku Bogusławskiego 2. Objazd dla pojazdów będzie odbywał się ulicami Zbytki, Podwale Przedmiejskie, Okopowa. Dojazd do ul. Bogusławskiego będzie odbywał się ul. Podwale Przedmiejskie, Zbytki.

Do wtorku, 14 stycznia, ustawione będą znaki zakazu zatrzymywania się na całym planowanym do zamknięcia odcinku ul. Bogusławskiego.

Do poniedziałku, 13 stycznia, będzie również wyłączony z ruchu Targ Węglowy (otwarcie Targu Węglowego po zakończeniu uroczystości).


I rocznica śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

We wtorek, 14 stycznia o godz. 18.00 odprawiona zostanie msza święta w Bazylice Mariackiej.


Przemoc i polityka

W środę, 15 stycznia w audytorium ECS w godz. 10.00-18.00 odbędzie się konferencja pt. PRZEMOC I POLITYKA. Pierwsza rocznica śmierci prezydenta Pawła Adamowicza skłania ku refleksji nad radykalizmem politycznym i jego skutkami w postaci przemocy w polskim życiu publicznym, której tragicznym wyrazem było morderstwo prezydenta Gdańska. Konferencja ma zebrać inicjatywy badawcze i aktywności, w ramach których podjęto próbę analizy sytuacji psychopolitycznej w Polsce, która przyczyniła się do morderstwa.

W konferencji wezmą udział między innymi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Magdalena Adamowicz, żona zmarłego prezydenta, posłanka do Parlamentu Europejskiego czy Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, a także naukowcy i eksperci z dziedziny socjologii i psychologii. Pełny program konferencji dostępny na stronie ECS.


Antaby. Pamięci Prezydenta Adamowicza

Do końca stycznia będzie można podziwiać instalację artystyczną „Antaby. Pamięci Prezydenta Adamowicza”. W styczniu 2019 roku bez dobę trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza była wystawiona w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności. W miejscu nieprzypadkowym – prezydent wymarzył ECS, doprowadził do jego powstania i odwiedzał niemal codziennie. Przez tę dobę z prezydentem pożegnało się 53 tysiące gdańszczanek, gdańszczan i wielu przyjezdnych.

Rok po tamtym doświadczeniu w ogrodzie zimowym staje instalacja artystyczna, która przywołuje tamten czas. Dlaczego antaby? Antaba to uchwyt na bramie, skrzyni, trumnie. Często w postaci – nie da się uciec od skojarzenia z herbem naszego miasta – lwiej głowy. Nieraz służąca też za kołatkę. Tutaj staje się atrybutem przejścia – bramy, która dla jednych wiedzie ze świata do świata, dla innych jest kresem drogi, oraz skrzyni, w której przechowujemy wspomnienia.

Więcej o tym: Antaby. Instalacja artystyczna ku pamięci prezydenta Pawła Adamowicza w ECS

oprac. WG