• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk i organizacje pozarządowe - współpraca w 2026 roku

Gdańsk i organizacje pozarządowe - współpraca w 2026 roku

Najbliższa sesja Rady Miasta Gdańska poświęcona będzie m.in. projektowi Programu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2026. W przededniu sesji przedstawiono założenia programu, którego budżet wyniesie 151 mln zł i będzie o 11 proc. wyższy niż w 2025 r. - Chcemy z pieniędzy podatników wspierać realizację zadań i usług przez organizacje pozarządowe. To ważne, bo to właśnie one są są najbliżej potrzeb mieszkańców - mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
26.11.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 grupa siedmiu osób stojących przed żółtym banerem z logo Gdańska i tekstem Centrum Dolna Drama . Baner znajduje się w pokoju z ceglaną ścianą w tle. Ludzie stoją blisko siebie i uśmiechają się do kamery. Po lewej stronie stoi kobieta w czerwonej sukience i okularach, po prawej stronie dwóch mężczyzn w garniturach i krawatach. W środku dwie kobiety noszą niebieskie blezery, a jeden mężczyzna w pomarańczowej koszuli i czarnych spodniach. Wszystkie zdają się pozować do zdjęcia.
Spotkanie poświęcone założeniom przyszłorocznej współpracy na linii Gdańsk - organizacje pozarządowe odbyło się w Centrum Dolna Brama w środę, 26 listopada
Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Weź udział w badaniu gdańskich organizacji pozarządowych

Program tworzony w partnerstwie od 20 lat

Spotkanie poświęcone założeniom przyszłorocznej współpracy na linii Gdańsk - organizacje pozarządowe odbyło się w Centrum Dolna Brama w środę, 26 listopada. To właśnie w tym miejscu, dedykowanym szczególnie działalności NGO, w ciągu wielomiesięcznych konsultacji z III sektorem wypracowano założenia Programu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2026.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że w Gdańsku działa ponad 3600 różnych organizacji pozarządowych.

- Wiele z nich razem z nami współtworzy program współpracy, adresując tematy, które są ważne do podjęcia w danym roku. W naszym samorządzie ten program powstaje w dialogu z organizacjami pozarządowymi nieprzerwanie od 20 lat, chcę to podkreślić, bo nie wszędzie tak jest - mówi Aleksandra Dulkiewicz. - Wartość programu współpracy na rok 2026 to 151 milionów złotych, o 11 proc. więcej niż w bieżącym roku.

Budżet będzie przeznaczony na różnorodne działania realizowane przez III sektor. Wśród nowych zadań znalazło się m.in. wsparcie liderów klubów seniora oraz klubów sąsiedzkich, a także szkolenie wolontariuszy na światowy zlot skautów Jamboree 2027, który odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej.

 Kobieta w średnim wieku z kręconymi włosami i okularami w ramionach mówi do mikrofonu, ma na sobie czarną bluzę i czerwony top, tło jest niewyraźne, ale wygląda na to, że jest to wnętrze z ceglaną ścianą, widoczna jest głowa innej osoby w prawym dolnym rogu.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Prezydent podkreśliła, że Gdańsk liczy również na dodatkowe środki rządowe na projekty dotyczące obrony cywilnej oraz szkoleń i edukacji społeczeństwa w tym zakresie. 

- Kiedy tylko uchwała zostanie przyjęta przez radę miasta, będziemy ogłaszali konkursy, żeby organizacje mogły jak najszybciej ruszyć ruszyć do pracy w 2026 roku - dodała prezydent.

Basil Kerski odznaczony francuską Legią Honorową

Jakie projekty realizują organizacje pozarządowe?

Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, która odpowiada m.in. za współpracę Miasta i organizacji pozarządowych, podkreśliła, że projekt przyszłorocznego programu to rezultat wielomiesięcznych konsultacji, warsztatów i rozmów z NGO. Przybliżyła zakres zadań, których realizację samorząd powierza gdańskim “pozarządowcom”.

  • Większość zadań dotyczy obszaru pomocy społecznej, w tym: wsparcia osób w kryzysie bezdomności, pieczy zastępczej czy usług opiekuńczych dla osób niesamodzielnych.
  • Ważną częścią programu są domy i kluby sąsiedzkie
  • Wsparcie dla oddolnych działań poprzez fundusze młodzieżowe, senioralne i sąsiedzkie.
  • Istotną rolę odgrywa także sport (połowa polskich NGO to organizacje sportowe!).
  • Nacisk kładziony będzie również na dbałość o szerzej pojęte zdrowie mieszkańców, w tym zwłaszcza zdrowie psychiczne.
  • Wspierane będą inicjatywy kulturalne - to właśnie organizacje pozarządowe docierają z działaniami kulturalnymi do dzielnic, w których nie ma filii Gdańskiego Archipelagu Kultury.
  • Nowością w 2026 roku będą zadania z zakresu ekologii.
 kobieta mówiąca do mikrofonu, ma na sobie niebieski blezer i wydaje się mówić z pasją, za nią są dwie inne osoby, z których jedna jest mężczyzną z brodą, tło jest rozmyte, ale wygląda na to, że kobieta stoi przed ceglaną ścianą, a do nich dołączone jest kilka mikrofonów z niebieskimi mikrofonami, sugerującymi, że wypowiada przemówienie lub składa oświadczenie.
Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska
Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Zlecanie zadań to nie wszystko

- To, co jest bardzo ważne, to to, że nie ograniczamy się wyłącznie do zlecania zadań. Organizacje w Gdańsku mogą liczyć na bardzo szeroką współpracę z miastem. Celowo mówię “współpracę”, a nie tylko wsparcie, bo współpraca zakłada partnerstwo i równorzędność partnerów - podkreśla Monika Chabior.

Jako przykład współpracy podała udostępnianie organizacjom przestrzeni do realizacji projektów, jak Centrum Dolna Brama czy przestrzeń „Solidarność codziennie” w Europejskim Centrum Solidarności, która była prototypem dla CDB.

Miasto wynajmuje też NGO lokale na preferencyjnych zasadach. Z takiego wsparcia w ubiegłym roku skorzystało 270 organizacji, przy czym - jak zaznacza wiceprezydentka:  - Za każdym razem sprawdzamy, czy organizacja, która korzysta z preferencyjnej oferty najmu, działa na rzecz mieszkańców. Czasami działanie nie wynika z realizacji zadań zleconych przez Gdańsk, ale z tego, że organizacje same “sprowadzają” środki finansowe na rzecz gdańszczan, na przykład ze środków rządowych czy unijnych.

 kobieta w średnim wieku z krótkimi czerwonymi włosami i okularami mówiąca do niebieskiego mikrofonu, nosi beżowy sweter z żółtawą szyją i wygląda jakby była na konferencji prasowej lub wywiadze, tło jest zamazane, ale wydaje się, że stoi przed ceglaną ścianą z inną kobietą widoczną w tle.
Katarzyna Rucin, prezeska zarządu Gdańskiej Fundacji Zdrowie przez Ruch
Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Joga, kryzys, historia i rolnictwo

W środowym spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele gdańskich organizacji pozarządowych.

Katarzyna Rucin, prezeska zarządu Gdańskiej Fundacji Zdrowie przez Ruch żartowała, że w Domu Sąsiedzkim przy Dolnej Bramie czuje się jak u siebie: - Prowadzimy tu jogę na krzesłach dla seniorów w dwóch bardzo licznych grupach, które niemal nie mieszczą się już w sali. Realizujemy również zajęcia nordic walking, aqua senior oraz zadanie wspierające przygotowania do wydarzenia Jamboree 2027 na Wyspie Sobieszewskiej, ponieważ szkolimy młodych ratowników przy współpracy ze Stowarzyszeniem Morena.

Oferta Fundacji dostępna jest w dziewięciu dzielnicach Gdańska, w bliskiej współpracując z domami sąsiedzkimi i Fundacją Nova.

 Kobieta z długimi brązowymi włosami i okularami mówi do mikrofonu, ma na sobie czerwoną marynarkę i wydaje się, że przemawia do mediów, za nią są dwie inne osoby, z których jedna jest mężczyzną z brodą, tło jest zamazane, ale wydaje mi się, jakby skupiono się na kobiecie i mikrofonach.
Daria Dyks ze Stowarzyszenia Przyjazna Dłoń
Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Stowarzyszenie Przyjazna Dłoń działa na rzecz osób w kryzysach psychicznych reprezentowała Daria Dyks: - Wspieramy różne grupy wiekowe - od dzieci i młodzieży (m.in. poprzez projekt „Dzieci i młodzież mają głos”), po dorosłych i seniorów. Prowadzimy wsparcie dzienne i środowiskowe, a także domy samopomocy - mówi Daria Dyks.- Angażujemy się także w miejskie inicjatywy dotyczące zdrowia psychicznego, takie jak Gdański Miesiąc Zdrowia Psychicznego, który odgrywa ważną rolę w profilaktyce i informowaniu o dostępnych formach pomocy.

Przedstawicielka "Przyjaznej Dłoni" podkreśliła wyjątkowość współpracy z gdańskim samorządem: - Oparta jest na relacjach i partnerstwie. Dzięki temu system wsparcia w Gdańsku może skutecznie działać. Dla mnie ważne jest także poczucie bezpieczeństwa w rozmowie o trudnościach. W Gdańsku możemy ją toczyć bez obaw, że zostanie odebrana jako krytyka. Nie jesteśmy też sami z wyzwaniami, z jakimi się zmagamy na co dzień.

 mężczyzna w średnim wieku z krótkimi siwymi włosami i okularami mówiący do mikrofonu, ma na sobie niebieski blezer i wydaje się mówić z pasją, za nim dwie inne osoby, mężczyznę i kobietę, którzy również słuchają uważnie, tło jest zamazane, ale wygląda na to, że są w pokoju z ceglaną ścianą.
Piotr Mazurek - prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska
Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Piotr Mazurek - prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska, przypomniał, że działa ono już od 55 lat promując kulturę i historię Gdańska oraz aktywizując mieszkańców, w tym seniorów i młodzież.

- Od 15 lat prowadzimy Muzeum Wolnego Miasta Gdańska - Strefę Historyczną, które prezentuje okres międzywojenny, pokazując wielokulturową historię miasta. Przywracamy właściwy obraz tego czasu, “odbarwiony” mocno zwłaszcza w czasach socjalizmu - tłumaczy Piotr Mazurek. - Dbamy także o tradycje niematerialne, m.in. organizując warsztaty nawiązujące do dawnych zwyczajów, takich jak haftowanie serwet z herbem Gdańska. Co wtorek, zawsze o godz. 11 organizujemy spacery historyczne, w których uczestniczy kilkudziesięcioosobowa, międzypokoleniowa grupa. Różnorodność działań organizacji pozarządowych w Gdańsku jest ogromną wartością, ale wymaga od nas nieustannej kreatywności w tworzeniu ciekawej oferty.

Uwaga! Harmonogram spacerów pojawia się zawsze z początkiem miesiąca na stronie TPG w zakładce Spacery TPG.

Dwie Wigilie polskiej rodziny w Wolnym Mieście Gdańsku - zwyczajna i ta ostatnia

 mężczyzna z brodą stojący przed mikrofonem, ma na sobie ciemnobrązową koszulę i wydaje się mówić do publiczności, publiczność stoi za nim, a w tle jest ceglana ściana, po prawej stronie trzyma telefon, i druga patrzy na człowieka, oraz żółty znak z napisem GDAN .
Wojciech Żak prezes Fundacji Twoja Rola
Piotr Wittman / www.gdansk.pl


Fundacja Twoja Rola, którą reprezentował prezes Wojciech Żak, od lat w ramach współpracy miasta i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku prowadzi farmę miejską przy projekcie społecznym Osiedle Sitowie na Rudnikach. Celem jest wsparcie osób potrzebujących i wykluczonych społecznie.

- Pracujemy z osobami z niepełnosprawnościami, w kryzysie bezdomności oraz z osobami zmagającymi się z uzależnieniami, tworząc dla nich miejsca pracy - tłumaczy Wojciech Żak. - Produkujemy i przetwarzamy żywność, rozwijając przedsiębiorstwo społeczne pod marką „Siejemy Ferment”. Kupując nasze produkty mieszkańcy Gdańska i Trójmiasta także wspierają powstawanie miejsc pracy dla naszych podopiecznych.

Wojciech Żak dodał, że dla Fundacji ważne jest też aktywne działanie na rzecz polityki żywnościowej, bezpieczeństwa żywnościowego i kształcenia kompetencji przyszłości w obszarze rolnictwa miejskiego.

“Siejemy Ferment”. Nowa marka przetworów prosto z gdańskich Rudników ze społecznym przesłaniem

TV

Zupa na Monciaku