• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk solidarny z Ukrainą. Niebiesko-żółte barwy w hołdzie walczącym z rosyjską agresją

Gdańsk solidarny z Ukrainą. Niebiesko-żółte barwy w hołdzie walczącym z rosyjską agresją

Atak Rosji na Ukrainę stał się faktem. Nasi sąsiedzi znaleźli się w niebezpieczeństwie, a głosy solidarności i wsparcia płyną z całego świata, także z Gdańska. W czwartek, 24 lutego, odbyły demonstracje, w kilku miejscach miasta zawisły ukraińskie flagi, na niebiesko-żółto podświetlona zostały m.in. fontanna Neptuna i napis GDAŃSK na Ołowiance.
24.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk solidaryzuje się Ukrainą, o godz. 20.00 odbędzie się wiec
Gdańsk solidaryzuje się Ukrainą, o godz. 20.00 odbędzie się wiec
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Jak można okazać solidarność z Ukrainą? 

W czwartek, 24 lutego, o godzinie 20.00 przy pomniku Poległych Stoczniowców 1970 odbędzie się wiec solidarności z Ukrainą. W wydarzeniu weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Więc będzie transmitowany na Gdansk.pl

– Rosja zaatakowała Ukrainę. Wyobrażamy sobie, jak bolesna jest wizja powrotu tragicznych wydarzeń sprzed lat. W Gdańsku, gdzie rozpoczęła się najstraszniejsza z wojen, II wojna światowa, jak nikt inny, jesteśmy zobowiązani głośno krzyczeć, że… wojna jest złem! Drodzy ukraińscy przyjaciele słyszymy, że się nie poddajecie. Wspieramy Was. Wierzymy, że wytrwacie. Wierzymy, że wasze wieloletnie wysiłki i bezkompromisowa postawa zwyciężą. Myślami i sercem jesteśmy z Wami – mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Wcześniej, bo o godzinie 18 odbędzie się również wiec pod konsulatem Rosji we Wrzeszczu, przy ul. Batorego 15. Demonstracja jest organizowana przez połączone siły polityczne: Polska 2050, Wszystko dla Gdańska, PSL, Platforma Obywatelska i Lewica.

Gdańsk Pomaga Ukrainie. Ruszyła zbiórka na działania humanitarne w Ukrainie i pomoc dla wspólnoty ukraińskiej w Gdańsku


Prezydent Dulkiewicz wystosowała także list do mieszkańców Mariupola, partnerskiego miasta Gdańska, znajdującego się bezpośrednio na linii frontu. Został on wysłany w przededniu inwazji, 23 lutego. Wówczas była jeszcze nadzieja, że do ataku nie dojdzie.

– Z ogromnym niepokojem obserwujemy działania Rosji w Waszym regionie. Dzisiaj wojska Putina przekroczyły granice i znajdują się już w obwodzie donieckim. (…) Nadzieję można czerpać z solidarnego i zdecydowanego stanowiska naszej europejskiej wspólnoty oraz euroatlantyckich partnerów. Wyrażamy solidarność z Wami i wdzięczność za Waszą bezkompromisową postawę w obronie wartości liberalnej demokracji – czytamy w liście.

Listy ze słowami wsparcia wysłane zostaną także do naszych zaprzyjaźnionych miast: Lwowa, Odessy, Kijowa i Równego.

Z inicjatywy prezydent Gdańska, przewodniczącej Grupy Roboczej Ukraina, Komitet Regionów wystosował dziś ostre stanowisko, stanowczo potępiające rosyjską agresję na wolną i suwerenną Ukrainę. Czytamy w nim:

W imieniu wszystkich miast i regionów Unii Europejskiej stanowczo potępiamy rosyjską agresję wojskową na Ukrainę. Burmistrzowie Ukrainy są naszymi partnerami. Wolni ludzie Europy i ich lokalne społeczności odrzucają wojnę i wyrażają solidarność z ukraińskimi miastami bombardowanymi przez rosyjskiego agresora.

W dzisiejszym świecie, w którym narody i ludzie Europy są wolni, nie ma miejsca na retorykę rewanżystowską, wzywającą do powrotu do Związku Radzieckiego. Okazujemy nasze niezłomne poparcie dla Ukraińców, suwerenności i integralności terytorialnej ich narodu.

Jesteśmy gotowi wspierać ukraińskie miasta i regiony wszelkimi dostępnymi środkami, teraz i w przyszłości.

Wolność dla Ukrainy!

Apostolos Tzitzikostas, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów

Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska, Przewodnicząca Grupy Roboczej KR-Ukraina

 

Gdańsk gotowy na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Jest schronienie dla ponad 600 osób


Do obecnej sytuacji odnosi się także Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

- Trwa wojna w Ukrainie. Jesteśmy w kontakcie ze społecznością ukraińską, zwłaszcza Radą Imigrantów i Imigrantek w sprawie sytuacji na miejscu i ewentualnego przemieszczania się ludzi w kierunku Polski. Obecnie w Gdańsku nie ma uchodźców, ani uciekinierów z terenu objętego konfliktem. – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Nasze wsparcie opiera się o zarządzanie kryzysowe, pomoc integracyjną oraz wsparcie obywatelskie. Pomocy osobom potrzebującym udziela Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W najbliższych dniach podamy informację o możliwości zaangażowania się mieszkańców we wsparcie uchodźców.

Przy telefonie Gdańskiego Centrum Kontaktu (58 52 44 500) dyżuruje dzisiaj (czwartek, 24 lutego) osoba mówiąca w języku ukraińskim.


Ukraińskie flagi

Na budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Nowe Ogrody 8/12 ukraińska flaga zastąpi gdańską. Niebiesko-żółta flaga powiewać będzie także na maszcie znajdującym się na dziedzińcu urzędu.

Wieszanie flag ukraińskich i polskich w Gdańsku:


Fontanna Neptuna rozbłyśnie w barwach Ukrainy

W ramach solidarności z Ukrainą od czwartku, po zmroku na niebiesko-żółto rozbłyśnie fontanna Neptuna. Podświetlenie symbolu Gdańska w geście wsparcia Ukrainek i Ukraińców to inicjatywa Agnieszki Owczarczak, przewodniczącej Rady Miasta Gdańska.

– W związku z brutalną napaścią na Ukrainę, Gdańsk chce wyrazić wsparcie i dodać otuchy jej mieszkańcom. Jestem przekonana, że takie gesty solidarności są ważne, zwłaszcza dla imigrantów z Ukrainy, którzy żyją i pracują w naszym mieście, a dziś drżą o losy swoich bliskich mieszkających na terenie ogarniętym działaniami wojennymi – mówi Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

Niebiesko-żółta iluminacja fontanny będzie utrzymywana do odwołania.

Zaplanowano także podświetlenie dźwigu znajdującego się na Stoczni Cesarskiej.

Carillony Ukrainie

Gdańską tradycją jest, że w ważnych momentach swój „głos” zabierają carillony. W piątek 25 lutego, o godz. 11.00 i w sobotę, 26 lutego, o godz. 12.05 odbędą się koncerty na carillon poświęcone Ukrainie. Wśród utworów wykonanych przez Monikę Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistkę miejską znajdą się m.in. „Boże, chroń Ukrainę”, hymn państwowy oraz Healing Bells Pameli Ruiter-Feenstra, oparty o śpiewaną na Majdanie pieśń Pływie Kacza i wiele innych utworów.

Piątkowy koncert odbędzie się na wieży kościoła św. Katarzyny, a sobotni z wieży Ratusza Głównego Miasta. Transmisja online odbędzie się na profilu FB Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska oraz na www.gdansk.pl

 

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole