• Start
  • Wiadomości
  • Kwiaty pod pomnikiem Piłsudskiego, 90 lat od śmierci marszałka

Kwiaty pod pomnikiem Piłsudskiego, 90 lat od śmierci marszałka

W poniedziałek, 12 maja, minęła 90. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. Pod pomnikiem marszałka na Strzyży odbyła się uroczystość, w której uczestniczyli przedstawiciele organizacji społecznych, wojska, szkół i gdańskich władz - w tym miejscy radni. Gdańsk odegrał w życiu Józefa Piłsudskiego swoją rolę - to tutaj Niemcy uwięzili komendanta polskich Legionów latem 1917 roku, by następnie przetransportować do twierdzy w Magdeburgu. 
12.05.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pomnik Piłsudskiego na gdańskiej Strzyży, po jego lewej i prawej stronie stoją żołnierze pełniący wartę honorową
Pamięć o Józefie Piłsudskim w Gdańsku jest wciąż żywa, mimo, że od śmierci marszałka minęło już 90 lat
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. w Warszawie. Jego ukochanym miastem było rodzinne Wilno. Gdańsk odegrał epizodyczną, ale ważną rolę. Latem 1917 r. Piłsudski został aresztowany i wraz z jednym z najbliższych współpracowników, Kazimierzem Sosnkowskim, osadzony przez niemieckie władze w gdańskim więzieniu na Kurkowej. Był to skutek tzw. kryzysu przysięgowego. Piłsudskiego trzymano w Gdańsku przez tydzień, po czym przetransportowano do więzienia w Magdeburgu - skąd w listopadzie 1918 r. wrócił w glorii chwały do Warszawy. Był najbardziej wpływowym przywódcą politycznym w II RP. Przez jednych kochany, przez innych - w tym zwolenników Romana Dmowskiego, skupionych w Narodowej Demokracji - znienawidzony.

Józef Piłsudski w więzieniu przy Schiesstange

W poniedziałek, 12 maja, w uroczystości pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Strzyży uczestniczyli m.in.: Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Emilia Lodzińska - zastępczyni prezydenta Gdańska, radni Miasta Gdańska Żaneta Geryk, Andrzej Kowalczys, Krystian Kłos, Łukasz Świacki, a także radna wojewódzka Beata Dunajewska. Krystian Kłos w imieniu wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz odczytał list do zgromadzonych.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z UROCZYSTOŚCI:

 

W II RP postać Marszałka otaczana była kultem w wielu polskich domach, ale szczególnie w Wilnie i na Wileńszczyźnie, skąd Piłsudski pochodził. Po II wojnie światowej tysiące rodzin Sowieci wysiedlili, wiele z nich zamieszkało w Gdańsku.

W naszym mieście działa dziś Związek Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Gdański w Gdańsku. W wielu domach nadal można spotkać portret Marszałka.

Ważną, choć mało znaną postacią, był prof. Włodzimierz Mozołowski, który po II wojnie światowej przeniósł się z Wilna do Gdańska, został jednym z założycieli i organizatorów Akademii Medycznej. W latach 1919-1921 był dowódcą Kompanii Przybocznej Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, uczestniczył w walkach o Wilno. Jego brat, Stefan Mozołowski, był osobistym lekarzem Marszałka w ostatnich tygodniach życia.

Wśród gdańskich rodzin o piłsudczykowskim rodowodzie jest pochodząca z Wilna rodzina Adamowiczów. Wielkim zwolennikiem i motorem budowy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego na Strzyży był prezydent Paweł Adamowicz.

TV

Góra Gradowa / podniesienie flagi państwowej RP