Gdańsk 360°. Trwa remont wieży na Pachołku. Jak mimo to podziwiać widoki miasta?

Wieża widokowa na wzgórzu Pachołek w Oliwie jest remontowana, ale my oferujemy panoramiczny widok z tego miejsca nawet teraz. Wystarczy obejrzeć nasze zdjęcie w technologii 360°.
28.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zobacz widok 360° ze wzgórza Pachołek:

Co można zobaczyć z Pachołka?

Wieża widokowa to jedna z największych atrakcji tej części Gdańska. Po krótkim spacerze na wzgórze i wspięciu się po schodach, można podziwiać niezapomniane widoki. Przy dobrej widoczności widać stąd nie tylko Oliwę, Przymorze ale też Wrzeszcz i Główne Miasto. Stąd też roztacza się widok na Zatokę Gdańską. Odwracając wzrok w stronę zachodnią podziwiać można urokliwe lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Polecamy każdemu spacer w to miejsce.

Teraz, kiedy obiekt jest zamknięty postanowiliśmy zrekompensować brak tych atrakcji naszym czytelnikom. Dzięki technologii zdjęć 360° wciąż można podziwiać widoki Gdańska, tak jakbyśmy znajdowali się na wysokości remontowanej wieży.

Wieża widokowa na Pachołku zamknięta

Od połowy czerwca trwa remont wieży widokowej na wzgórzu Pachołek. Zgodnie z umową prace mogą potrwać do końca października. Wykonuje je ekipa ze specjalnymi uprawnieniami alpinistycznymi. Naprawiany jest pomost widokowego, mocowania stopni schodów, a także fundamenty słupów wieży. Dodatkowo, by poprawić bezpieczeństwo wysokość balustrady na pomoście zostanie podniesiona do 1,30 m. Wokół wieży ułożona zostanie nowa nawierzchnia z kostki oraz ustawiona zostanie nowa tablica informacyjna.

Piecki - Migowo. Powstają atrakcyjne zielone przestrzenie. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu 

Ekipa remontowa, jeśli tylko pozwoli na to pogoda, pracować będzie na dwie zmiany. Dzięki temu jest szansa na to, że wieża zostanie udostępniona jeszcze przed terminem, czyli w sierpniu. Koszt remontu wynosi 416 tys. zł.

Trochę o historii wieży na Pachołku

Znajdujący się w sąsiedztwie ulic Spacerowej i Opackiej w Oliwie Pachołek (Pacholkenberg lub Karlsberg, czyli Góra Karola) to wzgórze wznoszące się 100,8 m n.p.m. Początkowo należało do cystersów.

murowana czarno-biała wieża na fotomontażu dwóch zdjęć
Zdjęcia z przełomu XIX i XX wieku, na których widać dawną murowana wieżę
źródło: Gedanopedia

Wieża na wzgórzu Pachołek jest 15-metrową stalową konstrukcją, która została wybudowaną w 1975 roku. Zastąpiła ona poprzednią murowaną wieżę pochodzącą z 1882 roku. Została ona zburzona 23 marca 1945 roku przez wycofujące się z Gdańska oddziały niemieckie.

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury