Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na
stronie głównej gdansk.pl
W 34-osobowej Gdańskiej Radzie Seniorów, kadencji 2024-2028, kobiety stanowią zdecydowaną większość, jest ich 25
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Hołd dla nieżyjącej pisarki
Gdańska Rada Seniorów (GRS) obraduje, podobnie jak Rada Miasta Gdańska, w budynku Nowego Ratusza przy ul. Wały Jagiellońskie 1.
Środową sesję Gdańskiej Rady Seniorów rozpoczęto od minuty ciszy upamiętniającej zmarłą w ubiegłym tygodniu pisarkę Emmę Popik.
Zmarła pisarka Emma Popik, autorka fantastyki naukowej
- Była gościem naszych obrad. Pisała głównie utwory science fiction. Ale też pamiętamy ją z książki "Królowa Salwatora" o Biskupiej Górce. Była to barwna postać, aktywistka. Bardzo żal, że jej już nie ma, ale pozostały książki - powiedział Aleksander Żubrys, przewodniczący Gdańskiej Rady Seniorów.
Niech seniorzy żyją kulturą
Głównym punktem IV sesji Gdańskiej Rady Seniorów była dyskusja i przegłosowanie “uchwały w sprawie upowszechniania kultury, sztuki edukacji wśród seniorów oraz budowania więzi międzypokoleniowych w Gdańsku w kadencji 2024-2028”.
W czerwonym swetrze Andrzej Stelmasiewicz, przewodniczący Komisji Kultury Gdańskiej Rady Seniorów i przedsiębiorca z Oliwy
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Projekt dokumentu zreferował Andrzej Stelmasiewicz, przewodniczący Komisji Kultury Gdańskiej Rady Seniorów.
- Kluczowa jest aktywizacja seniorów. W mieście organizowanych jest bardzo wiele imprez o charakterze kulturalnym i edukacyjnym i większość z nich jest za darmo. Dużo z nich organizowanych jest też w dzielnicach, są blisko nas, wcale nie trzeba jechać do centrum, można tam pójść w kapciach. Ale trzeba o nich najpierw wiedzieć, a potem chcieć w nich uczestniczyć. Poza tym nie bądźmy tylko widzami, lecz aktorami. Nie zamykajmy się w swoim środowisku. Wpychajmy się na wydarzenia organizowane przez młodych, a z drugiej strony zapraszajmy ich na nasze imprezy - przekonywał Andrzej Stelmasiewicz.
Gdańska Rada Seniorów apeluje o zwiększenie wysiłków i środków Miasta aktywizujących seniorki i seniorów, szczególnie w sferze kultury, sztuki i edukacji. Rada podejmie konsultacje w tej sprawie z Biurem Prezydenta Gdańska ds. Kultury oraz Wydziałem Rozwoju Społecznego.
- brzmi pierwszy punkt uchwały.
Głos zabiera Aleksander Żubrys, przewodniczący Gdańskiej Rady Seniorów
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Gdańska Rada Seniorów wspólnie z Miastem przygotuje wykaz gdańskich placówek, instytucji i organizacji pozarządowych sfery kultury, sztuki i edukacji w celu upowszechnienia tej informacji w środowisku seniorek i seniorów z zachętą do aktywnego uczestnictwa w organizowanych przez nie wydarzeniach
- czytamy dalej w stanowisku Gdańskiej Rady Seniorów.
W punkcie trzecim uchwały znalazł się też apel do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku o informowanie członków GRS, Klubów Seniora i innych placówek skupiających starsze osoby o wydarzeniach planowanych we wszystkich filiach WiMBP.
Odlotowa impreza dla seniorów. Na lotnisku!
Na wniosek członkini GSR Stanisławy Borowskiej-Gali do tej części uchwały wpisano też rozważenie usytuowania placówek bibliotecznych w każdej dzielnicy Gdańska.
Z podobną prośbą o przekazywanie informacji o wydarzeniach kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych środowisku seniorów uchwała Gdańskiej Rady Seniorów zwraca się się także do gdańskich uczelni oraz innych placówek mających ten profil działalności.
Na posiedzenie Gdańskiej Rady Seniorów wchodzi poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Adamowicz
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Gdańska Rada Seniorów zwraca uwagę na dramatyczny problem warunków socjalno-bytowych niektórych artystów-seniorów, szczególnie samotnych aktorów, malarzy, muzyków i literatów, ludzi mediów, którzy często nie są w stanie samodzielnie się utrzymać.
Takich artystów można objąć programem wsparcia stypendialno-grantowego, ale przede wszystkim wprowadzić do ponownej aktywności, poprzez stworzenie warunków do kontynuowania działalności artystycznej w nowych formach organizacyjnych (poza ich dotychczasowym miejscem pracy czy działalności) jak zespoły artystyczne, pracownie plastyczne czy redakcje, prowadzenie zajęć w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, prelekcjach w szkołach i organizacjach pozarządowych.
Rozwiązaniem tego problemu mógłby zająć się zespół powołany z udziałem przedstawicieli Miasta, wyższych uczelni artystycznych oraz organizacji pozarządowych i szkół. Rada Seniorów deklaruje udział w tych działaniach i zespole.
- głosi uchwała Gdańskiej Rady Seniorów.
Gdańscy seniorzy chcą dyskotek i bezpieczeństwa. Trzecia sesja Gdańskiej Rady Seniorów za nami
Podczas dyskusji nad tym fragmentem uchwały członek GSR Włodzimierz Dębski zgłosił propozycję, aby do grona osób, którym potrzebne jest wsparcie dopisać przedstawicieli rzemiosła artystycznego. Pomysł ten został zaakceptowany.
Goście specjalni obrad
W sesji Gdańskiej Rady Seniorów uczestniczył Piotr Adamowicz, przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Poseł opowiadał o różnych aspektach dotyczących kultury i mediów z perspektywy ogólnopolskiej.
Z jedną z seniorek rozmawia przewodniczący Komisji Kultury w Radzie Miasta Gdańska Maximilian Kieturakis, radny klubu Wszystko dla Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
W obradach GSR wzięli też udział m.in. prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku Dawid Jastrzębski oraz przewodniczący Komisji Kultury w Radzie Miasta Gdańska Maximilian Kieturakis. Ten ostatni zachęcał seniorki i seniorów do czynnego udziału w Komisji Kultury RMG.
Czym jest Gdańska Rada Seniorów?
Rada jest zespołem o charakterze doradczym konsultacyjnym, ale może też występować z własnymi inicjatywami.
ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ Z OBRAD GDAŃSKIEJ RADY SENIORÓW:
Kadencja Gdańskiej Rady Seniorów jest czteroletnia i upływa w 2028 r. Gremium tworzą 34 osoby - tak samo liczebna jest Rada Miasta Gdańska. To obecnie druga kadencja Gdańskiej Rady Seniorów.
Gdańscy seniorzy wiersze piszą. Właśnie wydano pierwszy album z ich utworami
Członkiem GRS może być osoba zamieszkała na terenie miasta Gdańska, która kończy 60 lat w roku przeprowadzenia wyborów do Rady. Wyboru składu GSR w tajnym głosowaniu dokonują radni miasta Gdańska, przewodniczący Rad Dzielnic, prezydent Gdańska oraz członkowie Gdańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.