• Start
  • Wiadomości
  • Gdańscy seniorzy stawiają na kulturę i współpracę z młodszymi

Gdańscy seniorzy stawiają na kulturę i współpracę z młodszymi

Na IV sesji obradowała w środę, 12 lutego Gdańska Rada Seniorów. Jej członkowie podczas ponad trzygodzinnego posiedzenia przyjęli specjalną uchwałę dotyczącą upowszechniania kultury, sztuki i edukacji w środowisku starszych osób. Dokument wspomina też o potrzebie tworzenia więzi między różnymi pokoleniami w mieście. 
12.02.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy dwie starsze kobiety siedzące w sali konferencyjnej lub sali obrad, prawdopodobnie w budynku urzędu lub rady miasta. Rozmawiają ze sobą, sprawiając wrażenie zaangażowanych w dyskusję. Kobieta po lewej stronie ma krótkie, jasne włosy i nosi kolorowy sweter z wzorami, czarną bluzkę oraz złote kolczyki. W rękach trzyma materiałową torbę lub część garderoby. Kobieta po prawej stronie ma siwe włosy, szarą kamizelkę, szalik w odcieniach szarości i beżu oraz jasną bluzkę.  Przed nimi na stole znajdują się dokumenty, długopis i inne przedmioty sugerujące, że uczestniczą w oficjalnym spotkaniu lub obradach. W tle widać inne osoby, mikrofony oraz eleganckie drewniane meble, co dodatkowo wskazuje na formalny charakter miejsca.
W 34-osobowej Gdańskiej Radzie Seniorów, kadencji 2024-2028, kobiety stanowią zdecydowaną większość, jest ich 25
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Hołd dla nieżyjącej pisarki

Gdańska Rada Seniorów (GRS) obraduje, podobnie jak Rada Miasta Gdańska, w budynku Nowego Ratusza przy ul. Wały Jagiellońskie 1
 
Środową sesję Gdańskiej Rady Seniorów rozpoczęto od minuty ciszy upamiętniającej zmarłą w ubiegłym tygodniu pisarkę Emmę Popik.

Zmarła pisarka Emma Popik, autorka fantastyki naukowej

- Była gościem naszych obrad. Pisała głównie utwory science fiction. Ale też pamiętamy ją z książki "Królowa Salwatora" o Biskupiej Górce. Była to barwna postać, aktywistka. Bardzo żal, że jej już nie ma, ale pozostały książki - powiedział Aleksander Żubrys, przewodniczący Gdańskiej Rady Seniorów. 

Niech seniorzy żyją kulturą

Głównym punktem IV sesji Gdańskiej Rady Seniorów była dyskusja i przegłosowanie “uchwały w sprawie upowszechniania kultury, sztuki edukacji wśród seniorów oraz budowania więzi międzypokoleniowych w Gdańsku w kadencji 2024-2028”
Na zdjęciu widzimy kilka osób uczestniczących w spotkaniu, najprawdopodobniej w sali obrad rady miasta lub innej oficjalnej instytucji. Na pierwszym planie znajduje się mężczyzna w czerwonym swetrze i charakterystycznych czerwonych okularach, który patrzy poważnie w stronę obiektywu lub na kogoś przed sobą. Jego wyraz twarzy sugeruje skupienie i zaangażowanie. Obok niego siedzi kobieta w białej bluzce z koronkowym wzorem, pisząca coś na kartce. Wydaje się skoncentrowana na swoich notatkach. W tle widoczny jest starszy mężczyzna w ciemnym garniturze, który lekko się uśmiecha, co może sugerować, że obserwuje rozmowę lub wydarzenie z lekkim dystansem. Dookoła znajdują się mikrofony, dokumenty i drewniane biurka, co potwierdza formalny charakter spotkania. Zdjęcie oddaje atmosferę poważnej, ale jednocześnie swobodnej dyskusji, w której uczestniczą seniorzy, być może członkowie rady seniorów lub innej organizacji społecznej.
W czerwonym swetrze Andrzej Stelmasiewicz, przewodniczący Komisji Kultury Gdańskiej Rady Seniorów i przedsiębiorca z Oliwy
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Projekt dokumentu zreferował Andrzej Stelmasiewicz, przewodniczący Komisji Kultury Gdańskiej Rady Seniorów. 
 
- Kluczowa jest aktywizacja seniorów. W mieście organizowanych jest bardzo wiele imprez o charakterze kulturalnym i edukacyjnym i większość z nich jest za darmo. Dużo z nich organizowanych jest też w dzielnicach, są blisko nas, wcale nie trzeba jechać do centrum, można tam pójść w kapciach. Ale trzeba o nich najpierw wiedzieć, a potem chcieć w nich uczestniczyć. Poza tym nie bądźmy tylko widzami, lecz aktorami. Nie zamykajmy się w swoim środowisku. Wpychajmy się na wydarzenia organizowane przez młodych, a z drugiej strony zapraszajmy ich na nasze imprezy - przekonywał Andrzej Stelmasiewicz. 

 

Gdańska Rada Seniorów apeluje o zwiększenie wysiłków i środków Miasta aktywizujących seniorki i seniorów, szczególnie w sferze kultury, sztuki i edukacji. Rada podejmie konsultacje w tej sprawie z Biurem Prezydenta Gdańska ds. Kultury oraz Wydziałem Rozwoju Społecznego. 
- brzmi pierwszy punkt uchwały.
Na zdjęciu widzimy starszego mężczyznę w eleganckim czarnym garniturze, stojącego przy mównicy i przemawiającego do zgromadzenia. Jego strój jest uzupełniony o koszulę w kratę oraz czerwony akcent w postaci poszetki, co nadaje mu wyrazisty i dostojny wygląd. Mężczyzna jest pochylony do przodu, opierając ręce na dokumentach leżących na stole. Widać, że mówi do mikrofonu, a jego mimika sugeruje zaangażowanie i pewność siebie. Może to być przemówienie dotyczące ważnej sprawy omawianej podczas spotkania.  W tle widoczni są inni uczestnicy obrad, w tym mężczyźni w garniturach oraz osoby w bardziej swobodnych strojach. Sala wygląda na formalne miejsce spotkań, prawdopodobnie urząd miasta lub inna instytucja publiczna. Na stole znajduje się monitor i urządzenia nagłaśniające, co dodatkowo podkreśla oficjalny charakter wydarzenia.  Zdjęcie przedstawia atmosferę debaty lub ważnej dyskusji, w której seniorzy aktywnie uczestniczą, angażując się w życie społeczne i polityczne.
Głos zabiera Aleksander Żubrys, przewodniczący Gdańskiej Rady Seniorów
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Gdańska Rada Seniorów wspólnie z Miastem przygotuje wykaz gdańskich placówek, instytucji i organizacji pozarządowych sfery kultury, sztuki i edukacji w celu upowszechnienia tej informacji w środowisku seniorek i seniorów z zachętą do aktywnego uczestnictwa w organizowanych przez nie wydarzeniach 
- czytamy dalej w stanowisku Gdańskiej Rady Seniorów. 
 
W punkcie trzecim uchwały znalazł się też apel do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku o informowanie członków GRS, Klubów Seniora i innych placówek skupiających starsze osoby o wydarzeniach planowanych we wszystkich filiach WiMBP. 

Odlotowa impreza dla seniorów. Na lotnisku!

Na wniosek członkini GSR Stanisławy Borowskiej-Gali do tej części uchwały wpisano też rozważenie usytuowania placówek bibliotecznych w każdej dzielnicy Gdańska. 
 

Z podobną prośbą o przekazywanie informacji o wydarzeniach kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych środowisku seniorów uchwała Gdańskiej Rady Seniorów zwraca się się także do gdańskich uczelni oraz innych placówek mających ten profil działalności. 

Na zdjęciu widzimy mężczyznę w średnim lub starszym wieku, ubranego w ciemny garnitur, sweter i koszulę, który przechodzi przez salę obrad. W jednej ręce trzyma kubek, a w drugiej teczkę lub dokumenty. Ma brodę i okulary, co nadaje mu poważny wygląd. W tle siedzi grupa osób, głównie seniorów, uczestniczących w spotkaniu. Niektórzy z nich prowadzą rozmowy, inni skupiają uwagę na przechodzącym mężczyźnie. Kobieta po lewej stronie, ubrana w szal i okulary, wydaje się gestykulować w rozmowie, a inne osoby obserwują sytuację. Sala jest elegancka, z drewnianymi biurkami i klasycznymi detalami architektonicznymi, co sugeruje, że jest to oficjalne miejsce spotkań, np. rada miasta lub inna instytucja publiczna. Atmosfera na zdjęciu wskazuje na poważną, ale jednocześnie nieformalną dyskusję w gronie uczestników.
Na posiedzenie Gdańskiej Rady Seniorów wchodzi poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Adamowicz
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Gdańska Rada Seniorów zwraca uwagę na dramatyczny problem warunków socjalno-bytowych niektórych artystów-seniorów, szczególnie samotnych aktorów, malarzy, muzyków i literatów, ludzi mediów, którzy często nie są w stanie samodzielnie się utrzymać.

Takich artystów można objąć programem wsparcia stypendialno-grantowego, ale przede wszystkim wprowadzić do ponownej aktywności, poprzez stworzenie warunków do kontynuowania działalności artystycznej w nowych formach organizacyjnych (poza ich dotychczasowym miejscem pracy czy działalności) jak zespoły artystyczne, pracownie plastyczne czy redakcje, prowadzenie zajęć w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, prelekcjach w szkołach i organizacjach pozarządowych.

Rozwiązaniem tego problemu mógłby zająć się zespół powołany z udziałem przedstawicieli Miasta, wyższych uczelni artystycznych oraz organizacji pozarządowych i szkół. Rada Seniorów deklaruje udział w tych działaniach i zespole. 

- głosi uchwała Gdańskiej Rady Seniorów. 

Gdańscy seniorzy chcą dyskotek i bezpieczeństwa. Trzecia sesja Gdańskiej Rady Seniorów za nami

Podczas dyskusji nad tym fragmentem uchwały członek GSR Włodzimierz Dębski zgłosił propozycję, aby do grona osób, którym potrzebne jest wsparcie dopisać przedstawicieli rzemiosła artystycznego. Pomysł ten został zaakceptowany. 

Goście specjalni obrad

W sesji Gdańskiej Rady Seniorów uczestniczył Piotr Adamowicz, przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Poseł opowiadał o różnych aspektach dotyczących kultury i mediów z perspektywy ogólnopolskiej.
Na zdjęciu widzimy scenę z oficjalnego spotkania, prawdopodobnie w sali obrad rady miasta lub innej instytucji publicznej. W centrum uwagi znajduje się mężczyzna w eleganckim, granatowym garniturze i jasnej koszuli, który uśmiecha się i rozmawia z kobietą w ciemnym płaszczu. W jego dłoni widać telefon, co może sugerować, że właśnie zakończył rozmowę lub przygotowuje się do sprawdzenia czegoś. W tle widzimy grupę osób, głównie seniorów, zaangażowanych w rozmowy i wymianę dokumentów. Panuje ożywiona atmosfera, co sugeruje przerwę w obradach lub luźniejszą część spotkania. Kobieta w niebieskiej marynarce siedząca na pierwszym planie patrzy na rozmowę z uśmiechem, co wskazuje na pozytywny nastrój wydarzenia.  Wnętrze sali, z drewnianymi biurkami i klasycznym wystrojem, podkreśla formalny charakter miejsca. Całość zdjęcia oddaje atmosferę aktywnego uczestnictwa i integracji między pokoleniami w dyskusjach o sprawach społecznych.
Z jedną z seniorek rozmawia przewodniczący Komisji Kultury w Radzie Miasta Gdańska Maximilian Kieturakis, radny klubu Wszystko dla Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

W obradach GSR wzięli też udział m.in. prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku Dawid Jastrzębski oraz przewodniczący Komisji Kultury w Radzie Miasta Gdańska Maximilian Kieturakis. Ten ostatni zachęcał seniorki i seniorów do czynnego udziału w Komisji Kultury RMG.

Czym jest Gdańska Rada Seniorów?

Rada jest zespołem o charakterze doradczym konsultacyjnym, ale może też występować z własnymi inicjatywami. 
 
ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ Z OBRAD GDAŃSKIEJ RADY SENIORÓW:
 
 
 
Kadencja Gdańskiej Rady Seniorów jest czteroletnia i upływa w 2028 r. Gremium tworzą 34 osoby - tak samo liczebna jest Rada Miasta Gdańska. To obecnie druga kadencja Gdańskiej Rady Seniorów. 

Gdańscy seniorzy wiersze piszą. Właśnie wydano pierwszy album z ich utworami

Członkiem GRS może być osoba zamieszkała na terenie miasta Gdańska, która kończy 60 lat w roku przeprowadzenia wyborów do Rady. Wyboru składu GSR w tajnym głosowaniu dokonują radni miasta Gdańska, przewodniczący Rad Dzielnic, prezydent Gdańska oraz członkowie Gdańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

 

TV

Budowa ekostrady rowerowej rozpoczęta