Gdańscy nauczyciele odebrali tytuły mianowanych. To kolejny krok na ich ścieżce zawodowej

W piątek, 27 września 2024 r., 201 gdańskich nauczycielek i nauczycieli zostało uroczyście uhonorowanych tytułem nauczyciela mianowanego. - Życzę, aby ten zawód był nie tylko pracą, ale i pasją - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, wręczając przybyłym akty nadania. 
27.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy dwie kobiety uśmiechające się do siebie i podające sobie ręce, z czego jedna trzyma dokument. Scena rozgrywa się w eleganckim wnętrzu, prawdopodobnie podczas oficjalnej uroczystości wręczania nominacji lub dyplomów, na co wskazują formalne stroje oraz charakter otoczenia.
Uroczystość w Dworze Artusa, podczas której gdańscy nauczyciele i nauczycielki odbierali akty dokumentujące ich awans zawodowy. Z prawej Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Nowa szkoła w Pieckach - Migowie pnie się w górę. Pierwszy dzwonek usłyszymy za rok

Uroczystość odbyła się w Dworze Artusa, a nadanie aktów mianowania poprzedziło tradycyjne ślubowanie: 

- Ślubuję rzetelnie pełnić mą powinność nauczyciela wychowawcy i opiekuna młodzieży, dążyć do pełni rozwoju osobowości ucznia i własnej, kształcić i wychowywać młode pokolenie w duchu umiłowania Ojczyzny, tradycji narodowych, poszanowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - ślubowali gdańscy nauczyciele i nauczycielki.  

Aleksandra Dulkiewicz: - Wszyscy możemy być częścią zmiany    

- Staramy się, żeby nasza gdańska edukacja była najlepsza, choć dla każdego pewnie znaczy to co innego - mówiła podczas uroczystości prezydent Dulkiewicz. - Nam przede wszystkim zależy, aby hasło, które od wielu wielu lat nam przyświeca: “przedszkole i szkoła współpracy”, było udziałem wszystkich - nauczycieli, dyrektorów, wychowawców, ale także uczennic uczniów, rodziców. Poza tym że jesteście mistrzami w swoich dziedzinach, zaczynając od nauczycieli wychowania przedszkolnego, po tych z pierwszych klas szkoły podstawowej, życzę Wam, aby wasz zawód, szkoła, była nie tylko miejscem pracy, ale też pasją, częścią życia.

Kuźnia kadr dla branży okrętowej. 230 lat temu założono szkołę Conradinum

Prezydent Gdańska podkreśliła, że równie ważne jest, aby nauczyciele nie zapominali o sobie, dbali o swoją kondycję, dzięki czemu będą mogli dać uczniom to, co najlepsze. 

Na zdjęciu widzimy ułożone na stole eleganckie teczki lub dyplomy z herbem Gdańska oraz napisem „Nec temere nec timide” (bez strachu i rozwagi). Na wierzchu dokumentów leżą dwie czerwone róże, co sugeruje uroczysty charakter wydarzenia, prawdopodobnie związanego z wręczaniem wyróżnień.
Do egzaminów na nauczyciela mianowanego przystąpiło w 2024 roku 201 nauczycieli, wszyscy zdali. Wśród nich było 29 mężczyzn i 172 kobiety. Ocenę z maksymalną ilością punktów uzyskało 84 nauczycieli
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- Aby młode gdańszczanki i gdańszczanie byli, wychodząc z gdańskich szkół, nie tylko otwarci na wiedzę, ale też na świat, który nieustająco się zmienia - dodała Aleksandra Dulkiewicz. - Żeby umieli współpracować, byli aktywnymi obywatelami i obywatelkami, żeby wiedzieli, że w ich rękach jest zmiana, że każdy z nas może być częścią zmiany świata. Gratulując wyśmienitych wyników tego wam życzę. Gratuluję też waszym rodzinom i bliskim, którzy was dopingowali, bo to jest zawsze egzamin i wyzwanie nie tylko dla tych, którzy  do niego podchodzą, ale także dla ich bliskich.

Czy trudno zdać egzamin na nauczyciela mianowanego?

- Trzeba znać prawo oświatowe, Kartę Nauczyciela, podczas egzaminu każdy z nas opowiada o swojej pracy, odpowiada na pytania komisji - tłumaczy pani Małgorzata, która uczy w szkole muzycznej w Gdańsku. - Trzeba też spełnić określone warunki, na przykład być zatrudnionym na co najmniej pół etatu, ważny jest też staż pracy, wykształcenie. 

Dzieci nie ryby, dzieci mają głos. Gdańska Lekcja Obywatelska w ZSP nr 1

Egzaminy odbywały się w każdy dzień roboczy od 3 do 31 lipca 2024 roku. Przystąpiło do nich 201 nauczycieli, wszyscy zdali. Wśród nauczycieli było 29 mężczyzn i 172 kobiety. Ocenę z maksymalną ilością punktów uzyskało 84 nauczycieli.

Na zdjęciu widzimy dużą grupę ludzi siedzących w zabytkowej sali, prawdopodobnie uczestników oficjalnej uroczystości, jak wręczenie nominacji czy nagród. Sala jest ozdobiona modelami statków oraz malowidłami, a uczestnicy siedzą w rzędach, zwróceni w stronę sceny lub mównicy.
W piątek 27 września gdańscy nauczyciele i nauczycieli zostali uroczyście uhonorowani tytułem nauczyciela mianowanego. Prezydent Gdańska podkreśliła, że równie ważne jak rozwój zawodowy jest dbanie o kondycję i wypoczynek  
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Egzamin obsługiwały dwie przewodniczące, 11 ekspertów, także przedstawiciele Kuratorium Oświaty, przedstawiciel Centrum Edukacji Artystycznej jako nadzór pedagogiczny. W egzaminie brali również udział przedstawiciele związków zawodowych: Związku Nauczycielstwa Polskiego i "Solidarności". 

 

Kolejny stopień na ścieżce kształcenia

Nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. Kolejny stopień awansu - postępowanie kwalifikacyjne na stopień nauczyciela dyplomowanego przeprowadza Kurator Oświaty.

Najstarsza w Polsce SP nr 90 przy UCK od 75 lat uczy chore dzieci. Fotorelacja z jubileuszu

- Trzeba trochę czasu poświęcić na przygotowanie do egzaminu, ale jak człowiek skrupulatnie pracował, to na pewno da radę - zapewnia Paweł Wróblewski, nauczyciel wychowania fizycznego w  XV Liceum Ogólnokształcącym. - Przygotowujemy prezentacje, żeby pokazać komisji, jak uczymy, co osiągnęliśmy z uczniami, ale też rozmawiamy o tym, co moglibyśmy poprawić. Dla nas to jest kolejny krok na ścieżce zawodowej i rozwój, a ewentualnym pracodawcom pokazuje, że nauczyciel się rozwija, zależy mu na rozwoju.

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza