• Start
  • Wiadomości
  • GAPS - Gdańsk tworzy interaktywną mapę dzieł, które znajdują się w przestrzeni miasta 

GAPS - Gdańsk tworzy interaktywną mapę dzieł, które znajdują się w przestrzeni miasta 

- Miasto jest galerią sztuki. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę - mówią goście programu Wszystkie Strony Miasta: Tymoteusz Skiba, zastępca dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i Kora Kowalska, koordynatorka programu. Projekt GAPS zajmuje się inwentaryzacją dzieł sztuki w Gdańsku. Na dedykowanej stronie znajdziemy interaktywną mapę, bazę danych z informacją o każdym z opisanych dzieł, a także propozycje spacerów ich szlakiem.
03.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W programie Wszystkie Stronu Miasta z 3 lutego 2022 r. wzięli udział Tymoteusz Skiba, zastępca dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i Kora Kowalska, koordynatorka programu GAPS opracowującego katalog dzieł sztuki w przestrzeni miasta
W programie Wszystkie Strony Miasta, z 3 lutego 2022 r., wzięli udział Tymoteusz Skiba, zastępca dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i Kora Kowalska, antropolożka kultury, wykładowczyni i koordynatorka programu GAPS
fot. kadr z filmu

 

 

GAPS - skrót od słów: Gdańsk Artyści Przestrzeń Sztuka, jest pionierskim projektem w skali kraju. Jak dotąd tylko Gdańsk zajął się problemem sztuki w mieście w tak systematyczny sposób, tworząc źródło wiedzy na wzór encyklopedii.

- Oczywiście nie jest to jedyna baza dzieł sztuki w Polsce, ale jedyna robiona tak planowo, strategicznie i przy współudziale miasta, bo istotne jest, że projekt wpisuje się w strategię Gdańska - tłumaczy Tymoteusz Skiba, zastępca dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. - Okazuje się, że miasto jest galerią sztuki. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Niekoniecznie trzeba chodzić do muzeów czy galerii sztuki, żeby z nią obcować. Czasem wystarczy przejść się po mieście, i to niekoniecznie po ulicy Długiej, gdzie wystarczy spojrzeć w górę i mamy do czynienia z wieloma dziełami sztuki związanymi z architekturą. Nie zawsze sobie to uświadamiamy. Dlatego powstał ten projekt, żeby spojrzeć na całość miasta i zobaczyć, jaka jest skala zjawiska.

 

Tymoteusz Skiba, z-ca dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku
Tymoteusz Skiba, z-ca dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku
fot. kadr z filmu

 

Tak duży i skomplikowany projekt realizuje się etapami i w oparciu o grupę specjalistów z różnych dziedzin. Pierwsze założenia wypracowano już kilka lat temu, wraz z urbanistami z Politechniki Gdańskiej, pod nadzorem prof. Piotra Lorensa [kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury PG, który od niemal roku piastuje stanowisko Architekta Miasta]. Urbaniści pomagali pracownikom Łaźni w inwentaryzacji. Prof. Jacek Dominiczak, architekt i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na której prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich pomógł opracować wzór karty inwentaryzacyjnej dzieła.

Początkowo zajmowano się tylko kilkoma obszarami: Dolnym Miastem czy Nowym Portem. Teraz, konsekwentnie, zbiór uzupełniany jest o obiekty znajdujące się na terenie kolejnych dzielnic. Do współpracy przy tworzeniu strony - gaps.gda.pl - Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprosiło też Wspólnotę Gdańską, Instytut Kultury Miejskiej i Nadbałtyckie Centrum Kultury. 

- Obecnie już kilkadziesiąt osób wkłada swoje cegiełki w ten projekt - mówi Skiba.

Zbliżenie na twarz: młoda kobieta w okularach, z długim ciemnymi, falowanymi włosami, w jasnym golfie
Kora Kowalska, absolwentka archeologii i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, wykładowczyni, autorka projektów kulturowych i artystycznych, koordynatorka projektu GAPS
fot. kadr z filmu

 

- Udało nam się skatalogować ok. 450 obiektów, oczywiście są one na różnych etapach - wyjaśnia Kora Kowalska, koordynatorka projektu GAPS. - Na stronie opublikowanych jest już 312 obiektów. Cześć czeka, będziemy je sukcesywnie publikować w tym roku i pracujemy nad poszerzaniem bazy, szukaniem nowych obiektów, co nie jest takie oczywiste. Powstają wciąż nowe, ale baza nie jest nieskończona. Mamy już opracowane to, co już jest w Gdańsku, a teraz zaczynamy na bieżąco reagować - jeśli powstaje nowy pomnik czy mural - wciągamy go naszej bazy i zaczynamy nad tym pracować.

Strona GAPS gaps.gda.pl została aktywowana w listopadzie 2020 roku i znajdują się na niej trzy rodzaje informacji:

  • interaktywna mapa 
  • baza danych zawierająca informacje o każdym z opisanych dzieł, a także 
  • propozycje spacerów.

Jak dotąd jest ich sześć. Idąc ich szlakiem poznamy m.in. Galerię Współczesnej Rzeźby Gdańskiej, zwiedzimy na Dolnym Mieście Galerię Zewnętrzną Miasta Gdańska, Galerię Murali na Zaspie, a w Śródmieściu dzieła rzeźbiarza Alfonsa Łosowskiego.

Projekt jest otwarty i dostępny, a prace nad uzupełnianiem strony wciąż trwają, stąd prośba organizatorów o pomoc. Jeśli ktoś wie i chciałby zgłosić dzieło sztuki znajdujące się na zewnątrz, w ogólnodostępnym miejscu w mieście może napisać do Łaźni poprzez stronę: tutaj.

Program prowadziła redaktor Anna Umięcka.


ZOBACZ CAŁY PROGRAM

 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim