• Start
 • Wiadomości
 • Fundusz Inicjowania Rozwoju - VII edycja konkursu grantowego dla partnerstw międzysektorowych

Fundusz Inicjowania Rozwoju - VII edycja konkursu grantowego dla partnerstw międzysektorowych

Pojedyncze inicjatywy mają realny wpływ na globalną zmianę - przekonują organizatorzy Funduszu Inicjowania Rozwoju. Ruszyła 7. edycja konkursu grantowego dla partnerstw międzysektorowych (zawartych między organizacją pozarządową, biznesem a instytucją publiczną). Zgłoszenia do 30 lipca br. Oprócz wsparcia finansowego (do 25 tys. zł), autorzy zwycięskich projektów liczyć mogą także na opiekę merytoryczną
19.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fundacja Świat Wrażliwy - laureaci jednej z poprzednich edycji Konkursu Grantowego FIR na projekt Cafe Aktywni, w środku Jolanta Rychlik
Fundacja "Świat Wrażliwy" - laureaci jednej z poprzednich edycji Konkursu Grantowego FIR na projekt Cafe Aktywni, w środku Jolanta Rychlik
Fot. Fundacja "Świat Wrażliwy"

 

Świat zmaga się z wieloma globalnymi wyzwaniami. Pandemia, zmiany klimatyczne, głód przy jednoczesnym marnowaniu żywności, nadmierne zużycie energii, ginięcie wielu gatunków zwierząt, wykluczenie społeczne - to tylko kilka z nich. Odpowiedzią na te wyzwania ma być realizacja 17 celów zrównoważonego rozwoju 2030. Agendę ONZ w tej sprawie podpisały łącznie 193 kraje, w tym Polska, zobowiązując się tym samym do realizacji tych celów. Idee te można realizować również na poziomie lokalnych społeczności, a pojedyncze inicjatywy mogą mieć realny wpływ na globalną zmianę.

Na Pomorzu cele zrównoważonego rozwoju urzeczywistniać można m.in. dzięki Konkursowi Grantowemu “Fundusz Inicjowania Rozwoju” Fundacji Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION (FIR UPF) na rzecz najbardziej innowacyjnych, odpowiedzialnych społecznie partnerstw międzysektorowych. To już 7. edycja konkursu. Jego główne założenie to kompleksowy program wsparcia dla najlepszych inicjatyw, w których liderem jest organizacja pozarządowa współpracująca z biznesem i instytucją publiczną, czyli partnerstwo międzysektorowe.

- W konkursie, jak zawsze stawiamy na innowacyjne rozwiązania problemów społecznych, które poprzez partnerstwa mają przynosić realną zmianę w danej społeczności lokalnej województwa pomorskiego. Na zgłoszenia czekamy do 30 lipca 2021 - mówi Monika Hinc, prezeska FIR UPF.

- Uczestniczki i uczestnicy konkursu mają możliwość udziału w Akceleratorze Innowacji Międzysektorowych, w ramach którego, oprócz grantu w wysokości nawet 25 tysięcy złotych, przez kilka miesięcy będziemy pomagać tworzyć skuteczne i rozwojowe partnerstwo międzysektorowe i je wzmacniać, pomagać w jego komunikowaniu i angażowaniu społeczności - dodaje Natalia Siuda - Piotrowska, koordynatorka Funduszu.

- Od siedmiu lat wspólnie ze wszystkimi partnerami zarówno biznesowymi, jak i merytorycznymi Konkursu, szukamy nowatorskich, długoterminowych rozwiązań, angażujących społeczność lokalną. Zależy nam na projektach przynoszących wymierne efekty i wprowadzających faktyczną zmianę - podkreśla Patrycja Zbytniewska, koordynatorka ds. projektów społecznych LPP, głównego partnera Fundacji i Funduszu.

- W tym roku Konkurs Grantowy jest naszą odpowiedzią na wyzwania określone w Agendzie ONZ 2030. Oznacza to, że będziemy wspierać takie innowacje na Pomorzu, które realnie wpiszą się w realizację co najmniej jednego z 17 globalnych celów zrównoważonego rozwoju - zaznacza Magdalena Rzeszotalska, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i CSR Polpharmy SA, głównego partnera Fundacji i Funduszu.

 

Konkurs składa się z trzech etapów:

 • złożenia formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.forumrozwoju.org.pl,
 • zrealizowania kampanii crowdfundingowej
 • oraz prezentacji przed komisją konkursową.

 

Na każdym etapie eksperci współpracujący z UPF będą służyć wsparciem i konsultacjami. Organizowane będą też szkolenia dotyczące przygotowania kampanii crowdfundingowej, komunikacji i publicznej prezentacji projektu. Laureaci konkursu zostaną wyłonieni podczas jubileuszowego 10. Forum Inicjowania Rozwoju, które odbędzie się w październiku 2021 roku.

Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na stronie Forum Inicjowania Rozwoju

Kontakt do organizatora: Aleksandra Wołodko, tel. 501693445, e-mail: aleksandra.wolodko@upfoundation.pl

Natalia Siuda-Piotrowska, tel. 664899125, e-mail: koordynator@upfoundation.pl

 

UWAGA - termin składania wniosków przedłużono do 30 lipca
UWAGA - termin składania wniosków przedłużono do 30 lipca- Dotychczas w ramach Funduszu przekazaliśmy już ponad 600 tysięcy złotych dla najlepszych partnerstw międzysektorowych z całego województwa pomorskiego, w tym wiele dla partnerstw z Gdańska” – mówi Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska, jednego z partnerów Fundacji i Funduszu.

-  Cieszymy się, że z roku na rok idea się rozwija i liczba partnerskich projektów międzysektorowych stale rośnie, w tym także projektów realizowanych dla gdańskiej społeczności. W bieżącym roku jako partner dołączyła do nas Grupa ERGO HESTIA. To dla nas bardzo ważne, że biznes dostrzega potrzebę zaangażowania się w projekty społeczne, oddziaływujące na społeczność lokalną - dodaje Monika Hinc, prezeska Fundacji.

 

Do inicjatyw, które do tej pory otrzymały wsparcie należą m.in.:

 • Fundacja Świat Wrażliwy, na projekt Cafe Aktywni,
 • Hospicjum Pomorze Dzieciom na Centrum Emocja - Holistyczne Centrum Wsparcia Po Stracie,
 • Spółdzielnia Socjalna Heca na projekt Tczewscy Kurierzy Rowerowi,
 • Browar Spółdzielczy i projekt „Pojąć głębię”,
 • Stowarzyszenie Educational Challenge i tworzona przez nich ciałopozytywna kampania społeczna „self.ie”,
 • Teatr Dziecięcy JANTARK na pierwsze spektakle tworzone przez dzieci w języku kaszubskim.

 

- Dla nas grant i wsparcie merytoryczne w projekcie były istotnym motorem napędowym do dalszego działania i drogocennym wsparciem przy kontynuacji naszej autorskiej innowacji. Poza wątkiem finansowym, najbardziej przydatne były konsultacje i wspólna praca nad ewolucją projektu w taki sposób, by był on realną innowacją społeczną. Doradztwo i edukacja przy tworzeniu kampanii crowdfundingowych przyczyniły się do zwielokrotnienia możliwości promocyjnych naszej działalności Aktywni Cafe. Dzięki temu mogliśmy zadbać o rozwój naszej społeczności, dla której przygotowaliśmy ten projekt” – mówi Jolanta Rychlik, prezeska Fundacji Świat Wrażliwy, reprezentantka jednego z nagrodzonych partnerstw. 


- Serdecznie zapraszamy pomorskie organizacje pozarządowe wspólnie z partnerami do udziału w naszym Konkursie Grantowym, zarówno tych, którzy startują z realizacją partnerskich projektów społecznych jak i tych, którzy chcą kontynuować wspólne prace nad innowacjami społecznymi - zachęca Natalia Siuda-Piotrowska.

 

Partnerzy główni Funduszu:

 • LPP S.A.
 • Polpharma S.A.

Partnerzy Funduszu:

 • Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego,
 • Miasto Gdańsk,
 • Farm Frites Poland S.A.
 • Ergo Hestia S.A.

Partnerzy merytoryczni:

 • Agencja Rozwoju Pomorza,
 • Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza,
 • Pracodawcy Pomorza,
 • Konfederacja Lewiatan
 • Gdański Klub Biznesu
 • Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw,
 • Regionalne Centrum Wolontariatu,
 • Black Belt Skills
 • Perspective CSR
 • 2Pi Group
 • Scalac

Operator: Fundacja Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION

 

TV

100-lecie ulicy Krętej