Gdańskie Lekcje Obywatelskie. "Trzeba być świadomymi obywatelami, którzy władzę punktują"
Żyjemy w trudnych czasach. Pandemia, wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny, uchodźczy, spowolnienie gospodarcze uderzają w społeczeństwo. Obecna władza odebrała samorządom szereg kompetencji, uszczupliła budżety przy rosnących kosztach i dodatkowo narzucała nowe obowiązki. Dlatego tak ważna jest refleksja na temat obecnej kondycji samorządu i jego przyszłości.
Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego zaprasza na 88. Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego.
Zaproszenie na spotkanie, które odbędzie się we wtorek, 20 grudnia, o godz. 18.00 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie przy Placu Zdrojowym 2 przyjęli: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Spotkanie poprowadzi redaktor Bogusław Chrabota. Transmisja na www.gdansk.pl.
Aleksandra Dulkiewicz. Polska samorządowiec i prawniczka
Ukończyła III Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku. Studiowała prawo na Uniwersytecie Gdańskim i Paris Lodron University w Salzburgu. Zaczęła od zdobywania szlifów u boku prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jako jego asystentka. Uczestniczyła w przygotowaniach Gdańska do UEFA EURO 2012™. Brała udział w powstaniu Europejskiego Centrum Solidarności.
W marcu 2017 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powierzył jej stanowisko swojego zastępcy ds. polityki gospodarczej. Podczas wyborów samorządowych w 2018 r. była szefową sztabu wyborczego Pawła Adamowicza „Wszystko dla Gdańska"
Medale Wdzięczności wręczone. Laureat Josif Zisels: "solidarność to działanie zgodnie z sumieniem"
Po tym, jak nożownik 13 stycznia 2019 r. podczas finału WOŚP odebrał życie prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, przyjęła obowiązki pełniącej funkcję prezydenta Miasta Gdańska. W przedterminowych wyborach została wybrana Prezydentem Miasta Gdańska. Pełni funkcję wiceprezesa Rady Obszaru Metropolitarnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz jest członkiem Zarządu Fundacji Unii Metropolii Polskich. Członkini Europejskiego Komitetu Regionów, przewodnicząca Grupy Roboczej Ukraina.
Wojciech Szczurek - włodarz, lider, prezydent
Prezydent Gdyni jest z zawodu sędzią, cywilistą, ma tytuł doktora nauk prawnych. W 1989 współorganizował gdyński Komitet Obywatelski. Od 1990 roku związany z działalnością samorządową. W latach 1991 - 1998 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miasta Gdyni, równocześnie reprezentował miasto w Sejmiku Samorządowym Województwa Gdańskiego.
Od 1998 roku jest prezydentem Gdyni. W latach 2006-2010 doradca Prezydenta RP ds. samorządu. Laureat licznych nagród i wyróżnień dla najlepszych samorządowców w kraju.
8,5 mld zł dla regionu. Komisja Europejska zatwierdziła Fundusze Europejskie dla Pomorza
Uhonorowany między innymi tytułem „Lider Dostępności”, „Włodarz 25-lecia”, nagrodą Fundament Rzeczpospolitej im. Michała Kuleszy. Wielokrotny finalista The Innovation in Politics Awards, odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce oraz za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej. Prezes Rady Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Jacek Karnowski. Laureat samorządowego Oskara
Urodzony w Gdańsku, od dzieciństwa mieszkaniec Sopotu. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej. Absolwent Studium Podyplomowego Prawa Samorządowego na Uniwersytecie Gdańskim oraz Studium Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego i Central Connecticut State University.
Od 1990 radny i wiceprezydent Sopotu, a od 1998 roku prezydent Sopotu. W latach 1990-98 radny Sejmiku Województwa Gdańskiego. Od 2007 do 2011 roku Wiceprezes Związku Miast Polskich i Delegat do Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych przy Radzie Europy, obecnie członek zarządu Związku Miast Polskich i współprzewodniczący Zespołu ds. Ustrojowych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.
Laureat m.in. Nagrody im. Grzegorza Palki, nazywanej samorządowym „Oskarem" oraz trzykrotny lider rankingu prezydentów miast N15 tygodnika Newsweek oraz laureat Nagrody Fundament Rzeczpospolitej im. Michała Kuleszy.
Członek nadzwyczajny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, ratownik i założyciel sopockiego WOPR, sternik jachtowy i motorowodny, instruktor narciarski.
Na spotkanie zaprasza Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego
Spotkanie poprowadzi Bogusław Chrabota - prawnik i politolog, dziennikarz telewizyjny i prasowy, a także publicysta i pisarz, w latach 80. współpracownik m.in. „Brulionu", „Tumultu", „Promienistych". Publikował również w „Tygodniku Powszechnym" i „Znaku". W latach 90. pisał do „Czasu Krakowskiego", był też felietonistą czasopisma „Press". Współzałożyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego w 1987.
Po 1989 dziennikarz Krakowskiego Ośrodka TVP. Od 1992 do 1993 zastępca redaktora naczelnego Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.
W 1993 dyrektor generalny Polsatu. Od 2008 związany z Polsat News, gdzie prowadził magazyn Wydarzenia Opinie Komentarze. Komentator Tok FM, Radiowej Trójki, Polskiego Radia RDC i Radia PiN. Wykładowca dziennikarstwa m.in. na Uniwersytecie Warszawskim. W 2012 został powołany na stanowisko redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita". W 2018 wybrany na funkcję prezesa zarządu Izby Wydawców Prasy.
Autor książek: „Ferzan”, „Rzeczpospolita osobista”, „Świnia z Twarzą Stalina”, „Kroniki z twarzą Mitanni”, „Rysunki anatomiczne”, „W pośrodku nocy”, „Gitara i inne demony młodości” W czerwcu 2020 został dziennikarzem stacji Polsat News jako jeden z prowadzących programy Państwo to My oraz Prezydenci i premierzy.