• Start
  • Wiadomości
  • Fundacja Hospicyjna już po raz 11. rozdała Bursztynowe Dźwigi. Poznaj nagrodzonych 

Fundacja Hospicyjna już po raz 11. rozdała Bursztynowe Dźwigi. Poznaj nagrodzonych 

W niedzielę, 3 kwietnia 2022 r., w Ratuszu Staromiejskim odbyła się gala wręczenia "Bursztynowych Dźwigów", nagród ufundowanych przez Prezydent Miasta Gdańska  i Fundację Hospicyjną, ludziom wielkiego serca, którzy z pasją wspierają i pomagają podopiecznym Hospicjum Dutkiewicza. 
03.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
XI Gala wręczenia nagród dla Honorowych Wolontariuszy i Honorowych Filantropów Fundacji Hospicyjnej Bursztynowe Dźwigi  odbyła się w niedzielę 3 kwietnia 2022 r.
XI Gala wręczenia nagród dla Honorowych Wolontariuszy i Honorowych Filantropów Fundacji Hospicyjnej "Bursztynowe Dźwigi" odbyła się w niedzielę 3 kwietnia 2022 r.
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Jak podkreślali organizatorzy, była to szczególna uroczystość. Stała się okazją nie tylko do podziękowania honorowym wolontariuszom i filantropom wspierającym Hospicjum Dutkiewicza, ale też do spotkania na żywo po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. 

Na gali, oprócz wyróżnionych i ich bliskich, obecna była m.in. Monika Chabior, zastępca prezydent Gdańska, Andrzej Kowalczys z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i z-ca dyrektora departamentu ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury Lawrence Ugwu.

Galeria zdjęć  z uroczystości



- Wszyscy na tej sali chcemy, by takie momenty przejścia w życiu każdego człowieka, jak narodziny czy śmierć, charakteryzowały się godnością - mówiła Monika Chabior. - A jest to możliwe, gdy człowiek otoczony jest miłością, wsparciem i aktywną empatią, która pomaga tworzyć sytuacje sprzyjające maksymalnemu dobrostanowi. I wy wiecie najlepiej, jak to zrobić. Macie te niesamowite właściwości, które pozwalają wam towarzyszyć ludziom w tych trudnych, ale też wyjątkowych momentach. Momentach bliskich pytaniom ostatecznym: o siebie, o przyszłość, o więzi, o to, co dalej… Wasza niesamowita energia, przywiązanie i cierpliwość to nieprawdopodobna moc. Bardzo mnie to inspiruje, jak wiele społeczna energia może zrobić dla tworzenia systemu, np. żeby powstał system wsparcia hospicyjnego. Ale żaden system nie zrobi tego, co niesiecie wy, czyli serca. Jestem wam za to bardzo wdzięczna. 

Niedziela jest również dniem finału akcji Pola Nadziei na Pomorzu - wspólnej charytatywnej akcji pomorskich hospicjów. Po zakończeniu głownej uroczystości w NCK, obecni przeszli pod fontannę Neptuna gdzie odbyło się uroczyste przekazanie flagi “nadziejowej”, która wędrowała z Pucka przez Gdynię i Sopot, aby na koniec zostać przekazaną władzom samorządowym Gdańska.

Tego dnia zbiórki na ulicach Gdańska wolontariuszy w charakterystycznych hospicyjnych koszulkach, których będzie można spotkać z puszkami na ulicach Gdańska, Gdyni, Sopotu, czy Pucka. Skarbonki hospicyjne znajdą się również w wielu firmach, instytucjach, czy parafiach.Równolegle z działaniami online odbędą się

 

Nagrodzeni przez Fundację Hospicyjną 

Statuetkami zostały uhonorowane osoby, firmy, instytucje w pięciu kategoriach. Przyznane zostały również wyróżnienia dla osób zaangażowanych we wsparcie Fundacji Hospicyjnej i Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku.

W kategorii Honorowy Wolontariusz nagrodzeni zostali:

  • Małgorzata Kaźmierczak,
  • Teresa Kuśmierska,
  • Marek Pytlak,
  • Łukasz Wajszczyk,
  • Teresa Wiśniewska.

 

W kategorii Najaktywniejszy Wolontariat Szkolny i Uczelniany nagrodzeni zostali:

  • Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku,
  • Szkoła Podstawowa nr 17 w Gdańsku,
  • Szkoła Podstawowa nr 43 w Gdańsku,
  • Szkoła Podstawowa nr 6 w Gdańsku.

Wyróżnienia otrzymały:

  • Szkoła Podstawowa nr 2 w Gdańsku,
  • Szkoła Podstawowa nr 39 w Gdańsku,
  • Gdańska Szkoła Szermierki,
  • Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku.

 

W kategorii Najaktywniejszy Wolontariat Pracowniczy nagrodzeni zostali:

  • Olivia Business Centre,
  • Marcin Hennig.

 

Wyróżnienie:

  • „Dzień Dobry tu Gdańsk” TVP Gdańsk.

 

W kategorii Honorowy Filantrop nagrodzeni zostali:

  • Ankara.pl,
  • Click Meeting,
  • Fundacja JohnnyBros,
  • Marion Sp. z.o.o.,
  • Pan Dragon Beata Małecka.

 

Osoba indywidualna:

  • Joanna Łepek.

 

Hospicjum to też życie

Hospicjum Dutkiewicza opiekuje się zarówno dorosłymi chorymi, jak i tymi najmłodszymi. Całodobowe wsparcie otrzymuje rocznie 1000 osób, w tym blisko 40 dzieci. Zespół hospicyjny, otaczający opieką pacjentów Domowego Hospicjum dla Dorosłych, Domowego Hospicjum dla Dzieci, a także oddziału stacjonarnego Domu Hospicyjnego przy ul. M. Kopernika 6 w Gdańsku, tworzą lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, fizjoterapeuci, duchowny i wolontariusze.

Fundacja Hospicyjna powstała w 2004 r. Od lat promuje wolontariat, wydaje książki i poradniki, prowadzi ogólnopolskie kampanie społeczne. W zajęciach gdańskiej Akademii Walki z Rakiem uczestniczy dwieście osób rocznie. We wszystkich działaniach brane są pod uwagę rodziny chorych. Programem  wsparcia w żałobie  „Tumbo Pomaga” Fundacja objęła ponad 9 500 dzieci z całej Polski. Wszystkim działaniom Fundacji przyświeca hasło „Hospicjum to też Życie!”.

Warto przypomnieć, że opieka hospicyjna to nie tylko opieka nad osobami nieuleczalnie chorymi, ale również opieka nad jego bliskimi, opiekunami czy dziećmi. Wynika to z filozofii hospicjum. W ostatnich dniach, Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku przyjęło też pod opiekę troje nieuleczalnie chorych dzieci z Ukrainy. Dwoje dzieci trafiło do hospicjum w Gdyni.

- Nie patrzymy tylko na swoje potrzeby, ta wojna też nas dotyczy i pomagamy, komu możemy w swoich ramach - powiedziała w wywiadzie dla portalu gdansk.pl Anna Janowicz, prezes zarządu Fundacji Hospicyjnej z Gdańska.

Akcja Pola Nadziei na Pomorzu odbywać się będzie online do 10 kwietnia:

- na stronie akcji: https://www.polanadzieinapomorzu.pl/  znajdzie się tam okienko do wpłat

- na portalu zrzutka.pl

- poprzez skarbonkę „Pola Nadziei na Pomorzu 2022” na Facebooku.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim