• Start
  • Wiadomości
  • Fundacja 3Maliny pomaga szyjąc - wesprzyj jej działalność i kup kalendarz na 2021 rok

Fundacja 3Maliny pomaga szyjąc - wesprzyj jej działalność i kup kalendarz na 2021 rok

Trwa zbiórka na portalu crowdfundingowym na rzecz gdańskiej Fundacji 3Maliny, która wspiera osoby chorujące na nowotwory piersi, szyjąc dla nich m.in. terapeutyczne serca, gromadząc wokół akcji grono wolontariuszy przy maszynach na całym Pomorzu. Wpłata 30 zł zapewnia fundatorowi niezwykły kalendarz na przyszły rok, przygotowany specjalnie dla “Malin”.
16.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gotowe poduszki czekają jeszcze na wsyp z silikonowych kulek
Gotowe poduszki czekają jeszcze na wsyp z silikonowych kulek
fot. Fundacja 3Maliny

Hasłem przewodnim gdańskiej Fundacji 3Maliny, która powstała w 2018 roku, jest “szycie z sercem”, a cele statutowe jej działalności to m.in. wsparcie osób chorujących na nowotwory piersi i integracja międzypokoleniowa.

Entuzjastki szycia skupione w fundacji i grono wolontariuszy z całego Pomorza w 2020 roku przygotowały ponad 2 tysiące “malinowych pakietów”, które trafiły do pacjentów onkologicznych na terenie całego Pomorza i nie tylko.

Pakiet taki zawiera kolorową poduszkę w kształcie serca, która podłożona pod pachę po stronie piersi poddanej mastektomii, łagodzi ból i wspiera utrudniony po operacji przepływ limfy. Drugim elementem pakietu jest materiałowa torebka na butelkę redona, która pomaga pacjentce w poruszaniu się z drenami z podłączoną do nich butelką redona. 

W tym roku Fundacja zaczęła dodatkowo szyć lapquility, czyli barwne narzuty dla pacjentów, którymi mogą się okryć podczas kilkugodzinnego podawania chemii, kiedy często jest im zimno. Do wykonywania patchworkowych okryć wykorzystywane są skrawki materiału powstające przy okazji szycia pozostałych części pakietu. Póki co powstało 25 sztuk narzut lapquility, do końca roku ma ich być 100.

Lapquilt to najnowszy `produkt` Fundacji 3Maliny i wolonotariuszy
Lapquility to najnowszy `produkt` Fundacji 3Maliny i wolonotariuszy
fot. Fundacja 3Maliny

Zapotrzebowanie na torebkę kryjącą butelkę redona i na narzuty zgłosiły Fundacji pacjentki podczas jednego ze spotkań integracyjnych. W “normalnych okolicznościach” (przed nastaniem pandemii) tworzenie pakietów jednoczyło chętnych do szycia wolontariuszy w jednym miejscu, w którym przy maszynach spotykali się pacjenci i ich bliscy, a także niezwiązane z nimi osoby prywatne w różnym wieku. Wszyscy razem uczyli się, jak szyć poduszkowe serca i torby. Takie akcje odbywały się też w szkołach na terenie całego Pomorza.

W marcu tego roku, wraz z wybuchem pandemii, działalność fundacji i wolontariuszy przeniosła się do domów prywatnych, zabrakło zwyczajowej integracji pokoleń. Teraz powoli wracają spotkania w kameralnych grupach - niedawno powstała filia 3Malin w Bytowie, gdzie tamtejsze Amazonki szyją serca i torebki dla swoich koleżanek leczonych w szpitalach w Kościerzynie i Słupsku.

Zdjęcie powstało w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, na Oddziale Chirurgii i Chirurgii Onkologicznej, poduszki serca uszyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipnicy, instruktaż szycia przeprowadziły członkinie Stowarzyszenia Amazonek w Bytowie
Zdjęcie powstało w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, na Oddziale Chirurgii i Chirurgii Onkologicznej, poduszki serca uszyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipnicy, instruktaż szycia przeprowadziły członkinie Stowarzyszenia Amazonek w Bytowie
fot. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie

- Cieszy nas, że “szycie z sercem” zatacza coraz szersze kręgi. Zapotrzebowanie na nasze “produkty” nie słabnie, regularnie otrzymujemy telefony ze szpitali z zamówieniami kolejnych pakietów - mówi Katarzyna Brożek z Fundacji 3Maliny. - Już teraz rozpoczęliśmy zbiórkę środków finansowych na przyszły rok, ponieważ w dobie pandemii trudno jest zdobyć środki na działalność, a pacjenci onkologiczni nadal będą chorować. Zachęcamy do kupna naszego premierowego kalendarza.

Grafiki do “malinowego kalendarza” zaprojektowała Martyna - córka śp. Moniki Witkowskiej, przyjaciółki fundacji, która wspierała jej działalność od początku, zmarła w tym roku.

Ogłoszenie emisji kalendarza odbyło się w dniu jej urodzin.

Jedna z grafik specjalnego `malinowego` kalendarza, każdy kwartał ma swoją grafikę
Jedna z grafik specjalnego `malinowego` kalendarza, każdy kwartał ma swoją grafikę
fot. Martyna Witkowska/3Maliny

"Kalendarz to z jednej strony mix kolorów, a z drugiej emocje, które towarzyszą kobiecie w trakcie choroby. Mastektomia, utrata włosów, zmiany fizyczne, lęk, ale też wsparcie bliskich, przyjaciół. Nie bez powodu wybrałyśmy październik na datę premiery, to miesiąc walki z rakiem piersi. Mamy nadzieję, że te ilustracje dodadzą otuchy dzielnym pacjentkom onkologicznym, bo przecież wszystkie kobiety są piękne" - piszą inicjatorki zbiórki na portalu zrzutka.pl.

Kupno jednego kalendarza (za wpłatę 30 zł) pozwoli na sfinansowanie zakupu materiału wystarczających na uszycie jednego serca, torebki na butelkę redona i 1 lapquilita.

Przewidywany termin dostawy kalendarzy to 6 grudnia, do 12 października “malinowy kalendarz” nabyło już 41 osób.
TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże