Forum Młodych 2023. O kryzysie psychicznym, zrównoważonym rozwoju i relacji z drugim człowiekiem

- Musimy zawalczyć o przestrzeń do budowania relacji, zobaczyć co nas łączy, jakie wspólne wartości mamy z innymi ludźmi, zbudować pomost tu i teraz, nauczyć się od nowa prowadzić zaangażowaną rozmowę i uważnie słuchać - podsumowała tegoroczne Forum Młodych Monika Popow, pedagożka, badaczka społeczna z Pomorskiej Szkoły Wyższej. 
21.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20230221-forum-mlodych-163_949x633
Forum Młodych 2023 w Europejskim Centrum Solidarności. Po dwóch latach znowu razem. Nz Organizatorzy, paneliści, wykładowcy, zaproszeni goście
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Konferencja dla młodych przygotowana przez młodych

Po dwóch latach wirtualnej obecności Forum Młodych we wtorek 21 lutego 2023 roku wróciło do świata rzeczywistego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Forum Młodych to tradycyjnie spotkanie i rozmowy o tym, co ważne dla młodych ludzi. Program konferencji konstruowali licealiści. 

Gdańskie ECS jako wzór dla nowej placówki naukowo-kulturalnej w niemieckim mieście Halle

- Forum Młodych jest konferencją dla młodych przygotowaną przez młodych, tym razem zrzeszonych w Młodzieżowej Radzie Miasta Gdańska - powiedział Igor Dorawa, maturzysta z XIV LO w Gdańsku, sekretarz Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska rozpoczynając spotkanie. - Ostatnie dwa lata nas nie rozpieszczały: globalna pandemia z towarzyszącym jej lękiem o zdrowie i życie najbliższych, kryzys gospodarczy, a od lutego 2022 wojna w Ukrainie. Trudno uwierzyć, że to dzieje się naprawdę. Ale to jest świat, w którym musimy budować swoją przyszłość. Wybraliśmy tematy, które są ważne dla młodych ludzi wkraczających w dorosłość.

Kryzys psychiczny. O tym trzeba mówić

Jednym z tematów, o których chcieli rozmawiać młodzi ludzie, było zdrowie psychiczne. Jak podkreślali dziś trudno poradzić sobie z taką liczbą bodźców, generujących niepewność i lęk o przyszłość. Tego właśnie dotyczył jeden z paneli forum “Po pierwsze nie szkodzić! Kryzys psychiczny kolegi, koleżanki… I co teraz?”

20230221-forum-mlodych-9_949x633
- Forum Młodych jest konferencją dla młodych przygotowaną przez młodych, tym razem zrzeszonych w Młodzieżowej Radzie Miasta Gdańska - powiedział Igor Dorawa, sekretarz Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska rozpoczynając spotkanie. Z lewej Wiktoria Bojanowska, wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska Obok
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

- W życiu codziennym o sprawach młodych decydują dorośli, gratuluję że przejęliście pałeczkę i mówicie, co jest dla was ważne - powiedział Piotr Harhaj, pedagog, pracownik socjalny z Pomorskiej Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego. - I tak, ważny jest kryzys psychiczny, którego doświadcza lub doświadczy co czwarta osoba na świecie, warto więc wiedzieć jak sobie z nim radzić. Tylko prawda może nas uwolnić, nie udawajmy, nie zakładajmy masek, które fałszują obraz. Trzeba zmierzyć się z trudnymi sytuacjami, nie samodzielnie ale ze wsparciem bliskich, rodziny. Dbajcie o siebie, warto też być uważnym na drugiego człowieka. 

Rzucić wszystko i wyjechać na wolontariat zagraniczny - na koszt Unii Europejskiej

Co to znaczy piękne miasto?

Młodzi chcieli też rozmawiać o takim zarządzaniu przestrzenią miejską, aby była piękna i przyjazna. 

- Co to znaczy dla was piękne miasto? - pytała uczniów Barbara Zgórska, architektka i i urbanistka z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, członkini Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego w Biurze Rozwoju Gdańska - Trzeba zadawać te pytania i szukać odpowiedzi. Ogromnym doświadczeniem była dla nas pandemia. Musieliśmy się zatrzymać i doświadczyć tego czasu, sprawdzić czego nam brakowało w miastach, w dzielnicach. Jakich właściwie miejsc potrzebujemy do życia? My urbaniści już od lat w innym spojrzeniu kreujemy, planujemy miasto - robimy to w dialogu z mieszkańcami. Obraz miasta, w jakim chcielibyśmy żyć, zależy od pokoleń. Dlatego mówcie, jak chcecie żyć, jakie są wasze potrzeby, bo "pod was" powinno się planować miejską przestrzeń. 

Zrób to sam! Przepis na młodzieżowy biznes

Anna Szczerbyna, uczennica III klasy Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, absolwentka Młodzieżowej Akademii Biznesu, członkini Młodzieżowej Rady Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER tłumaczyła, o co chodzi w młodzieżowym biznesie. 

20230221-forum-mlodych-38_949x633
Rób to, co cię motywuje, angażuj się i wzmacniaj kompetencje - mówi Anna Szczerbyna, uczennica III klasy Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

- Biznes kojarzy nam się z korporacją, biurami w wieżowcach, czyli tym do czego młodzieży często trudno się dostać - mówiła Anna Szczerbyna. - Jest też przeświadczenie, że jako nastolatek muszę najpierw dorosnąć i dopiero wtedy "coś robić". Powiem wam, że nasz wiek jest idealny żeby zacząć. Nie chodzi o to, żeby zaraz siadać i pisać biznesplan, ale żeby rozwijać kompetencje, angażować się w projekty, też w wolontariat. Jeśli jeszcze nie działacie, to zacznijcie, bo każda aktywność przynosi profity. Z każdym projektem poznajecie ludzi, zyskujecie kompetencje. Róbcie to, co was motywuje - to najlepszy klucz do biznesu

Zrównoważone miasto. Dlaczego to takie trudne?

Podczas tego panelu szukano odpowiedzi na pytanie, jakie musi być miasto, aby je nazywać „zrównoważonym”? Czy ta sztuka ma szansę się powieść, a może jest już za późno? Co powinniśmy wiedzieć, aby sprzyjać realizacji idei zrównoważonego miasta?

- Zrównoważony rozwój to szerokie pojęcie - powiedziała Anna Golędzinowska, radna miasta Gdańska. - To dbałość o środowisko naturalne i zachodzące zmiany klimatyczne, to też wymiar gospodarczy, polityczny i społeczny. Wszystkie te obszary decydują o jakości życia mieszkańców. 

20230221-forum-mlodych-62_949x633
Nz. Z lewej Barbara Kijewska, politolożka, ekspertka i aktywistka miejska w obszarze równości, praw kobiet oraz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, wykładowczyni akademicka, Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Uniwersytet Gdański i Anna Golędzinowska, aktywistka, architektka i urbanistka, radna miasta Gdańska
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

- Jak osobiście możemy działać na rzecz zrównoważonego rozwoju? Oprócz własnych sensownych zachowań, czyli na przykład rezygnuję z ziaren chia a wybieram zboża ozime, można angażować się w lokalne działania - tłumaczyła Barbara Kijewska, politolożka, ekspertka i aktywistka miejska w obszarze równości, wykładowczyni akademicka z Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. - Kształcić się w technologiach przyszłości, które pozwolą rozwiązywać problemy przyszłości. Konieczne jest międzygeneracyjne spotkanie, wspólne ustalanie na czym polega zrównoważony rozwój społeczny, edukacyjny, także polityczny.

"Ludzie z misją" - podcast z opowieściami społeczników z gdańskiego MOPR

Rozmówcy podkreślali też, że miasto zrównoważone to miasto bez barier, miasto 8/80 (w którym dobrzeczuje się i ośmio i osiemdziesięciolatek), to miasto wrażliwe na potrzeby różnych grup społecznych. To też miasto włączające, dbające o tak podstawowe potrzeby jak powszechna dostępność toalet publicznych, łaźni czy pralni dla osób bezdomnych. To też przyjazna przestrzeń dla młodych ludzi, taką za przebywanie w której nie trzeba płacić.  


ECS dla młodych. Wpadajcie i korzystajcie

Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności podkreśliła, że Forum Młodych jest już działaniem  międzypokoleniowy (pierwsze odbyło się 15 lat temu), w którym uczestniczyli rodzice a dziś ich dzieci. 

Kurs przewodnicki w Europejskim Centrum Solidarności - trwa nabór chętnych

- To coroczna konferencja ale też przestrzeń, miejsce dla was, młodych ludzi. To miejsce jest dla Was, jest otwarte - mówiła Patrycja Medowska. - Zachęcam do korzystania z atrakcji Centrym, wystaw stałych, ale też mamy wiele przestrzeni z której mozecie po prostu korzystac. Na trzecim piętrze jest biblioteka, jest wygodna kanapa, internet. Przychodźcie, wpadajcie, odwiedzajcie. Róbcie z tym miejscem, co chcecie.





TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska