Flaga kaszubska powiewa na Górze Gradowej

W czwartek, 8 czerwca, odbyło się uroczyste wciągnięcie czarno-żółtej flagi na maszt zlokalizowany na Górze Gradowej przy Hevelianum. W ten sposób symbolicznie rozpoczęto 2. Gdańskie Dni Kaszubskie, które potrwają do 14 czerwca.
09.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
czarno-żółta flaga na maszcie na wzgórzu
Taki widok do 14 czerwca będzie witał wszystkich, którzy wespną się na Górę Gradową przy Hevelianum, skąd rozpościera się widok na panoramę Gdańska
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jarmark Kaszubski na Ołowiance do niedzieli. Za nami pierwszy dzień i tłumy

Punktualnie o godzinie 17, w czwartek, 8 czerwca, miłośnicy kultury kaszubskiej zebrali się na Górze Gradowej, by uczestniczyć w uroczystym wciągnięciu kaszubskiej chorągwi na 42-metrową konstrukcję. Wydarzeniu towarzyszyło wspólne odśpiewanie hymnu.

Barwy kaszubskiej flagi są czarno-żółte, co odnosi się do historycznego godła Kaszubów - zwróconego w prawo czarnego gryfa w koronie, który przedstawiany jest w złotym (żółtym) polu, do czego nawiązuje flaga województwa pomorskiego. Czerń w kaszubskiej symbolice oznacza rozwagę, męstwo, a także pokorę. Barwa złota (żółta) odzwierciedla godność, szacunek i chwałę.

Zaraz po uroczystości odbył się spacer z przewodnikiem pt. „Kaszubskimi śladami po Gdańsku” - uczestnicy podążyli ulicami Starego Miasta, Osieka i Głównego Miasta Gdańska, odkrywając ślady kaszubskości, od czasów głębokiego średniowiecza po współczesność.

Zobacz fotorelację z wydarzenia:

2. Gdańskie Dni Kaszubskie

Na maszcie kaszubska chorągiew będzie powiewać od 8 do 14 czerwca, czyli przez wszystkie dni trwania największej kaszubskiej imprezy organizowanej w Grodzie Neptuna: 2. Gdańskich Dni Kaszubskich. 

Na głównym ulicach miasta pojawiły się również czarno-żółte flagi, które w dniach trwania wydarzenia będą przypominać o kaszubskiej tożsamości Gdańska.

Gdańskie Dni Kaszubskie od dzisiaj do środy. Jarmark, koncerty, wystawy i inne atrakcje

TV

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-Czerwona na Górze Gradowej