Finał Lekcji Obywatelskich Kreatywnej Pedagogiki. "Nasze prawa rosną razem z nami"

- Zdrowia, dużo prezentów, własnych pieniędzy dla tych, którzy ich potrzebują - życzyła uczniom starszym i młodszym Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania podczas festynu i koncertu na zakończenie Lekcji Obywatelskich prowadzonych w ramach Kreatywnej Pedagogiki w Szkole Podstawowej nr 69 w Gdańsku. 
01.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dzieci kolorowo ubrane, siedzące na krzesłach, wesołe, dwójka z nich wyciąga rękę do góry.
Podczas koncertu talentów w Szkole Podstawowoej nr 69 w Gdańsku publiczność oceniała utalentowanych uczniów i nauczycieli
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Wesoły finał "Lekcji Obywatelskich"

W środę, 1 czerwca 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 69 odbył się finał  “Lekcji Obywatelskich” Kreatywnej Pedagogiki. Był festyn rekreacyjno-edukacyjny, rozprawy sądowe, debaty, wspólne zabawy i aktywności.

Na koniec finału - koncert talentów, podczas którego wystąpili uczniowie i nauczyciele. 

Wystartowały Gdańskie Lekcje Obywatelskie. Pierwszą poprowadziła prezydent Gdańska

- Dzisiejszy festyn i koncert zorganizowaliśmy wspólnie z Kreatywną Pedagogiką - mówi Krystyna Baryś, dyrektor SP nr 69 w Gdańsku. -  Kończymy ósmą edycję tego projektu, kończymy rekreacyjnie sprawami dziecka. Dziś się cieszymy z bycia razem z gdańskimi nauczycielami, szkołami, pracownikami oświatowymi, gdzie wspólnie oddolnie i dobrowolnie uczymy się, jak uczyć mądrze, twórczo i inaczej. Podczas festynu mówiliśmy dużo o prawach dzieci. Wspólnie z Agnieszką Tomasik, liderem Kreatywnej Pedagogiki w tym roku bardzo skupiliśmy się na postulacie dziecięcym i mówieniu o ich prawach. A dzieci wspaniale mówią o swoich prawach, na przykład “prawa rosną razem z nami”. Dziś zorganizowaliśmy w szkole rozprawy sądowe z udziałem uczniów i sędziów Sądu Rodzinnego. Była też debata na trawie zorganizowana wspólnie z Okręgową Izbą Radców Prawnych. W dzisiejszym festynie wzięło udział ponad 280 uczniów z przedszkoli i szkół. 

Czym są Gdańskie Lekcje Obywatelskie?

Gdańskie Lekcje Obywatelskie wystartowały we wrześniu 2021 roku, pierwszą poprowadziła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

"Lekcje Obywatelskie" powstały z myślą o młodych obywatelach i przygotowaniu ich na dorosłe i samodzielne życie we wciąż zmieniającym się świecie. Poszczególne tematy realizowane w ramach Gdańskich Lekcji Obywatelskich pojawiały się już w trakcie realizacji specjalnych programów edukacyjnych w szkołach np. „Programu Edukacji Morskiej”, „Fonolandii”, „Edukacji dla Klimatu”.

Zajęcia te odbywają się w gdańskich szkołach od kilku lat, a teraz zasiliły program Gdańskich Lekcji Obywatelskich, stając się jego integralną, spójną częścią

 

Młoda kobieta z mikrofonem stoi, za nią sala gimnastyczna
- Czego dorośli powinni życzyć dzisiaj dzieciom na Dzień Dziecka - pytała szkolną publiczność Monika Chabior. - Chcę życzyć wszystkim gdańskim dzieciom tego, czego one chcą. Co to będzie, powiedzcie?
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Nad scenariuszami lekcji pracowali nauczyciele gdańskich szkół, będący uczestnikami programu Kreatywna Pedagogika. To unikatowy projekt w skali kraju. Kluczowym jego aspektem jest przedstawienie informacji dotyczących współczesnych wyzwań społecznych i politycznych w Polsce i na świecie. Promowanie kultury dialogu między różnymi środowiskami ideowymi, politycznymi, wyznaniowymi, światopoglądowymi.

Koncert stypendystów Kreatywnej Pedagogiki. Zdolni uczniowie i... nauczyciele 

Jak tłumaczyła Agnieszka Tomasik, koordynatorka programu Kreatywna Pedagogika, współautorka scenariuszy Gdańskich Lekcji Obywatelskich nauczyciele Kreatywnej Pedagogiki przygotowali 24 scenariusze lekcji na każdym poziomie edukacyjnym - od przedszkola po klasy szkół ponadpodstawowych. Dzięki temu powstał spójny program Lekcji Obywatelskich. Scenariusze zostały przygotowane w takich sposób, by każdy, kto chce taką lekcję poprowadzić, mógł skorzystać z materiałów. 

Kreatywna Pedagogika. Nauczycielki z Gdańska zmienią świat!

Do pilotażu zgłosiło się ponad 60 szkół i przedszkoli, ponad 80 nauczycieli poprowadziło lekcje, a ponad siedem tysięcy uczniów i przedszkolaków wzięło w nich udział. 

Katarzyna Kuźma-Giorewa, która zorganizowała koncert talentów jest nauczycielką w SP nr 38 i liderką Kreatywnej Pedagogiki, jest też tutorem stypendystów prezydent Miasta Gdańska w kategorii wybitne talenty. 

 Na dzisiejszym koncercie zaprezentowali się nasi stypendyści z inicjatywy Kreatywna Pedagogika, utalentowani uczniowie ze szkoły numer 69, ale też uzdolnieni nauczyciele - powiedziała Katarzyna Kuźma-Giorewa. - Taki koncert na zakończenie i początek sezonu inicjatywy Kreatywna Pedagogika jest już tradycją. Podczas niego chcemy pokazać światu naszych stypendystów, których jest dziesięcioro każdego roku. Pochwalić się, jakie mamy skarby. 


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z FINAŁU GDAŃSKICH LEKCJI OBYWATELSKICH







TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask